banner153
28 Ocak 2020 Salı

BİNDE BİR BİLE DİKKATE ALINIR

Kayseri Elektrik Perakende Elektrik Satış A.Ş. (KEPSAŞ) Yetkili Direktörü Bekir Çataloluk, Organize Sanayi Bölgeleri’nin elektrik enerjisi temini için ihale çıktıklarını ve ihaleye çok sayıda tedarikçi firmanın katıldığını ifade ederek, burada teklifler üzerinden pazarlıklar yapıldığını ve OSB’lerle tedarikçi firma arasında binde bir yüzdelikler bile dikkate alındığını açıkladı.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 09:47
Bu haber 230 kez okundu
BİNDE BİR BİLE DİKKATE ALINIR
Haberici -->

Kayseri Elektrik Perakende Elektrik Satış A.Ş. (KEPSAŞ) Yetkili Direktörü Bekir Çataloluk, Organize Sanayi Bölgeleri’nin elektrik enerjisi temini için ihale çıktıklarını ve ihaleye çok sayıda tedarikçi firmanın katıldığını ifade ederek, burada teklifler üzerinden pazarlıklar yapıldığını ve OSB’lerle tedarikçi firma arasında binde bir yüzdelikler bile dikkate alındığını açıkladı.

KEPSAŞ Yetkili Direktörü Bekir Çataloluk, Tv1’de Gazeteci Doğan Havur’un hazırladığı E Haber Kayseri Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur’un konuk olarak katıldığı 1. Gün programına telefonla katıldı. Çataloluk, AK Parti Kayserie Milletvekili ve eski bakanlardan Mustafa Elitaş’ın elektrik fiyatları ile ilgili açıklamaları konusunda merak edilen detaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Programda Ferhat Yağmur, Mustafa Elitaş’ın, “Kayserili sanayiciler Türkiye’nin en pahalı elektrik tüketimini yapacak kadar enayi değildir” açıklamalarını hatırlatarak, böyle bir durumun olup olmadığını, Kayseri OSB’nin pazarlık yapmadığı yönündeki sözlerini Çataloluk’a sordu. Çataloluk, bu soruya üzerine, “Pazarlık usulü her bölge için belli bir günde belli bir süre için yapılıyor. Her gün belli bir pazarlık yok. Sayın bakanımızın değerlendirmesi kendisine has olarak değerlendirmesidir. Fiyat değerlendirmesi yapılırken OSB’ler binde birlik yüzdelikleri bile dikkate alır. Konuyu değerlendirmektedirler” dedi.

KEPSAŞ Yetkili Direktörü Bekir Çataloluk, katıldığı programda, OSB’lerin elektrik enerjisini nasıl temin ettiklerini açıkladı. Çataloluk, “Organize Sanayi Bölgelerinin elektrik temininin bir usul esasları vardır. Türkiye genelinde bütün organize sanayi bölgeleri 10 milyon kilovat saat üzerinde olmaları nedeniyle elektriklerini artı tedarikçilerinden teklifler alarak bir süreçlendirme sonucu temin ediyor” diye konuştu.

FİYAT FARKLILIĞINI ANLATTI

“Fiyatlar arasında neden farklılık var. Türkiye’de bütün OSB’ler aynı fiyattan enerjiyi tüketmemektedir” diyen Çataloluk, “Birisi birinci ayda, diğeri beşinci ayda ihaleye çıkıyor, yılın her ayında elektrik enerjisi temini var. Her bölgenin kendisine göre bir tüketimi var. Kayseri örneğin 100 milyon kilovat saat tüketiyor, diğer bölge 300 milyon, diğer bölge 50 milyon kilovat saat tüketiyor. Etken ise kendi bölgelerindeki üretim çeşitliliğinden kaynaklanıyor. İstanbul, İzmir, Akdeniz bölgesi tarafından sahile yakın bölgelerde üretim çeşitliliği farklıdır. Orada 24 saat esasına dayalı tüketim tesisleri ve fabrikaları ve kendi bölgelerimizden çok farklıdır” ifadelerini kullandı.

BİZİMLE SÖZLEŞME YAPTI

Çataloluk, “Hepsinin elektrik enerjisini için çıkmış olduğu ihale farklı tarihlerdir. Bugün ki fiyatla yarınki fiyat ulusal bazda ve tedarikçi gibi nedenlerden dolayı farklıdır. Döviz gibidir. Dün farklı bugün farklıdır. Bir günün 24 saatinde gece gündüz fiyat farklıdır. Her yılın ayları farklıdır. Her yılın 7 ve 8’inci aylarında tarım, çiftçilik turizm derken elektrik fiyatları artıyor. Bu aylarda elektrik fiyatı çok pahalı oluyor. Maliyetleri göz önünü alırsanız bu aylarda alım pahalıdır. Bir bölgeyi karşılaştırdığınız zaman bir OSB’nin diğer OSB ile birim fiyatları aynı olmaz. Kayseri OSB’nin teklif değerlendirmeye çıktığı zaman bütün tedarikçiler bu değerlendirmenin içine girdi. Bizimle bir sözleşme yaptı” dedi.

PAZARLIK YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Yağmur, “Kayserili sanayiciler Türkiye’nin en pahalı elektrik tüketimini yapacak kadar enayi değildir” açıklamalarını hatırlatarak, böyle bir durumun olup olmadığını, Kayseri OSB’nin pazarlık yapmadığı yönündeki sözlerini Çataloluk’a sordu. Bu soruya cevap veren Çataloluk, “Pazarlık usulü her bölge için belli bir günde belli bir süre için yapılıyor. Her gün belli bir pazarlık yok. Sayın bakanımızın değerlendirmesi kendisine has olarak değerlendirmesidir. Fiyat değerlendirmesi yapılırken OSB’ler binde birlik yüzdelikleri bile dikkate alır. Herkes bir fiyatını çıkartıyor. Önce yazılı sonra pazarlık usulü ve bizim girmiş olduğumuz değerlendirmelerde son noktasına kadar bindelik rakamlarına kadar bölge değerlendiriliyor. İstatistik olarak bakıldığında genellikle OSB’lerin farklı tedarikçileri var. Farklı tarihlerde sözleşmeleri var. Bugünkü fiyatlara bakıldığında OSB’miz ciddi anlamda hatırı sayılır şekilde elektrik kullanıyor” diye konuştu.

ELEKTRİK ZAMMINA CEVAP

“YEKDEM fiyatları aylık olarak Arz ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda referans fiyat olarak belirleniyor. Ancak ertesi ayın 15’inde bu rakam belli oluyor” diyen Çataloluk, şunları söyledi; “Ertesi ay belli olan rakamın kestirilmesi mümkün değil. Hiçbir tedarikçi YEKDEM fiyatları üzerinden fiyat belirlemesi yapamıyor. Tahmin edilmesi çok zor. Bu ay çıkan rakam ertesi ay, aynı rakamının garantisi değil. Saatlik olarak yenilenen YEKDEM’LER takip eden ayın 15’inci yayınlanıyor. Bütün OSB’ler istisna olarak YEKDEM fiyatlarının cari dönemdeki maliyetlerini tahmin edemiyor. Olumlu olumsuz rakam bir sonraki faturada fark yansıtılıyor.”

BAKANA YANLIŞ BİLGİ Mİ VERİLDİ

Çataloluk, açıklamaları hatırlatarak Mustafa Elitaş’a yanlış bilgi mi verildi sorusuna da, “O hususta bir değerlendirme yapmak uygun değil. Başlangıcı yada sonunda olmadığımız için bir fiyatlandırma mekanizması var. Tüm tedarikçilerin eşit şartlarda rekabet ettiği ortamda farklı bir durum yok. Bizim için ne ise diğeri içinde aynı fiyatlandırma geçerlidir. Bilgilendirme açısından yorum yapmak doğru değil.

ELİTAŞ’IN TAHSİLAT AÇIKLAMASI

OSB’de yapılan tahsilatla ilgili Elitaş’ın açıklamaları soruldu ve Çataloluk, şu cevabı verdi; “Bizim OSB’lerin içinde elektrik enerjisini bilfiil tüketiciye ulaştırma imkanımız yok. OSB kendisi alıyor. Kendi bölgesindeki tüketiciye dağıtıyor. Oradaki ödeme şekli tek kaynaktan elektriği verince kendi üyelerine faturalandırıyor. Tamamen OSB’nin kendi idaresinde olan bir mükellefiyet olmakla birlikte mevzuat anlamında amme alacakları kanununda belirtilen gecikme zammı uygulanmak suretiyle bütün tedarikçiler tüketicilerine ödemeyenlere 15, bir aylık gecikme bedeli uyguluyor. Tahsil etme imkanı var. Bu genel bir ifadedir.”

KEPSAŞ’ın tanınır bir şirket olup olmadığı sorusuna da Çataloluk, “Türkiye’de hemen hemen bu pazarlama faaliyetlerinde 5-6 yıllık firmayız. Türkiye’nin büyüklüğünü düşünürseniz yüzde 1.5 tekabül ediyor. Biz kendi bölgemiz de tüketilen enerjinin 3 katını harici bölgelere veriyoruz. Bakanlıklardan tutun büyük marka olmuş fabrikalardan, ticarethaneler ve birçok yere enerji veriyoruz” dedi.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV