banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

BERAT ETTİ

KTO eski başkanlarından Mahmut Hiçyılmaz’ın davası sonuçlandı

10 Ekim 2018 Çarşamba 15:37
Bu haber 715 kez okundu
BERAT ETTİ
Haberici -->
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 491 gün önce başlayan davada tutuksuz yargılanan Kayseri Ticaret Odası eski Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan delil yetersizliğinden beraat etti. Adalet yerini buldu diyen Hiçyılmaz, iftiraya maruz kaldıklarını belirtti.  

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Mahmut Hiçyılmaz ile avukatı Ercan Avcı hazır bulundu. Kararın çıktığı son duruşmada savunma tanıkları olarak MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu, Kemal Altıntop, Kenan Erdem, Ersan Özbek ve Nuh Mehmet Saçmacı, sanık Hiçyılmaz lehine mahkemede dinlendi. Tanıklar, Hiçyılmaz’ın terör örgütüyle ilgili herhangi bir irtibatı veya bağlantısı olmadığına şahit olduklarını ifade etti. Avukat Ercan Avcı, 15 Temmuz öncesinde Mahmut Hiçyılmaz’ın verdiği açıklamaları, ulusal ve yerel televizyonlarda çıkar beyanatlarıyla ilgili videoyu mahkeme heyetine izletti. Delil olarak dosyaya sundu. Avukat Avcı, eğer darbe gerçekleşmiş olsaydı, müvekkili Mahmut Hiçyılmaz’ın, 15 Temmuz öncesinde verdiği beyanatlar nedeniyle askeri mahkemede yargılanıyor yada ceza almış olacağına dikkat çekti.

Karar verileceği uyarısı ile son sözü sorulan Hiçyılmaz, “Ben herkesle her yapı ile mesafe koyan bir insanım. Bu yargılama sürecinde üzerime atılı suçların hiçbiri gerçek değil sadece iftiradır. Benim gibi bir insanın Kayseri Ticaret Odası’nda olmaması gerekiyormuş. Öyle bir algı operasyonu yapıldı ki sanki ben bu yapının içerisinde birisiymişim gibi algı yapıldı. Devletimizin bir refleks göstererek beni de gözaltına almasını yadırgamadım. Yargılama süreci beni üzdü. Neticenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı önceki celse verdiği mütalaasını yine tekrar ederek tutuksuz sanık Mahmut Hiçyılmaz’ın 2013 oda seçimlerinde FETÖ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan GESİAD’de yönetici ve iş adamlarının destek vermesi. Silahlı terör örgütü üyesi işadamlarının yoğun bir şekilde seçimlerde Hiçyılmaz’ın kazanması için çalışması, tanıkların örgütsel toplantılara katıldıklarına dair beyanları, Ömer Dengiz’in örgütle irtibatı nedeniyle Mahmut Hiçyılmaz’a karşı çıkması ve etkin pişmanlıkta bulunan işadamlarının seçim çalışmaları ile ilgili beyanatları ile sohbet imamlarının Pensilvanya’dan Hiçyılmaz’ın desteklenmesi talimatı geldiğine dair beyanları neticesinde yoğun ve sistematik şekilde desteklendiği. MASAK raporları da göz önünde bulundurularak Hiçyılmaz’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 5 ila 15 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, yarım saatlik aradan sonra kararını açıkladı. Yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Hiçyılmaz’a ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan delil yetersizliğinden beraat kararı verdi.

Karar sonrasında yanında bulunanlarla birlikte büyük sevinç yaşayan Mahmut Hiçyılmaz, adalete güvendiğini ve adaletin yerini bulduğunu ifade ederek, hep açıklamalarında kendilerine iftira atıldığını ifade etti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV