banner87
21 Mart 2019 Perşembe

BİLİM ADAMLARI UNUTULMADI

105 dağcı ile Erciyes’e ölen iki bilim adamı anısına tırmandı

27 Şubat 2018 Salı 07:14
Bu haber 391 kez okundu
BİLİM ADAMLARI UNUTULMADI
Haberici -->

Erciyes Üniversitesi Dağcılık Kulübü (EÜDAK), 105 dağcı ile Erciyes’e ölen iki bilim adamı anısına tırmandı

EÜDAK tarafından organize edilen; 2 Kasım 1991’de Erciyes Dağı Şeytan Rotasında çığ düşmesi sonucu hayatlarını kaybeden Prof. Dr. Abdülmecit Doğru ve Prof. Dr. Ahmet Bilge anısına, çeşitli bölgelerden 105 dağcı ile Erciyes Dağı’na zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen dağcılık kulüplerinin katılımıyla, kamplı olarak düzenlenen tırmanışa 35’i kadın ve 70’i erkek toplam 105 dağcı katıldı. Sporcular etkinlik için öncelikle Erciyes Üniversitesi’nde toplandılar. Spor salonunda geceyi geçiren sporcular daha sonra araçlarla Erciyes Dağı Tekir Yaylası bölgesine hareket etti. Daha sonra Çobanini mevkiine ulaşıp kamp kurdu. Kamp yerinden günün ilk saatlerinde başladıkları tırmanış ile Erciyes Dağı’nın zirvesine çıkıp aynı gün kazasız inişle tırmanışı tamamladılar.

Etkinliğin anısına düzenlendiği dağcılardan biri olan Prof. Dr. Abdülmecit Doğru 1980-1990 yılları arasında Türkiye Dağcılık Federasyonu başkanlığı yaparken, tırmanışlarda sırtında taşıdığı tıbbi laboratuvar ile yüksek irtifadaki fizyolojik değişikliklerle alakalı araştırmalar yapmış.

Yine etkinliğin anısına düzenlendiği diğer dağcı olan Prof. Dr. Ahmet Bilge ise 1988 yılından 1991 yılında hayatını kaybetmesine kadar Erciyes Üniversite Sağlık Bilimleri Enstitüsü müdürlüğü görevinde bulundu. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen tırmanışın ilki 2008 yılında düzenlenmişti. Dağcılık sporunun eğitimini alarak ve kurallarına uyularak yapılması gerektiğine dikkat çeken kulüp üyeleri, bu yıl ve geçmişte faaliyetin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve faaliyete katılan tüm dağcılara teşekkür etti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV