banner87
18 Haziran 2019 Salı

BU FUARDA FİYAT JESTİ VAR

Yöresel Ürünler Fuarı'nın 30 Eylül akşamına kadar açık kalacağını belirten Sun Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saçmacı, firmalarla yaptıkları görüşmede ürün fiyatlarının artırılmadığını ve tüketiciye jest yaptıklarını açıkladı.

26 Eylül 2018 Çarşamba 07:09
Bu haber 472 kez okundu
BU FUARDA FİYAT JESTİ VAR
Haberici -->
Yöresel Ürünler Fuarı'nın 30 Eylül akşamına kadar açık kalacağını belirten Sun Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Saçmacı, firmalarla yaptıkları görüşmede ürün fiyatlarının artırılmadığını ve tüketiciye jest yaptıklarını açıkladı.

Kayseri’de bu yıl ikincisi düzenlenen Yöresel Ürenler Fuarı 21 Eylül tarihinde kapılarını tüketiciye açtı. Türkiye’nin dört bir tarafından üretici firmaların stant açtığı fuarda, yapılan görüşmeler sonrasında son zamanda piyasalarda ortaya çıkan zam furyası burada satışa sunulan ürünlere yansıtılmadı.

Fuar ile ilgili bilgi veren Mehmet Saçmacı, şu ifadeleri kullandı;

“Fuarımız 21 Eylül tarihinde açıldı. 30 Eylül akşam saatine kadar açık kalacak. Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce gıda firmamız binlerce çeşidi ile fuara katıldılar. Kayseri’deki etkinliğimizin ikincisini yapıyoruz. Son günlerdeki piyasa şartlarına göre artan fiyatlara rağmen bizim en çok dikkat ettiğimiz konu fiyat artışının yapılmamasıdır. Tüketicinin zamsız fiyatlardan ürün almasıdır. Buna dikkat ediyoruz. Ekibimiz sürekli denetliyor. Gıda denetimlerinin yanı sıra fiyat denetimi var. Üretici firmalardan şunu talep ettik. Şu hızlı döngü içinde piyasa şartlarını da dikkat ederek burada fiyat artışının olmamasını istedik. Onlarda kabul etti. Bizlerde fedakarlık yaparak para kazanmadan insanlarımıza hizmet sunma noktasında çaba sarf ettik. Şuan için bu uygulama kabul gördü ve ziyaretçi sayısı çok fazla.”

FİRMALAR VE TÜKETİCİYE KATKISI VAR

“Tüketici fuar alanına geldiklerinde yapılan ikramdan dolayı karnımız doyuyor diyor. Her firma sattığı ürünün ikramını yaparak tüketicinin tatmasına imkan sağlıyor. Farklı şehirlerden gelen üretici burada ürünü tanıtıyor ve burada şube açıyor. Kayseri’deki firma bile bu anlamda önemli katkı sağlıyor kendisine. Erciyes’te bir zeytin firmamız var. Onlar her fuara katılıyor ve bu katılımdan olumlu sonuçlar alıyor. Fuar o anlamda Kayserili üreticilerimiz ve ticaret yapan insanlarımıza da katkı sağlıyor.”

KAYSERİ’DE ULUSAL MARKETİN 500 ŞUBESİ VAR

“Şimdi şehrimizde düzenlenen fuarın esnafa zarar verdiğini söyleyenler var. Bu doğru değil. Kayseri’de 500’ün üzerinde şubesi olan ulusal market var. Bunlar o zaman Kayseri’deki esnafa zarar vermiyor mu? Yılda üç defa yöresel ürün fuarı zarar veriyor. Ama bu marketler zarar vermiyor. Burada art niyet var. Bütün Kayserili firmalara kapımız açık. Her türlü teklifimiz açık. Birlikte yapalım. Şehrimize ivmeyi birlikte kazandıralım. Sıkıntı nerede bunu çözmek mümkün değil. Burada art niyet var o zaman. Biz Türkiye’nin dört bir yerinde yöresel ürünler fuarı yapıyorsam, birçok şehirde bu varsa ve orada da olumlu cevaplar alıyorsam ben sıkıntı yaşamıyorsam Kayseri’de sıkıntı varsa o zaman ben art niyet ararım. 4.5 milyon dolar fuar alanı için para harcandı. Bunun amacı ne idi. Boş durması mıydı? Çorum’da fuar alanı var ve yapılıyorsa. Sivas’ta böyle ise. Kayseri’deki fuar alanı boş duruyorsa bunu düşünmek gerekir.”

ÖZAL’I HALEN ANLAYAMADIK

“Rahmetli Turgut Özal, birleşin büyüyün dediğinde biz bunu algılayamadık. Değerlendiremedik. Şimdi bile algılayamadık. Kayseri’de yüzlerce ulusal market var. Yüzlerce ulusal marka giyim, ayakkabı mağazaları var. Niye geliyorlar. Burada bir boşluk var. Onun için geliyorlar. Siz buraları doldurmuş olsaydınız ulusak bir market 523 şube açamazdı. Kentte iki marka 25 şube açmış, eğer biz buraları doldurmuş olsaydık ulusal firmalar gelmez ve bizler ulusal firma olurduk.”

SON GÜN İNDİRİM OLABİLİR

“Son gün firmaların indirim yapmalarıyla ilgili bizim bir müdahalemiz yok. Ama bazı firmalar fuarın son gününde indirim yapabiliyor. Bu bizim dışımızda ama üretici firma son gün ürünlerin elinde kalmaması ve geri götürmemek için tüketiciye jest amaçlı indirimli satış yapıyor.”

HABER: ERSAN TEMİZEL

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV