banner167
banner182
24 Ekim 2021 Pazar

BEŞ KİŞİDEN BİRİNE İŞ BULABİLDİK

Türkiye genelinde olduğu gibi Kayseri’de de işsizlik rakamları korkutuyor. 2019 yılında 112 bin kişi iş için İŞKUR’a başvurdu. İş arayan yüksek sayıdaki kişiden sadece 5’te birine iş imkanı sağlayabildik. 112 bin kişiden 23 bin 931 kişi işe yerleştirebildi.

12 Aralık 2019 Perşembe 06:40
Bu haber 451 kez okundu
BEŞ KİŞİDEN BİRİNE İŞ BULABİLDİK
Haberici -->

Türkiye genelinde olduğu gibi Kayseri’de de işsizlik rakamları korkutuyor. 2019 yılında 112 bin kişi iş için İŞKUR’a başvurdu. İş arayan yüksek sayıdaki kişiden sadece 5’te birine iş imkanı sağlayabildik. 112 bin kişiden 23 bin 931 kişi işe yerleştirebildi.

İŞKUR Kayseri İl Müdür Vekili Ayşe Ak, ’İş Kulübü Platformu ile Yabancıların İş Gücü Piyasasına Erişimi’ programında yaptığı konuşmada, "Ocak 2019’dan bu tarihe kadar 112 bin başvuru gerçekleşmiş, 23 bin 931 kişi de kurumumuz aracılığıyla işe yerleşmiştir" dedi.

Geçim kaynağı geliştirme programı; iş gücü piyasasına ve geçim kaynaklarına erişim imkanını güçlendirmek amacıyla mesleki kapasitelerinin geliştirilerek istihdam edilebilirliklerini artırmayı, girişimciliklerini geliştirmeyi ve böylelikle ekonomik bağımsızlıklarını sağlamayı amaçlamaktadır. Ülkemizde bulunan yabancı iş gücü piyasasına erişimi kolaylaştırmayı sağlamaktır. Bu amaçla İŞKUR İş Kulübü ile Türk Kızılay Toplum Merkezi işbirliği ile toplantı gerçekleştirildi. Kentte bulunan bir otelde düzenlenen toplantının açılışında konuşan İŞKUR İl Müdür Vekili Ayşe Ak, 2019 yılının Ocak ayından bu yana 23 bin 931 kişiyi işe yerleştirdiklerini kaydederek, "İstihdamın korunması, geliştirilmesi görevini üstlenen İŞKUR, iş arayanla işvereni doğru eşleştirmeyle buluşturan tek kurumdur. Ocak 2019’dan bu tarihe kadar 112 bin başvuru gerçekleşmiş, 23 bin 931 kişi de kurumumuz aracılığıyla işe yerleşmiştir. Mezuniyet sonrası deneyimsiz olanlara tecrübe kazandırmak, mesleğinde daha nitelikli hale gelmek amaçlı ‘Aktif İşgücü’ programlarımızla istihdamın artırılmasına katkı sağlamaktayız. Yine 11 ayda 3 bin 400 kişi işbaşı eğitim programından, bin 971 kişi Meslek Eğitim Kursu’ndan, bin 324 kişi de Girişimcilik Eğitim Programı’ndan faydalanmıştır. Kurumumuzun en önemli nitelikli hizmetlerinden biri de iş ve meslek danışmanlığı faaliyetleridir. İş arayanlara bireysel danışmanlık ve işe yerleştirme, iş verenlere talep ettikleri elemanı temin etme ve teşvikler hakkında bilgilendirme, öğrencilere mesleki rehberlik, dalan dal seçimi ve kariyer günü etkinlikleri bünyesinde 8 bin 107 işyeri ziyareti, bin 81 okul ziyareti gerçekleştirilmiştir. 2018 sonu itibariyle il müdürlüğümüzde faaliyet gösteren eğitimli ve donanımlı iş kulübü liderlerimizle kadınlar, gençler, engelliler, madde bağımlıları, uzun süreli işsizler, göçmenler başta olmak üzere tüm kesimlere iş arama becerileri, özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri konusunda yoğunlaştırılmış danışmanlık hizmeti sunmaktayız. İş kulübünün hedef kitlesi olan katılımcılarla firmaların insan kaynaklarını bir araya getirerek verdiğimiz eğitimi, teoriden uygulamaya dönüştürmek, katılımcılara gerçek bir iş görüşmesi kazandırma hedefindeyiz. Böylece siz iş verenlere daha deneyimli, bilinçli, iş almaya hazır elemanlar arz etmekteyiz" dedi.

Ak’ın konuşmasının ardından Türk Kızılay’ı Toplum Merkezi Yöneticisi Ali Orhan, katılımcılara program hakkında bilgiler verdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV