banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

BU YAKIŞTIRMALAR DOĞRU DEĞİLDİR

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası il ilgili değerlendirme yaptı

06 Temmuz 2018 Cuma 07:42
Bu haber 275 kez okundu
BU YAKIŞTIRMALAR DOĞRU DEĞİLDİR
Haberici -->
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası il ilgili yaptığı değerlendirmelerde, “Turhal’ın alımı ile ilgili başka bir niyet aramak kesinlikle doğru değil. Hiçbir kuruluş ya da hiçbir kişi bu kadar ağır bir bedelin altına fabrikayı kapatmak için girmez. Bu yakıştırmaların hiçbirisi doğru değil” dedi.

Kayseri Şeker tarafından Turhal Şeker Fabrikası Kampanya hazırlık çalışmalarını yerinde görmek ve  basını bilgilendirmek adına Turhal Şeker dağ evi sosyal tesislerinde basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı, yerel ve ulusal basın kuruluş temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

Turhal Şeker Fabrikası ile ilgili olarak son bir ay içerisinde yapılan ikinci basın bilgilendirme toplantısında; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer,  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan vekili Avni Hokkaömeroğlu, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Turhal Şeker Fabrikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Yüksel ve diğer yetkililer de hazır bulundular.

Basın toplantısında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şu bilgileri verdi;

“Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme süreci için 16 Nisan’da başladı. 16 Nisan'da yapılan ihaleyle ve Turhal şeker Fabrikası Kayseri şeker fabrikasının uhdesinde kaldı. Daha sonra yirmi gün bir süre geçtikten sonra özelleştirme yüksek Kurulu tarafından bu ihale rekabet kurulunun izni almak suretiyle onaylandı. 8 Haziran tarihinde Turhal şeker Fabrikası tarafımızdan teslim alındı. Turhal Şeker Fabrikasını teslim alındıktan sonra yeni bir süreç başlamış oldu. O başlangıçta on altı Nisan'da başlayan bu süreç ile  8 Haziran arasında birtakım tabi hazırlıkların yapılması gerekiyordu biz de bu hazırlıkları yapmaya gayret ettik ve bu bölgenin ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştık. Biliyorsunuz bu ihale sürecinde bir takım olumsuz değerlendirmeler yapıldığı ondan dolayı etkilenen insanlara doğru bilgilendirme yapılması gerekiyordu. O çerçevede biz öncelikle bu bölgedeki çiftçilerimizle toplantılar yapmak suretiyle buradaki niyetimizin ne olduğunu neler yapmak istediğimizi açık bir şekilde onlarla paylaştık. Oluşturulmaya çalışılan bu olumsuz havanın yanlış olduğunu izah etmeye çalıştık ve çiftçilerimiz nezdinde oldukça olumlu bir durum ortaya çıktı. Ama Turhal Şeker Fabrikasında çalışanlar açısından biraz farklı durumlar yaşanmadı değil maalesef. Bazı olumsuzluk ifade eden değerlendirmeler yapıldı. Bu çerçevede bazı yaklaşımlar sergilendi. Kayseri şeker Fabrikası ve Turhal şeker fabrikasını alırken özellikle bu kadar ağır bir bedelin altına girerken bu fabrikayı çalıştırmak hem bu bölgeye katkı sağlamak hem de şeker sektörü ve dolayısıyla Kayseri Şeker'in gücüne katkı sağlamak için bu ihaleye girdi ve bu ihaleyi kazandı.”

“Başka bir niyet aramak kesinlikle doğru değil. Hiçbir kuruluş ya da hiçbir kişi bu kadar ağır bir bedelin altına fabrikayı kapatmak için girmez” diyen Akay, “Bu yakıştırmaların hiçbirisi doğru değil bunun tekraren ifade edilmesinde fayda mülahaza ettiğim için bu değerlendirmeyi yapıyorum. Turhal Şeker Fabrikası Türkiye'nin şeker sektöründe önemli yeri olan bir fabrikadır. 1933 yılında inşaatına başlamış ve bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde inşaatı tamamlanarak bin dokuz yüz otuz dört yılında üretime başlamış bir fabrikamızdır. Türkiye'nin Alpullu, Uşak ve Eskişehir'den sonra dördüncü şeker Fabrikası ve seksen dört yıldır faaliyette bir fabrikadır. Turhal Şeker Fabrikası, Türk Şeker’in yirmi beş Fabrikası içerisinde ve şeker sektörü içerisinde önemli bir yere sahip. Dolayısıyla Turhal şeker Fabrikası geçmişi anlamıyla da değerli bir fabrikadır. Turhal Şeker Fabrikası olarak bu kadar yıl faaliyet yürütmenin yanında. Şeker sektöründe öğretmenlik görevini üstlenmiştir. Buradan yetişen yöneticiler mühendisler. Ustalar, ustabaşıları Türkiye'deki diğer şeker fabrikalarında hep yöneticilikler üstlenmişler. Fabrikalarda şeker sektörünün gelişmesi konusunda önemli katkılar sağlamışlardır. Bu yönüyle de tarihi misyonu olan bir fabrika işte bu fabrika özelleştirme kapsamında ihaleye çıkarılınca. Kayseri Şeker olarak biz bu fabrikanın değerini bilerek, işe talip olduk ve aldık” dedi.

Akay, açıklamasının sonunda, “Oluşan istihdam ihtiyacını da biz öncelikli olarak bu bölgeden karşılamak niyetindeyiz. Bu bölgenin insanlarına öncelik vermekteyiz. Yoksa her statüde Kayseri’den buraya insan getirip çalıştırmak gibi bir düşüncemiz yok. Bu fabrika Turhal’ın fabrikası Turhal’ın ve Tokat’ın önemli bir değeridir” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV