banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

BİLGİSAYAR OYUNUYLA TARİH DERSİ KOLAYLAŞACAK

Abdullah Gül Üniversitesi öğretim elemanları tarafından tasarlanan bilgisayar oyunu ile dünya tarihi dersleri kolaylaşacak.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 15:37
Bu haber 278 kez okundu
BİLGİSAYAR OYUNUYLA TARİH DERSİ KOLAYLAŞACAK
Haberici -->

AGÜ Mimarlık ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin ortaklığıyla tasarlanan ‘Tarih ile Oyun Oynamak (Playing with The Past)’ dersinde, öğrenciler klasik eğitim yöntemlerin yanı sıra tarih temalı bilgisayar oyunlarını da kullanarak dünya tarihine giriş yapıyorlar. Mimarlık Dr. Öğretim Üyesi A. Erdem Tozoğlu ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi M. Şükrü Kuran’ın birlikte yürüttüğü derste bir yandan Ortaçağ’dan başlayıp günümüze kadar gelen zaman diliminde oldukça detaylı strateji oyunları kullanarak öğrencilerin ilgili devirler hakkında tecrübe temelli, derinlemesine bilgiye ulaşması hedefleniyor.

Oyunlar üzerinden verilen eğitimde ezber temelli tarih dersi yapısından kurtulmak hedeflenirken, tarih “Ben orada olsaydım ne yapardım” düşüncesi etrafında anlatılmaya çalışılıyor. Derste İsveçli Paradox Interactive firmasının geliştirmiş olduğu çeşitli strateji oyunları (ör: Europa Universalis IV) kullanılırken, öğrenciler oyunlarda elde ettikleri tecrübeleri her hafta Internet üzerindeki bir blog sayfasında yayınlıyorlar (playingwithpast.wordpress.com)." Mimarlık Dr. Öğretim Üyesi A. Erdem Tozoğlu, dersi öğrenciler açısından oldukça keyifli hale getirdiklerini ve tarih dersine farklı bir yaklaşım getirdiklerini söyledi. Tozoğlu, “Böylelikle öğrencilerin tarihsel dönemlerle kendileri arasında oluşan mesafeyi biraz kapatmalarını sağlamak amacındayız. Öğrenciler tarihsel dönemleri anlamakta güçlük çekiyorlar. Biz burada teknolojiyi kullanarak, bilgisayar oyunlarıyla tarih dersini eğlenceli hale getirerek, öğrencilerin kolay anlamalarını sağlıyoruz” dedi.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV