banner87
21 Mayıs 2019 Salı

BİYOLOJİK MÜCADELEDE BAŞARI SAĞLANDI

Develi ve Yahyalı'daki çalışmada başarı elde edildi

23 Eylül 2017 Cumartesi 08:51
Bu haber 593 kez okundu
BİYOLOJİK MÜCADELEDE BAŞARI SAĞLANDI
Haberici -->

Develi ve Yeşilhisar ilçelerinde tarım ilaçlarının zararlılara karşı daha az kullanılması için uygulanan biyolojik mücadelede başarı sağlandı. Bölgeye çiftçiler, yıl boyu yaptıkları 12 ilaçlama sayısını 6’ya düşürdü.

İl genelinde elma üretim alanlarında İyi Tarım Uygulamaları ile üreticilerin sürdürülebilir, çevreci ve karlı bir üretim modeline kavuşması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Proje Birimi tarafından hazırlanan "Biyolojik Mücadele Temelli Entegre Mücadele" başlıklı projenin "Tarla Günü" etkinliği yapıldı.

Proje, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan'ın tarımda bilinçsiz ve yoğun olarak kullanılan tarım ilaçlarının azaltılması amacıyla bir arayışa girmesiyle başladı. İl Müdürlüğü, neredeyse tamamı yurt dışından gelen tarım ilaçları kullanım miktarını azaltmak amacıyla yüzde yüz yerel teknoloji ile üretilen biyolojik mücadele etmeni faydalı böcekleri çiftçilerin hizmetine sunmak için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Teknokent Firmaları ile 2016 yılında iş birliği geliştirdi.

A.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ve Kayseri İl Müdürlüğü, projenin genel kurgusu ile üretici ve teknik personelin eğitimi konusuna odaklandı. A.Ü. Teknokent firmaları, Biyolojik Tarım işbirliği yaptığı diğer firmalarla, proje çerçevesinde kullanılan faydalı böcek yumurta parazitoiti bir arıcığın (Trichogramma evanescens) üretim teknolojisini geliştirme, kitle üretimi, depolanma teknolojisi ve nakliye konusunda görev üstlendi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise projeye dahil olacak üretici seçimi ile faydalı böceklerin salımı ve uygulamaların etkinliğinin izlenmesi ve raporlanması görevini üstlendi.

Yirminin üzerinde araştırıcının uyum içerisinde çalıştığı proje ile Develi ve Yeşilhisar ilçeleri elma bahçelerinde ana zararlı olan Elma İç kurdu (Cydia pomonella)'na karşı toplam 67 dekar alanda faydalı böcek salımı gerçekleştirildi.

Proje süresince gerçekleştirilen 8 adet salımda yaklaşık 100 milyon adet faydalı arıcık kullanıldı. Bölgede elma iç kurduna karşı yılda ortalama altı ilaçlama yapılırken, proje kapsamında faydalı böcek salımı ile herhangi bir ilaçlama yapılmadan sorun önemli ölçüde çözüldü. Bölgede elma üretiminde tüm zararlılar için yıl boyunca yapılan ortalama 12 ilaçlama, faydalı böcek kullanımı ile altıya düşürüldü. Üniversite, kamu, üretici, tüketici ve özel sektör iş birliğine örnek olacak bu uygulama ile ülkemizde de tarım ilaçları kullanımının kademeli olarak azaltılarak gıda güvenliğinin sağlanabileceği gösterilmiş oldu. Elma İç Kurdu mücadelesinde tarım ilacı kullanımında bir sezonda üreticiye maliyet 80 lira oldu. Tarım ilaçlarına alternatif olarak geliştirilen ve kullanılan yüzde yüz yerel faydalı böceklerin kullanımında üreticiye maliyet de yine 80 lira olarak belirlendi.

İl Müdürü Özkan Kayacan, programa katılan ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Ülkemizde kullanımda olan tarım ilaçlarının; tamamına yakınının ithal olması, yoğun ve bilinçsiz kullanılma durumunda etkisizleşmesi, insan sağlığında kanser dahil birçok olumsuz etkileri, arılar ve kuşlar gibi hedef alınmayan sayısız canlıların toplu ölümlerine neden olması, ihracatta kalıntı nedeniyle ürünlerimizin geri dönmesi gibi olumsuzlukları, üreticileri biyolojik mücadele gibi daha çevreci uygulamaları kullanmaya zorunlu kılmaktadır. Kayseri ilinde İyi Tarım Uygulamaları çerçevesinde gerçekleştirilen faydalı böcek uygulamasına toplumun farklı kesimlerinden gelen olumlu tepkiler, projenin sürdürülebilirliğine olan inancı göstermektedir” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV