banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

BOYDAK HOLDİNG'TE YÜZDE 40 BİLMECESİ

Savcının verdiği bilgi ile Sabah Gazetesi yazarının verdiği bilgi çelişki

10 Şubat 2018 Cumartesi 10:45
Bu haber 1662 kez okundu
BOYDAK HOLDİNG'TE YÜZDE 40 BİLMECESİ
Haberici -->

Büyükşehir Belediyesi Kayseri’nin tanıtımı için ağırladığı Sabah Grubu yazarlarından Dilek Güngör’ün Kayseri’nin tanıtımını yapmak yerine Boydak grubunun FETÖ’ye Türkiye genelinde aktarılan paranın yüzde 40’ını karşıladığı yönünde yazı kaleme alması dikkat çekti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin misafiri olarak kente gelen Sabah Grubunun yazarlarından Dilek Güngör, Boydak Holdingin FETÖ’ye aktardığı paralarla ilgisi yazı kaleme aldı. Güngör, yazısında, “Raporlara göre, Türkiye'de örgüte aktarılan toplam paranın yüzde 38-40'ı Boydaklar'ın şirketlerinden gidiyor” dedi. 

SAVCI MÜSADEREDE 40 MİLYON DEDİ

Güngör’ün yazısında iddia edildiğinin aksine Boydak Holding’in bağış yaptığı rakamlar,  2. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Salih Kılıç tarafından yayınlanan müsadere raporunda 105 milyon TL olarak ifade edilmişti. Rapora göre, Boydak Holding bünyesindeki tüm şirketlerin toplam bağış tutarlarının 105 milyon TL olduğu, bu rakamın yüzde 38-40 arasındaki miktarın yani yaklaşık 40 milyon TL’si FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen ve KHK ile kapatılan birçok vakıf ve derneklere verildiği belirtiliyor.

Raporda, 40 milyon TL’nin 19 milyon TL’sinin KHK ile kapatılan ve sonra Erciyes Üniversitesi’ne devredilen Melikşah Üniversitesi’ne, 13 milyon TL’nin ise Boydak Eğitim Vakfı’na verildiği belirtilirken, geri kalan kısmın ise diğer kurumlara bağış olarak yapıldığı kaydedildi.

RAKAMLAR ÇELİŞTİ

Savcının raporundaki toplam bağış tutarının 105 milyon TL’nin 40 milyon lirasının FETÖ’ye yakın kuruluşlara bağışlandığının belirtilmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin Kayseri tanıtımı için kente davet ettiği yazarlardan Dilek Güngör’ün Boydakların FETÖ’ye Türkiye genelinde yüzde 38-40 oranında bağış yaptığını dile getirmesi ise kafaları karıştırdı. Savcının raporuna göre belirtilen rakam ile Dilek Güngör’ün belirttiği rakamlar arasında çelişki de dikkat çekti.

10 MİLYAR DOLAR DENİLİYORDU

Yazılı ve görsel medyadaki yorumcuların ve köşe yazarları her fırsatta Türkiye genelinde FETÖ’ye aktırılan paranın 10 milyar dolar olduğunu belirtmişti.  Yazılan ve söylenenlere göre 10 milyar doların yüzde 40’ı 4 milyar dolar yapar. Boydakların yaptığı bağışları savcının müsadere raporunda 40 milyon TL olarak belirtmesi ise savcılık müsaderesi ile Dilek Güngör’ün yazısı arasındaki çelişkiyi gözler önüne seriyor.

NE YAPAYIM YAZIMI MI DEĞİŞTİREYİM?

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur ile telefonda görüşen Dilek Güngör, bu aradaki farkın sorulması üzerine, “Ne yapayım yazımı mı değiştireyim. Ben bu şekilde yazdım. Siz nasıl isterseniz o şekilde haberinizi yazabilirsiniz” diyerek, Türkiye’nin genelindeki bağışların yüzde 40’nın Boydaklardan gittiği yönündeki ısrarını sürdürdü.

Şimdi ise gözler Boydak Holding yönetiminin yapacağı açıklamaya çevrildi.

        
HABER: FERHAT YAĞMUR

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV