banner87
17 Şubat 2019 Pazar

BU YAPIYA İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ DENİR!

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 2. yıl dönümü çerçevesinde organize edilen programda konuştu

12 Temmuz 2018 Perşembe 21:40
Bu haber 257 kez okundu
BU YAPIYA İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ DENİR!
Haberici -->
İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, 10 Temmuz 2018 günü, Kayseri Denetimli Serbestlik Genel Müdürlüğünde, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 2. yıl dönümü çerçevesinde organize edilen programda konuştu. Güven, “Bu kadar alana yayılmış ve gizli gizli hareket eden yapıya dini cemaat değil, istihbarat örgütü denir” dedi.

Kayseri Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Semiz, bu tür elim olayların bundan sonra yaşanmamasını temenni ederek, şehitlere rahmet, gazilere de sağlık ve sıhhat diledi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ogün Köse de, şimdiye kadar hiçbir darbe girişiminde bu kadar kayıp olmadığını, dünyanın hiçbir yerinde tanklara vücutlarını siper eden başka bir toplum bulunmadığını belirterek, milli birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

Konuşmasına, 15 Temmuz’da ne oldu, 15 Temmuz sonraki gelişmelerde neler oldu, böylesi bir badireyi atlatan bir toplum olarak bundan sonra neler yapmalıyız diyerek sorularla konuşmasına başlayan Müftü Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz, bir anda olup biten bir hadise değildir. 15 Temmuz’a kadar gelen bir süreç var. Ayrıca bu süreçle birlikte bu hain darbe girişimini yapanlar, din, iman, Müslümanlık diyerek karşımıza çıktılar hep.” Güven, “Osmanlı Devleti’nin yıkılması ve Yeni Türkiye’nin oluşum sürecine ve özellikle 70’li yıllardan itibaren FETÖ bu topraklara nasıl yerleşmeye başladı. Ta 1980’lerde öğrenciliğimiz devam ederken, bu yapının ne kadar tehlikeli olduğunu duyardık. 160 ülkeye yayılan bu yapının adamları, farklı stratejiler çizdiler. İslam kullanıldı, Müslümanlar kullanıldı. Onlar, kendilerini gizlerlerdi; çünkü böyle emir almışlardı. Belki açıktan namaz kılmayarak, belki içki içerek, belki eşlerinin başını açtırarak… Ve bunlar, Müslüman cemaat oluyorlar güya. Hâlbuki Peygamber Efendimiz hiç böyle bir şey yapmış mıdır, sahabesine hiç böyle bir şey demiş midir? O zaman, bu anlayışta bir sapma var. Neden dindarlığı kullanarak böyle bir şeye giriştiler? Çünkü Anadolu topraklarında Müslümanlar yaşıyor. 1980’li yıllarda, Türkî Cumhuriyetlerde komünizm yıkılınca, yerine bu yapıyı yerleştirdiler. Belki de birçoğumuzun yakınları, oralara öğretmenlik vb. hizmetler için gittiler; hem de iyi niyetlerle gittiler. FETÖ için maddi alan çok önemliydi. Ve en çok yapılandıkları yerlerden birisi de Kayseri’ydi; çünkü Kayseri, merkezinde ticaret olan bir yer. Bununla birlikte, Konya, Gaziantep, Denizli gibi paranın olduğu yerlere daha fazla önem verdiler. Çoğu ticaret adamı da ticareti gelişsin, yurt dışında iş yapabilsin diye bu yapıya destek olmuştur. Bu işin, sadece dini cemaat boyutu yok; siyaset, ekonomik, uluslararası boyutu da var. Bu kadar alana yayılmış ve gizli gizli hareket eden yapıya dini cemaat değil, istihbarat örgütü denir. Avrupa’nın, ABD’nin bu teröristleri hala bize vermemelerini bir düşünelim. Çünkü Türkiye’nin gelişip de ilerlemesini, kendi ayakları üzerinde durmasını istemiyorlar” diye konuştu.

Günün önemine binaen Kayseri Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ogün Köse’nin, İl Müftüsü Güven’e hediye takdiminde bulunması ile program sona erdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV