banner153
banner159
04 Temmuz 2020 Cumartesi

BERAT’IN AİLESİNİ YIKAN KARAR

17 yaşındaki genci çıkan kavgada sokak ortasında göğsünden ve karnından 12 bıçak darbesiyle öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan 27 yaşındaki sanığın, meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilerek tahliye olmasının yankıları sürüyor.

17 Kasım 2019 Pazar 16:12
Bu haber 324 kez okundu
BERAT’IN AİLESİNİ YIKAN KARAR
Haberici -->

17 yaşındaki genci çıkan kavgada sokak ortasında göğsünden ve karnından 12 bıçak darbesiyle öldüren ve bu suçtan tutuklu yargılanan 27 yaşındaki sanığın, meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilerek tahliye olmasının yankıları sürüyor. Karara itiraz eden Berat’ın babası oğullarının böyle bir ölümü hak etmediğini söylerken, annesi ise oğlunun fotoğrafını öperek gözyaşlarına boğuldu.

4 Kasım 2019’da Kayseri 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde tutuklu sanık Hanifi U.(27) hakkında mahkeme heyeti, meşru müdafaa kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek sanığı tahliye etti. Sanığa ayrıca ‘yasak silah bulundurma’ suçundan verilen 5 ay 20 gün ceza ertelendi. Karar sonrası 17 yaşındaki gencin yakınları adliye koridorunda sinir krizleri geçirdi.

HİÇBİR İNSAN BÖYLE BİR ÖLÜMÜ HAK ETMEMİŞTİR

Küsen ailesi sanık hakkında mahkemenin verdiği 'ceza verilmesine yer olmadığına' ve 'tahliye' kararına avukatları aracılığı ile itiraz etti. Öldürülen Berat Küsen’in babası Yunus Küsen, karardan sonra ikinci kez yıkıldıklarını belirterek, “Perişan durumdayız. Berat için adalet istiyoruz. Adaletin en kısa zamanda tecelli edeceğine inanıyorum. 17 yaşına yeni giren, savunmasız, şeker hastası Berat’ımı vahşice öldüren şahıs tahliye oldu. Hiçbir insan böyle bir ölümü hak etmemiştir. Oğlum işinde gücündeydi, oğlumun kötü alışkanlıkları yoktu. Nasıl bir çocuk olduğunu arkadaşları da bilir, bir kırtasiyede çalışıyordu. Oğlumu zanlı vahşice katletmiştir, utanmadan tahliyesini istedi, adalet böyle bir karar ile bizim boynumuzu bir kez daha büktü, derinden yaraladı. Yıkılmış, perişan durumdayız, bir üst mahkemeden kararın doğru verileceğini umut ediyoruz. Hiçbir şey acımızı dindiremez. Berat’ım böyle bir ölümü hak etmemiştir, adalet yerini bulacaktır” diye konuştu.

Mahkemenin ceza vermesini beklediklerini ancak tahliye kararı ile yıkıldıklarını söyleyen acılı anne Necla Küsen ise, “Ben aslan Berat’ın annesiyim, 6 ay önce yıkılmıştık, ölmüştük. Önce Allah’a sonra adaletimize sığındık, adalet ceza verecek zannettik. Berat’ım 12 bıçak yarasını sırtından almış. O cani benim oğlumu sırtından vururken adalet bunun nasıl kelepçelerini söküp dışarı çıkardı. Boynumuz büküldü, adliyeden ayrıldık. O şahsın annesi sevinmiştir ama ‘sen o küçücük çocuğun sırtına 12 bıçak saplarken onun annesini düşünmedin mi?’ dememiş midir? Biz adaletimize sığındık. Avukatımız Pınar hanıma güveniyoruz, benim param yok, Allah rızası için Berat’ın hakkını savunacak” ifadelerini kullandı.

Avukatlar süreci takip ediyor

Küsen ailesinin şikayetçi avukatları Av. Kıvanç Savcı ve Av. Pınar Duman Savcı da sanığın maktule karşı eylemi hiçbir şekilde meşru savunmaya girmediği gibi tam tersine meşru savunma sınırını aşan hatta kasten öldürme suçuna varan bir boyutta olduğunu, bu sınır aşımında da mazur ve makul görülebilecek hiçbir durum olmadığını belirterek, bir kişiyi 12 kez bıçaklamanın hukuken savunulacak veyahut hafifletici neden olarak gösterilecek bir yanı olmadığını, sanığın doğrudan doğruya kasten öldürme suçunu işlediğini ifade ettiler. Ayrıca şikayetçi avukatlar, dosya konusunda yaptıkları itirazlar ile birlikte çocuk için adaletin sağlanması konusundaki çabalarının süreceğini ve ailenin sesi olmaya çalıştıklarını sözlerine eklediler.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157