banner153
banner156
29 Şubat 2020 Cumartesi

BİZİM İŞSİZLER NE OLACAK?

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Ankara Sanayi Odası Başkanına tepki gösterdi. Yücel, Kayseri üzerinden model fabrika projesi kapsamında yarısı göçmen yani Suriyeliler olmak üzere İşkur üzerinden istihdam edilmesinin doğru olmayacağını belirterek, “Kent nüfusu ve kentteki Suriyeli nüfusunu bir tutmak yanlış. İşsizimiz çok. Bizim işsizimiz ne olacak ve sanayici bunu sorgulayacak mı?” dedi.

10 Şubat 2020 Pazartesi 06:30
Bu haber 470 kez okundu
BİZİM İŞSİZLER NE OLACAK?
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Ankara Sanayi Odası Başkanına tepki gösterdi. Yücel, Kayseri üzerinden model fabrika projesi kapsamında yarısı göçmen yani Suriyeliler olmak üzere İşkur üzerinden istihdam edilmesinin doğru olmayacağını belirterek, “Kent nüfusu ve kentteki Suriyeli nüfusunu bir tutmak yanlış. İşsizimiz çok. Bizim işsizimiz ne olacak ve sanayici bunu sorgulayacak mı?” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ankara Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleşen "Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika)" projesi kapsamında, Alman Kalkınma Bankası işbirliği ile iş arayan Türk ve geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik istihdam odaklı faaliyetlerin tanıtılması amacıyla yapılan "Ankara İstihdam Toplantısı" ve bu toplantıda Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in Kayseri üzerinden Suriyeli istihdamı ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki geldi.

Özdebir, buradaki konuşmasında “Projemizin bir diğer paydaşı olan Alman Kalkınma Bankası tarafından sağlanan ek finansman ile Ankara, Kayseri ve Konya’daki Model Fabrika çalışmalarına da destek verilmiştir. Proje kapsamında ayrıca Ankara, Konya ve Kayseri’de iş arayan yarısı Suriyeli olmak üzere 2 bin kişinin, İŞKUR ile işbirliği içerisinde işe yerleştirilmesi de hedeflenmektedir. Oluşturulacak bu istihdamda yalnızca işe uygun personelin yerleştirilmesi değil aynı zamanda sosyal ve ekonomik adaptasyon kapsamında Suriyeliler’in meslek edinmeleri de hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

NE KADAR ADALETLİ OLUR

İYİ Partili Kazım Yücel, Ankara Sanayi Odası Başkanının bahsettiği proje ile ilgili Kayseri hakkında rahatlıkla konuşurken, bu proje içerisinde Kayseri’den kimlerin olup olmadığını sorgulayarak, “Acaba bu proje ile ilgili Kayseri’de genç işsizlerimiz düşünülmedi mi? Emeklilikte yaşa takıldıkları için emekli olamayan ve yaşları ileri olduğu gerekçesiyle özel sektörde iş verilmeyen insanlarımız düşünülmeyen istihdama yönelik yarısı Suriyelilere yarı yarıya hak verilmesi ne kadar adaletli olur?” dedi.

Yücel, Avrupa Birliği’nin Suriyeli göçmenleri ülkelerinde istemedikleri için çeşitli yollar ve yöntemlerle Suriyeli göçmenlerin Türkiye’de kalması için çalıştığını hatırlatarak, şunları söyledi;

SORULMASI GEREKEN ÇOK SORU VAR

“Bahsedilen projeyi hazırlayan ve işbirliği içinde olan kurumlar bellidir. Ortada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ankara Sanayi odası işbirliği ile gerçekleşen "Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika)" projesi var. Projenin bir diğer paydaşı denilen Alman Kalkınma Bankası tarafından sağlanan ek finansman ile Ankara, Kayseri ve Konya’daki Model Fabrika çalışmalarına da destek verildiği ifade ediliyor. İş arayan 2 bin kişiye de burada istihdam sağlanacakmış. Her şehirde istihdam edilecek kişi sayısının yarısı ise Suriyeli göçmenlerden olacağı açıklandı. Hem de İşkur üzerinden böyle bir adım atılacak. Şimdi burada sorulması gerekenler var. Bir işadamına vermek kaydıyla bir yatırımı yaptırıyoruz?”

AB DESTEĞİ İLE FABRİKA MI KURULUYOR?

“Avrupa Birliği’nin vereceği destekle fabrika mı kurulacak? Bu destekle Avrupa Birliği yada Alman Kalkınma Bankası, Suriyelilerin burada geçici kalmayacağını sürekli kalacağını mı açıklıyor? Türkiye’ye yapılacak yardımlar, proje destekleri, Avrupa Birliği yada birlik ülkelerinden Suriyeliler olmazsa yapılmayacak mı? Avrupa, Konya, Kayseri ve Ankara üçgeninde Suriyelilerin yoğunlaşması mı isteniyor? Çok sayıda kendi işsizimiz varken, şehrimizde ülkemizde işsizlik yüzünden büyük sıkıntılar yaşanırken, çok sayıda genç işsizimiz çıkmazda iken, insanlar intihar ederken, yapılacak proje kapsamında istihdam edileceklerin yarısı Suriyeli olması sizin için ne anlam ifade ediyor?”

HANİ SURİYELİLER KALICI DEĞİLDİ?

“Suriyelilerin ülkemize yerleşmeyeceği ve geçici konakladığı söyleniyordu ama bu gelişme sonrasında Suriyeliler ülkemizde kalıcı oldukları anlamına geliyor. Geçici olduklarını tekrar açıklayacaklar var mı? Ankara’nın Kayseri üzerinde böylesi bir göçmen projesi yapması  bizleri etkilemiyor mu? Biz bu projede yok muyuz? Neresindeyiz? Müdahil olamıyor muyuz? İşkur böyle bir şeyler yaparak yüzde 15’i bulan kendi işsizimiz için neden çalışmıyor?”

İŞKUR İŞSİZİME SAHİP ÇIKMALIDIR

“Avrupa’nın yada Alman Kalkınma Bankasının iş arayan Türk işsizlere sahip çıkması gereken İşkur kurumuna müdahale etmesi ve yüzde 50 Suriyeli ve yüzde 50 Türk vatandaşı alma noktasında bir iç meseleye karışması Kayserili işadamları, sanayicileri rahatsız etmiyor mu? Avrupa Birliği’nden talimat alarak yarısı Suriyeli işsizi işe yerleştirdiğin Kayseri için neler getireceğini hesap edebiliyor musunuz? Birçok soru var ve cevaplanması gerekiyor. Avrupa Suriyelilerin kendilerine gelmemesi adına bizim ülkemizde kalmasını istiyor. Bu yönde kendisini kurtarmış oluyor.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV