banner87
23 Temmuz 2019 Salı

BİR FABRİKA SÖZÜ DAHA

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, gelecek yıl bir fabrika daha alımı yapılabileceğini söyledi

08 Ağustos 2018 Çarşamba 07:36
Bu haber 406 kez okundu
BİR FABRİKA SÖZÜ DAHA
Haberici -->

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, “Milli değerlerimiz şeker fabrikalarımıza, eli nasırlı çiftçilerimizin alın terine, emeğine sahip çıkmak için daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok başaracağız.Ve bu inançla diyorum ki, gelecek sene neden bir fabrika daha olmasın? Bir fabrikamız daha olacak” dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifinin 65. Mali Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen kurula, binlerce çiftçi akın etti. Kurul, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, divan kurulu okundu ve oylamaya sunuldu. Ardından bir konuşma yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, konuşmasına Aşık Veysel'in 'Uzun ince bir yoldayım' şiirini okuyarak başladı.

'Yedi yıldır bu yollarda, ovada, dağda, bayırda Düşmüşüm gurbet ellerde, gidiyorum gündüz gece' diyen Başkan Akay, "Aşık Veysel kendi özünden söylemiş bu deyişi, ama adeta bizim için, hepimiz için de söylemiş. Zaten bizim insanımızı, bizden olan insanları; dert söyletir, özlem söyletir, aşk söyletir, dava söyletir. Biz de bir davanın peşine düştük yıllardır. Şerefli bir davanın peşine. Türk çiftçisinin geçim davasının, ekmek davasının, insanca yaşama davasının peşine düştük. Bize kısmetmiş, bize düştü bu yükü taşımak. Hani, Sakarya Türküsünde 'Eyvah Sakarya'm sana mı düştü bu yük. Bu dava hor, bu dava öksüz, bu dava büyük' diyor ya, aynen Türk çiftçisinin hor, öksüz, sahipsiz ama büyük davasının yükünü taşımak bize düştü. On binlerce çiftçi ailesinin, sizlerin helal kazancına vesile olmak, buna sahip çıkmak, bunu taşıyabilmek ne büyük bir şeref. Allah’a hamt ediyorum, şükrediyorum; bize böyle bir yükü taşımayı lütfettiği için, sizler gibi yüce gönüllü insanların hizmetkarı kıldığı için, sizin gönlünüze girmeyi, sevginize mazhar olmayı lütfettiği için şükrediyorum" dedi.

Yapılan çalışmalarla ilgili de bilgiler aktaran Başkan Hüseyin Akay, bu yılda pancar için verecekleri fiyatı açıkladı. Akay, Türk Şeker’in açıklayacağı pancar fiyatından 10 lira fazla fiyat vereceklerini duyurdu ve çiftçiden büyük alkış aldı.

“Allah’a hamd ediyorum.Bütün bunları başarma gücü verdiği için ve bu başarıları ihsan ettiği için” diyerek konuşmasını sürdüren Akay, yeni bir fabrika alınmasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Akay, şunları söyledi:

“Aziz kardeşlerim, bütün bu başarıların taçlanması gerekiyordu.Bu ise fabrikamızı daha fazla büyütmekle olabilirdi. Bunun yolu kotayı artırmaktan geçiyordu ama kapasitemiz yüksek olmasına rağmen kanun gereği bir kilo bile kota verilme imkânı yoktu. Yeni fabrikada kurdurulmuyor.Büyümek için bir tek yol kalmıştı. Devletin elindeki fabrikalar satılırsa oradan alacağımız fabrika ile büyümek. Bu fırsat geçtiğimiz nisan ayında oluştu. Bizde fırsatı kaçırmadık ve kısmet öyle imiş. Turhal Şeker Fabrikası’nı ihalede satın aldık. Bu alım Kayseri Şeker’in başarılarının altın tacı oldu. Hayırlı, uğurlu olsun. Allah, hayırla baş etmeyi nasip eylesin.Şeker Fabrikalarının ihale sürecinde de görüldü ki, bu sektörün en güçlü kuruluşu Kayseri Şeker’dir.Türkiye’de Pancar Çiftçisini de, Şeker Sektörünü de ayakta tutacak olan kuruluş Kayseri Şeker’dir. Kayseri Şeker’e Allah güç, kuvvet versin.”

“Biz birlik, bütünlük içerinde oldukça, Büyük Kayseri Şeker ailesi olma anlayışına sadık kaldıkça, Kayseri Şeker’e, yöneticilerine, çalışanlarına ve çiftçilerine bu sektörde çok önemli roller düşecektir” diyen Akay, “Bu şeker sektörü bundan sonra bizim gücümüzle ayakta kalacaktır. Herkesin bu anlayış içerinde olması gerekiyor. Bu bilinçle hareket etmesi gerekiyor.

Bu ruh, bu coşku, bu birikim, bu özgüven, bu çalışkanlık, bu cesaret bizde yeterince var. Turhal Şeker teslim alındıktan sonra; bizim çalışanlarımızın, bizim çocuklarımızın coşkulu çalışması ve gayreti dillere destan olmuştur. Adeta Turhal Şeker Fabrikasının veya Kayseri Şeker Fabrikasının kuruluş yıllarındaki ruh yeniden canlanmıştır.Hep birlikte yeni bir heyecan, bir motivasyon oluşmuştur.İnanıyorum ki bu heyecan ve motivasyon Turhal’da büyük bir başarıyı ortaya çıkaracak, bu başarı da bize yeni kapılar açacaktır.Ve biliyoruz ki; başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değildir. Milli değerlerimiz şeker fabrikalarımıza, eli nasırlı çiftçilerimizin alın terine, emeğine sahip çıkmak için daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok başaracağız.Ve bu inançla diyorum ki, gelecek sene neden bir fabrika daha olmasın? Bunu hep birlikte yapacağız. Varan 1 diye Turhal’ı pankart olarak asmışsınız. İkincisi de gelecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından mali genel kurul ile ilgili 2017 yılı gelir gider harcamaları okundu ve üyeler tarafından oy birliği ile onaylandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV