banner87
17 Eylül 2019 Salı

BU OKUL FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metalurji Bölümü fabrika gibi çalışıyor

04 Aralık 2017 Pazartesi 06:49
Bu haber 919 kez okundu
 BU OKUL FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR
Haberici -->

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metalurji Bölümü, 23 öğrencisiyle adeta fabrika gibi çalışıyor. Türkiye’de metalurji bölümünde lise düzeyinde eğitim gören tek kız öğrenci de bu okulda.

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metalurji Bölümü, Türkiye’de 12 ay boyunca döner sermaye ile piyasaya üretim yapan tek meslek lisesi konumunda. Başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olmak üzere çok sayıda şirket için üretim yaptıklarını dile getiren Metalurji Alan Şefi Murat Çalışlar, her ne kadar 12 ay boyunca iş üretseler de amaçlarının piyasa ile rekabet etmek değil, öğrencilere iş üretmek olduğunu söyledi.

Öğrencilerin, döküm işiyle alakalı tüm işlem basamaklarını öğretmenleri ile birlikte gerçekleştirdiklerini ve atölye dersleri kapsamında yaptıkları çalışmalardan, asgari ücretin 3’te birine denk gelecek oranda aylık kazanç sağladıklarını belirten Çalışlar, bölümün istihdam olanaklarının da oldukça geniş olduğunu ifade etti. Çalışlar, “Türkiye’de yaklaşık 25 sanayileşmiş şehirde bu bölüm mevcuttu. Fakat, son yıllarda ağır mesleklere olan talebin azalmasıyla Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde dahi bu bölüm kapandı. Kayseri’de aktif olarak çalışan, 12 ay boyunca piyasaya iş yapan, döner sermaye çalışmaları olan ve bunun karşılığında öğrencilerine harçlık veren ve personelin de döner sermayeden gelen kazançtan istifade ettiği tek bölüm. Özellikle sanayileşmiş şehirlerde bu alanda ciddi bir eleman açığı var. Öğrencilerimiz bu tür şehirlerde ve sanayilerde bulunmaz eleman konumunda.”

 

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV