banner153
banner156
01 Haziran 2020 Pazartesi

BUNU BİRİ İZAH ETSİN

Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı ayıplı mal listesinde Kayseri’nin önde gelen sucuk firmaları da bulunuyor. Bu firmaların ürettiği sucuklarda kanatlı eti, tek tırnaklı eti ve kelle eti tespit edilmesine rağmen hala piyasada yüzde 100 dana eti denilerek 25 liradan sucuk satılıyor.

16 Ekim 2019 Çarşamba 07:10
Bu haber 386 kez okundu
BUNU BİRİ İZAH ETSİN
Haberici -->
Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı ayıplı mal listesinde Kayseri’nin önde gelen sucuk firmaları da bulunuyor.  Bu firmaların ürettiği sucuklarda kanatlı eti, tek tırnaklı eti ve kelle eti tespit edilmesine rağmen hala piyasada yüzde 100 dana eti denilerek 25 liradan sucuk satılıyor.

Etin kilosu 50 liradan satılırken, 25 liradan yüzde 100 dana eti diyerek sucuk satılması kafaları karıştırıyor. Vatandaş, bunun izahını istiyor. Yetkililerin bakanlığın listeyi açıklamasına rağmen harekete geçmemesi de dikkat çekici. Bu firmalara ne gibi yaptırımlar uygulandığı da merak konusu olmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı kara listede yine yüzümüzü kızartacak ayıplı mallar olduğunu öğrendik. Sucuktan tutunda zeytinyağı kadar birçok üründe tağşiş ve taklit yapıldığı ortaya çıktı. Sucukta kelle etinden tutunda tek tırnaklı hayvan etine kadar rastlandı. Açıklanan listede Kayseri’nin önde gelen sucuk firmalarının olması ise daha da dikkat çekiciydi.

Vatandaş, sucuk firmalarının kara listede yer almasına rağmen neden işlem yapılmadığını merak ediyor. Tarım Müdürlüğü’nün bu numuneleri 2 yıl önce aldığını ve yeni açıkladığını iddia eden vatandaş, “O zaman yıllardır bu şekilde bize ucuz sucuk adı altında kanatlı eti, kelle eti ve tek tırnaklı eti mi yediriliyor? Bunların içine ne katıyorlar. Yüzde yüz dana sucuğu denilerek alınıyor ama içinden neler çıktığını açıklanan liste ile öğreniyoruz.  Bakanlık bu incelemeyi neden yavaş yapıyor.  Numuneler 2 yıl önce alındıysa bu zamana kadar neden açıklanmadı. O zaman geçen süre içinde sağlıksız sucuk tükettik. Sağlımız hiçe mi sayılıyor” diye sitem ediyor.  Vatandaş, bu etlerin nereden geldiğini de merak ediyor. Kayseri’ye girişinin nasıl yapıldığını da merak eden vatandaş, denetimlerin yapılıp yapılmadığını da sorgularken, Kayseri’nin dışından sucuk ve pastırma isteyenlerin bile aklına artık kötü yorumlar geldiğinin de altını çiziyor. 

Vatandaşlar, kalitesiz sucukların satışının engellenmesi için yetkilileri göreve çağırarak, “Memleketimizin simgesi olan sucuk ile ilgili bu iddialar kentimiz içinde olumsuzluklar oluşturuyor. Bakanlık açıkladıkça hileli firmaları Kayseri’nin adı her geçen gün kötülenecek v sucuk konusunda sıkıntılar yaşayacağız” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV