banner153
08 Aralık 2019 Pazar

BİRLİK BERABERLİK LAFTA OLMAMALI

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, elektrik fiyatları ile ilgili değerlendirme toplantısında, AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Sanayiciye en ucuz elektriği sunma adına yönetim kurulu arkadaşları ile birlikte diğer Mimarsinan, İncesu OSB’lerinde çaba sarf ettiğini söyledi.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 09:50
Bu haber 191 kez okundu
BİRLİK BERABERLİK LAFTA OLMAMALI
Haberici -->
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, elektrik fiyatları ile ilgili değerlendirme toplantısında, AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Sanayiciye en ucuz elektriği sunma adına yönetim kurulu arkadaşları ile birlikte diğer Mimarsinan, İncesu OSB’lerinde çaba sarf ettiğini söyledi.

AK Parti Milletvekili ve eski bakanlardan Mustafa Elitaş’ın Kayserili sanayicilerin en pahalı elektriği tükettiği yönündeki açıklamaları üzerine Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, İncesi OSB Başkanı Ali Baktır, Mimarsinan OSB Başkanı Mehmet Karabulut, Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Bekir Çataloluk, organize sanayi bölgelerinin müdürleri ortak bir toplantı yaptı.

BİRİLERİNE CEVAP VERMEK DEĞİL

Toplantıda konuşan İncesu OSB Başkanı Ali Baktır, toplantılarının amacının birilerine cevap vermek olmadığını, sanayici olarak elektrik fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olduklarını dile getirdi. Baktır, “Bizler sanayici olarak elektrik fiyatlarınım yüksekliğinden şikayetçiyiz. Maliyetleri elektriği uygun fiyata almalıyız. İsteriz. Buradaki maksat birilerine cevap olsun için toplanmadık. Devletimizin enerji politikalarında izlediği yöntem vardır. Devlet derki ulusal tarifelerden alırsanız, işyerleri ulusal tarifedir. Devlet burada fiyat uygulamaya gidiyor. İşyeri 42.5 kuruş, evler 32.5 dur. Bizlerin organize sanayi bölgelerinin bu fiyatlara müdahale etme hakkımız yok. Borsadan belirliyor. YEKDEM fiyatlarını devlet belirliyor. Ortalama 40 kuruş civarında ise 38 kuruşu sabit fiyatlardan oluşuyor. OSB yönetimlerinin dahli yoktur. Serbest piyasadaki durumdur” dedi.

ELEKTRİK FİYATINDA CİDDİ ARTIŞ VAR

Kayseri OSB Başkan Tahir Nursaçan, elektrik fiyatlarıyla ilgili bilgiler vererek, “Kayseri OSB’deki sanayicilerimiz, son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya gelmiştir.  Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi uygulaması nedeniyle, sanayicilerimiz elektrik birim fiyatlarını öngöremez hale geldi. YEKDEM son kaynak tedarik tarifesi 20 Ocak 2018’de uygulamaya konuldu. Kayseri OSB olarak biz de,  1 Nisan 2018’de bu uygulamaya dahil olduk. Bilindiği üzere; YEKDEM; Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizmasını ifade etmektedir. EPDK’nın yayınlamış olduğu tahmini YEKDEM bedeli ile her ay birim fiyat oluşturulmakta ancak gerçekleşen YEKDEM, faturalar kesildikten 15 gün sonra açıklanmaktadır” dedi.

FARK SONRAKİ AYA İLAVE EDİLİYOR

Başkan Nursaçan, yaşanan sıkıntıyı anlatarak, “Bu fark, Bir sonraki ayda faturalara ilave edilmektedir. OSB’lerin işletme profiline bağlı olarak, enerji tüketimleri farklılık arz etmektedir. Bazı bölgelerde petro kimya tesisleri, bazı bölgelerde tekstil, otomotiv ve benzeri sektörler çoğunluğu teşkil etmektedir.  Bu durum, enerji tüketimlerini doğrudan etkilemekte dolayısıyla; her OSB’nin kendine özgü enerji tüketim profili ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

HASSAS DAVRANIYORUZ

“KEPSAŞ’la yapmış olduğumuz sözleşmede KEPSAŞ tarafından Kayseri OSB’den Teminat Mektubu dahi alınmamıştır. Zira; teminat Mektubu da, etkili bir maliyet unsurudur” DİYEN Nursaçan, “İşte bütün bunlar; bölgemiz sanayicilerinin menfaatlerinin korunması konusunda ne kadar hassas davrandığımızın önemli bir göstergesidir. Şunu da özellikle belirtmek isteriz; serbest tüketici hakkına sahip her sanayicimiz, bizim temin ettiğimizden daha uygun daha cazip şartlarda elektrik bulabiliyor ise oradan da temin edebilir” diye konuştu.

YANLIŞ BİLGİLENDİRME VAR

Ekonomi eski Bakanı Mustafa Elitaş’ın yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Nursaçan, “Elbette biz şuna bakıyoruz. Kayseri’nin huzur şehri olmasında birlik ve beraberlikte lafta olmaması için herkese teşekkür ediyorum. Kayseri de 1.5 milyon nüfusu geçtik. Biz fuar ve kongre merkezimizi ekim ayında yetiştireceğiz. Mobilya fuarını kazandıracağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç teşekkür ediyorum. Biz Kayseri’yi nasıl üst lige taşırız onun peşindeyiz. Kayseri ne kadar kıymetlidir iki başkanım ve müdürüm buradaki toplantıya geldi. Kimsenin yanlış anlamasına fırsat vermeyiz. Herkese bunu duyuruyoruz. Savunma Sanayi ihalesine Kayseri OSB girdi. Hak kazandı. Kayseri’mizi seviyoruz. Başkanlarımızla, oda başkanlarımızla ihracatı artırma, katma değerli ürünler üretmenin çabası içindeyiz” diye konuştu.

ORTALAMANIN ALTINDA

Toplantıya katılan KEPSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Bekir Çataloluk, Kayseri OSB’nin elektrik fiyatında Türkiye’nin ortalamasının altında kaldığını açıkladı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV