banner87
banner151
19 Ocak 2019 Cumartesi

BOYDAK KARDEŞLERİN DOSYASI AYRILDI

Şükrü Boydak: çıksam ne yapacağımı da bilmiyorum

08 Şubat 2018 Perşembe 07:43
Bu haber 1369 kez okundu
BOYDAK KARDEŞLERİN DOSYASI AYRILDI
Haberici -->
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında Boydak kardeşlerin ve ünlü işadamlarının da yer aldığı 8’i tutuklu 14 sanığın yargılandığı davada tahliye kararı çıkmazken, tutuklu sanık Şükrü Boydak etkin pişmanlıkta bulundu. 

Sanıklar tutuklulukla ilgili taleplerini dile getirdiği duruşmada, Boydak Holding’in küçük ortağı olan Arif Budak’ın iddiaları vardı. Budak, kar payı olarak kendisinin parasının kesilerek verilmediğini ve himmet adı altında terör örgütüne verildiğini iddia etti ve Boydak kardeşleri suçladı.

Akşam saat 21.00’a kadar süren duruşmada yargılanan 8’i tutuklu 14 sanık, 68 sanıklı davada dosyaların tefrik edilmesiyle ayrılmıştı. Dosyaların tefrik edilmesinden sonraki ilk duruşmaya sanıkların hepsi katıldı. Memduh Boydak, Hacı Boydak, Halik Gazezoğlu bulundukları cezaevlerinde sesli ve görüntülü sistemle katıldılar.

ŞÜKRÜ BOYDAK: ÇIKSAM NE YAPACAĞIMI DA BİLMİYORUM

Şükrü Boydak, tutuklukla ilgili talepleri konusunda verdiği ifadede de suçlamaları kabul etmedi ve hastalıklarından dolayı acil tahliye olması gerektiğini belirti. Kaçmasının mümkün olmadığını ve böyle bir düşüncesinin de olmadığını anlatan Boydak, “19 aydır tutukluyum. Ameliyatlar oldum. Eşimde tutuklu. Kendisiyle görüşme taleplerimiz olmasına rağmen 19 aydır görüşemedik. Ailem dağıldı. 40’tan fazla şirkette ortaklığım vardı. Ama şimdi bir şeyim kalmadı. Tahliyemi istiyorum. Çıksam ne yapacağımı da bilmiyorum” dedi.

HAKİM: YETERİNCE UĞRAŞAN VAR

2. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı hakim, savunma yapan sanık Hamdi Kınaş’ın avukatı CHP eski milletvekillerinden Atilla Kart ile kısa süreli tartışma yaşandı. Kart, savunma yaptığı sırada mahkeme heyeti üyesinin savcı ile iki kez görüşmesine tepki gösterdi. Mahkeme başkanı, tepkiye karşılık verdi. Konuşmasının doğal olduğunu bunu başka bir yerlere çekmenin yanlış olacağını, savunmada sonuna kadar süre verdiklerini ve hiçbir engelleme olmadığını ifade ederek, tepkisini ortaya koydu. Bu sırada mahkeme başkanı hakimin, “Yeterince uğraşan var. Bizimle uğraşan var. Savcı gece boyuncu hazırlık yapmış ve bizim dışımızda mütalaasını hazırlamıştır” dedi.

KINAŞ ASLİYE CEZA’DA BERAAT ETTİ

Hamdi Kınaş, savunmasında tahliye ile ilgili talebini dile getirerek, hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada beraat verildiğini söyledi. Avukatı Atilla Kart, telefondaki mesajlaşma, whatsapp’tan yazılan mesajlarda Cumhurbaşkanı ile ilgili yazılan bir ifadeden dolayı açılan davada suç unsuru bulunmadığını ve beraat ettiğini belirterek, mahkeme kararının dosyaya girmesini istedi.

BOYDAK ŞİRKET HATTI MOR BEYİN LİSTESİNDE ÇIKTI

Duruşmada Boydak Holding üzerinde kayıtlı olan bir şirket hattı ile ilgili yapılan bylock incelemesi ile ilgili rapor geldi. Mahkeme Başkanı tarafından Boydak Holding A.Ş.’ye ait bir şirket hattında çıkan bylock iddiasının, 11 bin 480 kişinin olduğu Mor Beyin listesinde yer aldığını belirten belgeyi okudu.

TÜRKMEN: CİNAYET SANIKLARIYLA YATTIM

Sanık Ahmet Türkmen, tahliyesini isteyerek,. Cezaevinde 7 aylık süreçte başına her şeyin geldiğini ve tek kişi olarak hücrede tutulduğunu belirtti. 4 ay Nevşehir Cezaevinde bulunduğunu aktaran Türkmen, 1500 kişinin bu cezaevinde kaldığını ve kendisinin çok sayıda kişiyi öldürmekten yargılanan cinayet sanıklarıyla aynı koğuşa konulduğunu belirtti. Hasta olduğunu ve yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

FİLİZ: TÜM CEMAATLERİ BURS VERDİM

Davada yargılanan işadamı Mehmet Filiz, yargılandığı ilk günden beri bu yapı ve bunun dışındaki bütün cemaatlere ayrım yapmadan burs verdiğini samimi olarak söylediğini anımsattı. Tahliyesini isteyen Filiz, terör örgütü ile ilgili 15 Temmuz tarihine kadar hiç kimsenin bu kadar detaylı bilgiye sahip olmadığını ve herkesin bu yapının bir kenarında yer aldığını anımsattı. Kendisinin de bu durumu bilmediğini ve bilmesinin de mümkün olmadığını ifade ederek, tahliyesini istedi.

BOYDAK: 5 DAKİKADA HER ŞEYİ ORTAYA ÇIKAR

Memduh Boydak, kendilerine en küçük ortakları olan Arif Budak’ın iftira attığını ve kendisi ile ilgili devletin bazı birimlerinden talep edilecek bilgiyle 5 dakikada her şeyinin ortaya çıkacağını söyledi. Bugün suçladıkları Hacı, Mustafa Boydak’ı aile arasındaki miras kavgasında Arif Budak’ın hakem tayin ettiğini, eşiyle boşanmaya kadar giden olayda yine ailesinin yıkılmasının Hacı Boydak’ın engellediğin de Budak’ın minnet duyduğunu hatırlattı. O zaman iyi olan, hakem tayin ettiği, kararlarına güvendiği Hacı ve Mustafa Boydak’a iftira attığını belirtti. Boydak, tahliyesini isteyerek, “Bir Allah’ın kulundan cemaat, cemiyet adına bir istekte bulunduysam ceza verin bana” dedi.

BUDAK: PARAMI HİMMET İÇİN KESTİLER

Tanık olarak dinlenen Arif Budak, şirketlerden kendi hissesine düşen kar paylarından kesinti yaptıklarını, bu kesintiyi himmet adı altında yaparak cemaate verdiklerini iddia etti.

TAHLİYE ÇIKMADI, DOSYALAR YİNE AYRILDI

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda savcının mütalaasını verdiği 5 sanığın dosyasının tefrik edilerek 28 Mart’ta ayrı dosyada görülmesine, Boydak kardeşlerin yargılandığı davanın ise 13 Mart’a ertelenmesine karar vererek, tutuklu 8 sanığın da tutukluluk halinin devamına hükmetti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV