banner87
22 Şubat 2019 Cuma

BURASI DİYARBAKIR DEĞİL ÖZVATAN

Karpuz üretiminin en önemli merkezlerinden birisi olan Diyarbakır iline rakip Özvatan ilçesi geldi.

25 Temmuz 2018 Çarşamba 17:08
Bu haber 2366 kez okundu
BURASI DİYARBAKIR DEĞİL ÖZVATAN
Haberici -->
Karpuz üretiminin en önemli merkezlerinden birisi olan Diyarbakır iline rakip Özvatan ilçesi geldi. Özvatan ilçesi Küpeli mahallesinde üretilen karpuzların büyüklüğü, tadı Diyarbakır karpuzunu aratmıyor. Bölgede yıllık 100 tonun üzerinde karpuz ve kavun üretimi yapılıyor.

Özvatan ilçesine bağlı Küpeli mahallesindeki Kızılırmak kenarı boyunca yetiştirilen karpuz ve kavunlar dikkat çekiyor. Karpuzların Diyarbakır karpuzu kadar büyük olması herkesi şaşırtıyor.

Karpuz üreticisi Ali Osman Özdemir, Efendi Satılmış ve Ali Yaralı ciddi emek harcıyorlar. Üretici konumundaki çiftçiler, 18 kilogram gelen karpuzlara kolayca alıcı buluyor. Küpeli mahallesinde karpuz yetiştiğini, oldukça büyük ve lezzetli olduğunu görenler ise şaşırıyor.

Yıllık 100 tonun üzerinde üretim yapan çiftçi, bölgenin karpuz ve kavununu tanıtmak amacıyla iler ki yıllarda kavun festivali bile düzenlemeyi düşünüyor. Bu konuda Özvatan ve Büyükşehir Belediyesinin desteğini bekliyorlar.

Üreticiler, bölgede yetişen karpuzların büyük ve lezzetli olmasını ise, Kızılırmak deltasında suyla gelen alüvyonlu toprakla organik bir üretim sağlandığına dikkat çekiyor.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV