banner153
12 Ağustos 2020 Çarşamba

BU HATADAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMELİ

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu kez de askeri personelin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri personeline mevcut iktidarın sözler verdiğini, ancak diğer verdiği sözler gibi bu sözleri de yerine getirmediğini belirten Ataş, “AKP yine sözünü tutmamış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir tarafında kahramanca görev yapan personeline hak ettikleri düzenlemeleri yapamamıştır” diye konuştu.

18 Temmuz 2020 Cumartesi 12:56
Bu haber 139 kez okundu
BU HATADAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMELİ
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu kez de askeri personelin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri personeline mevcut iktidarın sözler verdiğini, ancak diğer verdiği sözler gibi bu sözleri de yerine getirmediğini belirten Ataş, “AKP yine sözünü tutmamış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir tarafında kahramanca görev yapan personeline hak ettikleri düzenlemeleri yapamamıştır” diye konuştu. “15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısında köklü değişiklikleri gidilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiyerarşik düzeni bozulmuş, silah arkadaşlığı ruhu, emir-komuta zinciri tahrip edilmiştir” diyen Ataş, “Unutulmamalıdır ki 15 Temmuz hain darbe girişimi Türk ordusu tarafından yapılmamış, aksine Türk ordusu tarafından engellenmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimini  kahraman Türk ordusu içerisine bugünkü Hükümetin de destekleriyle yerleşen hainler yapmıştır” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu. Ataş, “Van’da polis keşif uçağının Artos Dağı’na çarpması sonucu 7 polisimiz, Siirt’te ise teröristlerle çıkan çatışmada 2 Özel Harekât polisimiz şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diliyorum” diyerek sözlerine başladı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısında köklü değişiklikleri gidilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiyerarşik düzeninin bozulduğunu, silah arkadaşlığı ruhunun, emir-komuta zincirinin tahrip edildiğini kaydeden Ataş, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk milletinin göz bebeği olduğundan etkin ve verimli çalışması için gereken düzenlemelerin yapılmasını doğru ve gerekli buluyoruz. Bu kapsamda, teklifin genelini olumlu bulmakla beraber, teklifin eksik olduğu, beklentilere cevap veremediği kanaatindeyiz.15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısında köklü değişiklikleri gidilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiyerarşik düzeni bozulmuş, silah arkadaşlığı ruhu, emir-komuta zinciri tahrip edilmiştir. 1 no.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanlığı ayrı ayrı Millî Savunma Bakanlığına bağlanmıştır. Genelkurmay Başkanlığının tarihsel ve hiyerarşik önemi hiçe sayılmıştır. Genelkurmay ve kuvvet komutanları arasındaki sıkı emir komuta zinciri kaybolmuştur. Bu ucube hükûmet sistemi hiçbir görüş almadan, böylesi önemli konularda tek başına karar alabilmesi açısından ne kadar tehlikeli ve hatalı bir hükûmet sistemi olduğunu göstermektedir. 1 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle gelen düzenleme darbe girişimi sonrası makul görülebilir ancak artık TSK’nin eski hâline bir an önce getirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki 15 Temmuz hain darbe girişimi Türk ordusu tarafından yapılmamış, aksine Türk ordusu tarafından engellenmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimini  kahraman Türk ordusu içerisine bugünkü Hükûmetin de destekleriyle yerleşen hainler yapmıştır. Bu nedenle bunun bedeli kahraman ordumuza ödetilemez. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk milletinin ve devletinin en önemli kurumu olup yıpratılmaması, siyasete alet edilmemesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

“LİYAKAT EKSİKLİĞİN GİDERİLMESİ BU OKULLARI YENİDEN AÇMAKLA MÜMKÜN”

Askeri okulların kapatılması ve sonrasında yaşanan sıkıntıları da gündeme getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi, “Ordumuzu ilgilendiren en önemli  konulardan biri şüphesiz askeri okulların kapatılmasıdır. Kamuoyunda neredeyse her kesim bu askerî okulların kapatılmasına karşı çıkmaktadır. Milletimizin hiçbir ferdi askerî okulların cezalandırılmasını, tarihî öneme sahip bu okulların kapatılmasını anlayamamıştır. Askerî okullarda bulunan FETÖ’yle ilişkili kişiler tespit edilip cezalandırılması gerekirken toptancı bir anlayışla okulların tamamen kapatılması kabul edilebilir bir durum değildir. 15 Temmuz darbe girişimini bu binalar mı yapmıştır? Neden asırlık kurumlar vebal altında bırakılarak bir gün içerisinde kapatılmıştır? Mustafa Kemalleri, Fevzi Çakmakları, Kâzım Karabekirleri ve daha nice kahramanları yetiştiren askerî liseleri, harp okullarını, harp akademilerini, astsubay hazırlama okullarını kapatmak darbeyi önlemek değil, ordumuza darbe vurmaktır. Bu okulların kapatılmasının ne kadar yanlış olduğu bu kanun teklifiyle de bir kez daha ortaya çıkmıştır. Teklifle, sürekli astsubaylıktan subaylığa, yedek astsubaylıktan astsubaylığa geçiş gibi yollarla personel eksikliği giderilmeye çalışılmaktadır. Liyakatli personel eksikliğinin tam olarak giderilmesi ancak kapatılan bu okulların açılmasıyla mümkün olacaktır.”

“BU HATADAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMELİ”

Askerî hastanelerin kapatılmasın da hayati bir hata olduğunu ve bu hatadan bir an evvel dönülmesi gerektiğini kaydeden Ataş, “Bilinmektedir ki askerî tıp eğitimi uygulaması normal tıp eğitimi uygulamasından farklılıklar arz etmektedir. Ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinde kahramanca görev yapan Mehmetçiklerimizin yaralanması, acil ameliyat gereksinimi ve hayati tehlikeleri, yine olası bir savaş hâli, uzmanlık ve tıp eğitiminin yanında askerlik bilgisi ve tecrübesini de gerektirmektedir. Askerî bir doktor her türlü askerî harekât, savaş ve benzeri durumlara ve bu durumlara çalışmaya hazırlıklıyken normal bir doktorun bu durumlara hazırlıklı olması ve bu durumda mesleki bilgisini tam olarak yansıtması mümkün değildir. Bu sebeplerden ötürü askerî tıp akademilerinin ve hastanelerinin tekrar bir an önce açılması gerekmektedir” dedi.

ASKERLERİN SORUNLARINI GÜNDEME TAŞIDI

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te ayrıca askeri personelin sıkıntılarını da anlatarak, “Askerî personelimizin hepsinin birbirinden farklı, çözülmeyi bekleyen pek çok sorunu bulunmaktadır. Bu kapsamda, binbaşı rütbesindeki bir üstsubay, yarbayla aynı görev ve makamlara atanmasına rağmen yarbaya verilen görev ve makam tazminatı aynı görev ve makamdaki binbaşıya verilmemektedir. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“ASKERİ PERSONELİN YILLARDIR ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI VAR”

Konuşmasında, “Düzeltilme bekleyen sözleşmeli subay ve astsubaylarımız da bu teklifte gerekli maddeyi bulamamış ve hayal kırıklığına uğramıştır. Sözleşmeli subay ve astsubaylarımız muvazzaf personelle aynı işleri yapmasına rağmen özlük haklarında ciddi farklılıklar vardır. Bu farklılıkların da bir an önce giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini de kullanan İYİ Partili Ataş, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin belkemiği ve önemli yapı taşı olan astsubaylarımızın yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunları mevcuttur. Astsubaylar, 2003 yılından itibaren meslek yüksekokulu yani ön lisans mezunu olarak 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlamaktadırlar. Ancak, diğer meslek yüksekokulu mezunları, hemen hemen bütün devlet memurları 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden göreve başlarken astsubaylarımızın 1’inci kademeden göreve başlaması ciddi bir eşitsizliktir. Aynı eğitime sahip kişiler arasında kanun önünde eşitlik ilkesi gereği aynı hakların verilmesi gerekirken yine Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubaylarımızın emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazminatı da bulunmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli yükünü çeken astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Emekli olurken birinci dereceden emekli olan bir astsubayımız en fazla yüzde 55’le maaşa bağlanmaktadır. Bu konulara ilişkin 63’üncü ve 74’üncü Hükûmetlerce ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilen onlarca söze rağmen herhangi bir düzenleme yapılmamış olması astsubaylarımız arasında derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Sayıları 100 bini aşan uzman çavuşların yıllardır birikmiş pek çok sorunu vardır, bu kürsüden de defalarca dile getirilmiştir. Bu sorunlar hakkında uzman çavuşlara söz verilmiş olmasına rağmen bu kanun teklifinde kadro, 3600 ek gösterge beklentileri karşılanamamıştır. Uzman çavuşlarımızın önemli sorunlarından biri de emeklilikleriyle ilgili konulardır. Yirmi-yirmi beş yıl görev yapan uzman çavuşumuz sivil memurluğa geçiyor veya açıkta kalıyorlar. Uzman çavuşlarımızın bu sorunlarına yer vermeyen bu kanun teklifi bahsedildiği üzere eksikliklerle doludur. Bu noktada 6000 sayılı Kanun mağdurları olan uzman çavuşlarımız hakkında da düzenleme yapılmamış olması üzücüdür” dedi.

“UZMAN ÇAVUŞLAR MEVSİMLİK İŞÇİ GİBİ GÖRÜLÜYOR”

Uzman çavuşların Türk Ordusu içinde mevsimlik işçi gibi görüldüğünü belirten Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı, “Artık gıptayla bakılan Türk ordusu içerisinde mevsimlik işçi gibi görülen uzman çavuşların sorunlarının bir an önce çözülmesi gerekir. Kısacası, AKP yine sözünü tutmamış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir tarafında kahramanca görev yapan personeline hak ettikleri düzenlemeleri yapamamıştır” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV