banner167
banner182
24 Ekim 2021 Pazar

BİR İLK; SİYAH HAVUÇ YETİŞTİRİLDİ

Kayseri’de bir ilke imza atıldı ve siyah havuçta hasat heyecanı yaşanıyor.

12 Aralık 2019 Perşembe 06:38
Bu haber 417 kez okundu
BİR İLK; SİYAH HAVUÇ YETİŞTİRİLDİ
Haberici -->

Kayseri’de bir ilke imza atıldı ve siyah havuçta hasat heyecanı yaşanıyor.

Yeşilhisar İlçesi Hacılı Mezarlığı Mahallesinde Musa Küçükşahin’in tarlasında yetiştirdiği Siyah Havucun hasadına Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, İlçe Müdürü Salih Bektaş ile birlikte katıldı.

İl Müdürü Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada, “Kayseri de ve Yeşilhisar İlçesinde ilk defa üretimi yapılan siyah havuç; çiftçimiz tarafından sözleşmeli olarak 115 dekar alana ekilmiş olup yaklaşık 400 ton ürün hasadı beklenmektedir. Siyah havuç konsantresi, kırmızı renklendirici grubunda en kaliteli ürün olmasıyla dikkat çekmektedir. Gelişmiş ülkeler, sentetik gıda renklendiricilerini Tüketici sağlığına olumsuz etkileri gerekçesi ile yasakladı, bunun yerine siyah havuç ve kırmızı pancar konsantresi kullanılıyor. Turşu ve meyve suyu yapımında da kullanılan siyah havuç etkili bir antioksidan işlevi görmektedir. Ayrıca önemli bir iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. İhracat potansiyeli ciddi oranda artış gösteren, Kayseri iklim şartlarına uygun bir ürün olan Siyah Havucu, bölgemiz çiftçisi alternatif ürün olarak değerlendirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Üretici Musa Küçükşahin; siyah havucun veriminden memnun olduğunu, işçilik maliyetlerinin düşük olmasının karlılığı artırdığını belirtmiş olup, ilçedeki diğer üreticilere tavsiye ettiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV