banner153
20 Eylül 2020 Pazar

BU İSTATİSTİK KORKUTTU

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Kayseri Şube Başkanı Tülin Karakaş, uyuşturucuda ortaya çıkan durumun ve yaşananların acı bir tablo oluşturduğunu söyledi. Karakaş, “Adalet Bakanlığı verilerine göre 2011 yılında 105 kişi uyuşturucudan hayatını kaybederken 2016 yılında bu sayı 920’ye yükselmiştir. 2017 yılında ise 941 kişi uyuşturucudan ölmüştür. 13 yaşında uyuşturucudan ölen gençlerimiz vardır” dedi.

12 Şubat 2020 Çarşamba 06:47
Bu haber 229 kez okundu
BU İSTATİSTİK KORKUTTU
Haberici -->

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Kayseri Şube Başkanı Tülin Karakaş, uyuşturucuda ortaya çıkan durumun ve yaşananların acı bir tablo oluşturduğunu söyledi. Karakaş, “Adalet Bakanlığı verilerine göre 2011 yılında 105 kişi uyuşturucudan hayatını kaybederken 2016 yılında bu sayı 920’ye yükselmiştir. 2017 yılında ise 941 kişi uyuşturucudan ölmüştür. 13 yaşında uyuşturucudan ölen gençlerimiz vardır” dedi.

Tülin karakaş, ülkede uyuşturucu hakkında bazı önemli bilgileri ve Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak başlattıkları uyuşturucu ile mücadele kampanyasını kamuoyu ile paylaştı. Karakaş, şunları söyledi;

TÜRKİYE HEDEFTİR

“Jeopolitik durumu ve genç nüfusu nedeniyle Türkiye hedef ülke durumundadır. Nüfusumuzun %15’ini gençler oluşturmaktadır. Gençlerin önemli bir bölümü bağımlılık için risk grubunun içindedir. Türkiye’nin Asya’dan Avrupa’ya ve Avrupa’dan Asya’ya uyuşturucu kaçakçılığının güzergahında olması riski artırmaktadır. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Başkanlığının 2018 Yılı Uyuşturucu Raporu’na göre; Türkiye genelinde 2016 yılında toplam 81.222 uyuşturucu olayı görülmüşken, 2017 yılında %45,87 artış göstererek 118.842 olay meydana gelmiştir. Bu olaylarda bir önceki yıla göre %48,92 artışla 170.175 şüpheli yakalanmıştır. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2011 yılında 105 kişi uyuşturucudan hayatını kaybederken 2016 yılında bu sayı 920’ye yükselmiştir. 2017 yılında ise 941 kişi uyuşturucudan ölmüştür. 13 yaşında uyuşturucudan ölen gençlerimiz vardır.”

TOPLUMA GÖREV DÜŞÜYOR

“Uyuşturucunun zararları, kullanan bireyde yol açtığı sağlık problemlerinden ibaret değildir. Kişinin ailesini ve çevresini de etkileyen, toplumda ekonomik, sosyal ve güvenlikle ilgili zararlara yol açan çok yönlü bir sorundur. Bu çok yönlü soruna çok yönlü çözümler üretilmelidir. Devlet kademelerinde bu alanda yapılan çalışmaları önemli görüyoruz. Ancak topluma önderlik eden demokratik kitle örgütlerinin de uyuşturucu ile mücadeleye katılmasında eksiklikler olduğunu tespit ediyor, bu konuda karşılıklı olarak adımların atılmasını zorunlu buluyoruz. Bağımlılıkla mücadele bütünlüklü bir devlet politikası olarak ele alınmalıdır.”

BATAKLIĞI KURUTALIM

“Cumhuriyet Kadınları Derneği, milli devletimize ve milletimize yönelik tehditlerin farkındadır. Bağımsızlığımıza kasteden saldırılar aynı zamanda milli kültürümüzü bozmayı, yok etmeyi amaçlamaktadır. Ülkemizi daha çok sömürmelerinin yolu gençlerimizin milli kimliğinden koparılması ve uyuşturulmasından geçmektedir. Vatansız, kimsesiz, bilinçsiz, düşünmeyen, okumayan, sorgulamayan, üretmeyen, haz peşinde koşan, tembelleşen, sahte özgürlüklere esir olan, sorumluluktan kaçan, uyuşmuş ve bağımlı nesiller hedeflenmekte; her türlü bağımlılık kışkırtılmaktadır.

Cumhuriyet Kadınları Derneği bunları göz önünde bulundurarak; uyuşturucu ile mücadeleye geniş bir çerçeveden yaklaşmakta ve sorunun köküne inerek, bataklığı kurutmayı hedeflemektedir.”

UYUŞTURUCUYA KARŞI ANNELER HAREKETİ

“Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımı konusunda farkındalık yaratarak toplumun uyuşturucu ile mücadeleye aktif katılımını sağlamak, önleme çalışmalarını güçlendirmek, evlatlarımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ni başlatıyoruz. Biliyoruz ki, bir anne tüm dünyayı değiştirir. Annelerin, sevgisiyle değiştiren, güven veren, koruyan geliştiren, eğiten, kararlı ve güçlü duruşunu pekiştireceğiz. Gençlerin hayat tutunabilecekleri anne elini uzatıyoruz.

Ve yine annelerin harekete geçirici etkisine inanarak; bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini, basın kuruluşlarını, kanaat önderlerini, Türk milletinin her ferdini sorumluluğa, gençleri hayatta tutmaya davet ediyoruz.”

HAYATA TUTUN HAYATTA TUTUN

“Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye’nin dört bir yanında “Hayata Tutun, Hayatta Tutun” kampanyası yürütecektir. Kampanya kapsamında hem bilgilendirme yapmayı hem de gençlere alternatif yaşam biçimleri sunarak üretmelerini ve paylaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Sevgiyle tutun, güvenle tutun, bilgiyle tutun, sporla tutun, tiyatroyla tutun, müzikle tutun, edebiyatla tutun, resimle tutun, dansla tutun, doğayla tutun.  Elinden Tutun, Hayatta Tutun! Son olarak belirtmek gerekir ki, PKK’ya yönelik operasyonlarda tonlarca uyuşturucu madde ele geçirilmektedir. Bu bilgiler ışığında, bataklığın kurutulması için terörle tavizsiz mücadelenin de önemine dikkat çekiyoruz. Vatanımız, bağımsızlığımız çocuklarımız için, insanlık için savaşan Mehmetçiğimizi ve polisimizi selamlıyoruz.”

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV