banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

BİR ASIRLIK KOLTUK ŞAŞIRTIYOR

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, bölge müdürlüğünde oluşturduğu müzeyi andırır bölümde Kayserili tarafından tasarlanan 1 asırlık ikili koltuk takımını tanıtıyor.

04 Ekim 2018 Perşembe 07:12
Bu haber 896 kez okundu
BİR ASIRLIK KOLTUK ŞAŞIRTIYOR
Haberici -->
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, bölge müdürlüğünde oluşturduğu müzeyi andırır bölümde Kayserili tarafından tasarlanan 1 asırlık ikili koltuk takımını tanıtıyor. Mobilya sektörüne destek amaçlı bu ürünü tanıtan Nursaçan, bu koltukların tasarımının ve üretiminin çok zor olabileceğine dikkat çekiyor.

Kayseri OSB’ye gelen ziyaretçileri oluşturduğu müzedeki eserleri de gezdirerek gösteren Başkan Tahir Nursaçan, Kayserili Ahmet Paşa tarafından özel tasarlanmış koltuk takımının bir asırdır hiçbir tamir görmeden ayakta olduğunu ve kullanılabildiğini belirtti.

Askerlikte erlikten paşalıya kadar yükselen Kayserili Ahmet Paşa tarağından koltuğun tasarlandığını belirten Nursaçan, “Tasarım hemen hemen bütün sektörler için büyük önem taşıyor. Şehrimizde de mobilya açısında tasarım büyük önem arz etmekte ve bunu desteklemekteyiz. Bu noktada erlikten paşalığa yükselmiş birisi. Ahmet Paşa. Kentte Ahmet Paşa adına bir ilkokulumuz vardı. Kayserili olan Ahmet Paşa, deniz kuvvetleri komutanı oluyor. Urgandan ve özel kumaştan tasarladığı koltuk takımını yaptırıyor. Koltuğu tamamen tasarımı kendisine aittir. Bugün böyle bir taşırım ve koltuk üretimi yapmak bile çok zor” dedi.

KILAVUZ YOK

Sergilenen eşyaların bazılarının 100 yıllık yani bir asırlık ve daha fazla yaşta olduğunu aktaran Nursaçan, “Buradaki eşyalar b asırlık. OSB’nin oluşumunda, Eski Sanayiden OSB’ye gelindiğinde yanlış ve doğrularını biliyorum. Çok büyük bir mesafe kat ettik. Toplumumuz bunu algılayamıyor. Üretim kapasitesi fazla, çeşitlilik az. Pazara ulaşılma sorunu var. Dünyaya açılmak gerekir. Kayserili birbiriyle rekabet ediliyor. Bizim ürünlerin hepsinin dünya pazarında yerinde var. Ama kılavuz yok” diye konuştu.

ABDÜLHAMİT HAN’A AİT ŞERBETLİK

Müzeyi andıran odadaki eşyalar ise birbirinden oldukça değerli. Bu eşyalarla ilgili bilgi veren Nursaçan, “Dün nerede idik. Bugün neredeyiz. Geçmişini bilmeyenler geleceğe yön veremez. O nedenle bazı şeyleri paylaşmak istedik. Abdülhamit Han’ın kullandığı şerbetlik var. Eşyalar var. Abdülhamit Han’ın kullandığı soba var. Yüz yıllık ders çalışma masası var. Özel tasarlanmış, mobilyanın en güzel şekilde işlenmiş halindedir. 90 santimlik alanda her şeyi yapmış. Çalışma masası üzerinde olmuş” şeklinde konuştu.

HABER: ERSAN TEMİZEL

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV