banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

"BİR FETÖ BELASINI ATLATTIK"

Bakan Mehmet Özhaseki açıklama yaptı

15 Temmuz 2017 Cumartesi 10:55
Bu haber 1261 kez okundu
Haberici -->

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AB dönem Başkanı Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen Çevre Bakanları Gayri Resmi Toplantısındaki ilk gün oturumlarının ardından diğer ülkelerinin bakanlarının da yer aldığı doğa yürüyüşünde değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Özhaseki, katıldığı toplantıda, çevrenin ekonomiye etkileri, döngüsel çevre teorileri, bu konuda daha az israf etme, daha az dışarıya atık atma, bu dışarıya atılan atıkların değerlendirilmesi ve ekonomiye geri dönüşü üzerine ciddi konular işlendiğini belirtti. Özhasaki, ülke olarak çevre konusunda müthiş duyarlılıkla hareket ettiklerine işaret etti. Türkiye'nin farklı uluslararası sözleşmelerin de tarafı olduğuna dikkati çekti.

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin sadece kendinden sorumlu ufak bir ülke olmadığına vurgu yaparak, son 1 yılda ülkede ciddi bir sürecin yaşandığını anımsattı. Türkiye'nin bu süreçte başından geçenlerin iyi anlatılması gerektiğine değinen Özhaseki, şöyle devam etti:

"Türkiye Avrupa’nın ortasında keyif yapan o küçük ülkelerden birisi değil. Hem çok büyük bir ülke hem de etrafı itibariyle çok özel öneme haiz bir ülke. Taşıdığı tarihi değerler ve misyonu itibariyle de bu ülkenin içerisinde bulunduğu şu andaki konumu, bizim Avrupa’ya çok iyi anlatmamız gerekiyor."

Türkiye'nin 15 Temmuz süreciyle yaşadıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, şöyle dedi:

"Dünyada hiç kimsenin farkında olmadığı bir FETÖ belasını atlattık biz. Avrupa bunu algılamakta çok güçlük çekti. Art niyetlileri hariç tutarak söylüyorum. Dışarıdan algı biraz daha farkı gibi gözüktüğü için bizim gelip burada birebir bunları anlatmamız doğru olur diye düşünüyoruz. Sonra DEAŞ’a karşı bir mücadele veriliyor. Bu savaşı veren ve çok önemli bir galibiyet elde eden ülke biziz; fakat ne yazık ki içimizdeki hainlerde, dışarıdakiler de bizi DEAŞ’e yardım ediyor gibi göstermeye devam ediyorlar. Elbette biz bunu da anlatmalıyız. Doğrusu ülkemizin haklı olduğu ve bu konuda Avrupa ile beraber hareket etmesi gerektiği fikrini de her fırsatta dost gördüğümüz ülkelere, temsilcilere burada izah etmeye çalışıyoruz. Bugünkü toplantıda bile 5-6 ülkenin gerek çevre bakanlarıyla gerekse ilgili iklim müzakerecileriyle görüşmeler yaptık. Meramımızı da anlattık burada. Güzel görüşmelere oldu. Buna devam edeceğiz."

Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nda birkaç konu üzerinde itirazı olduğunu belirten Özhaseki, bu rahatsızlıklarını her fırsatta söylediklerini ifade etti.

Bunun uzun bir müzakere süreci olacağını vurgulayan Özhaseki, süreçten umutlu olduklarını kaydetti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV