banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

BÜYÜKŞEHİRİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

Yeni borçlar geliyor

29 Haziran 2017 Perşembe 00:52
Bu haber 1222 kez okundu
BÜYÜKŞEHİRİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR
Haberici -->

Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar 1 milyar lira eski parayla 1 katrilyon liralık yatırımlar için ihale yaparak borçlanacak. 825 milyon liralık bütçeye sahip belediyenin, büyük miktarda borcunun olmasının yanında, bu yılda 1 milyar liralık borçlanmasıyla birlikte borçların nasıl ödeneceği ve toplam borcun ne kadar olduğu merak ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2017 yılı bütçesi 825 milyon lira olan belediyenin yılsonuna kadar büyük projeler haricinde 1 milyar liralık ihale yapacağı ile ilgili açıklaması kafaları karıştırdı. Başkan, Talas-Erkilet raylı sistem hattının belediye bütçesiyle yapılamayacağını, belediyenin borçlanmasıyla projenin hayata geçirileceğini ifade etmesi Kayseri’de belediyenin büyük bir borç yükünün altına gireceği endişeleri oluşturdu.

Bir haber ajansına açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2017 yılı için yapacakları yatırımlarla ilgili 1 milyar liralık ihaleler hakkında bilgiler verdi. Başkan Çelik, Talas-Erkilet arasındaki raylı sistem projesi ile ilgili olarak belediyenin bütçesi aşan bir yatırım olduğu ve borçlanma yoluna gideceklerini duyurdu. Çelik, açıklamasında, “Belediyelerde aynı ticari işletmeler gibidir. Yaşayan canlı mekanizmalardır. Kendi bütçelerini yapmak ve o bütçeye göre plan yapmak zorundalar. Belediyeler borçlanmaktan korkmamalıdırlar. Borçlulukta önemli olan ödeyebilme kabiliyetidir. Yapılması gereken bir hizmet var ama ‘Aman borçlanmayım, vatandaş o hizmetten mahsur kalsın’ diyemezsiniz. Mesela Talas’tan başlayıp Erkilet’e gidecek olan raylı sistem hattı kesinlikle belediye bütçesi ile yapılacak bir iş değil. O zaman ben bu işi yapmayım mı demek lazım. Onun kaynağını bulup, en uygun fiyata finansmanı tedarik edip borçlanarak o işin yapılması gerekiyor. Tabi bu ödeyebilme kapasitesine göredir. Kredi alırken zaten ödeyebilme kabiliyetine bakılıyor. Allah’a şükürler olsun ki belediyemizin ödeyebilme kabiliyeti var. Biz borçlanmadan korkmuyoruz” dedi. Ancak borçlanma, yatırım, kaynak bulma ve belediye bütçesiyle ilişkilendirilerek yaptığı bu açıklama kafalarda soru işareti oluşturdu. Kamuoyu belediye bütçesini aşan, yatırım bedeli henüz açıklanmayan raylı sistemle ilgili projeye kaynağın nasıl ve hangi imkanlarla sağlanacağını merak ediyor.

1 milyar liralık ihalelerle ilgili de açıklamada bulunan Çelik, “…Belirlediğimiz 3 kritere göre planlamamızı yaptık. Bu plana göre de yapılması gereken ana işleri ortaya çıkardık. Ocak ayından bu tarafa 157 tane ihalemiz oldu. İhale bedeli de 330 milyon TL’yi geçti. Bunların içerisine büyük projeleri koymuyorum. Yılbaşına kadar yapacağımız ihaleler ile bu rakam 1 milyar TL’yi bulacak…” ifadelerine yer verdi. Büyük projelerin dışında yapılan borçlanmaların yıl içinde devam ederek 1 milyar lirayı yani eski parayla 1 katrilyonu bulacak olması, belediye bütçesinin bu rakamın altında kalıyor olması, raylı sistemdeki yeni proje için büyük rakamlarda borçlanmaya gidilecek olması Kayseri halkında büyükşehirin büyük bir borç yükü altına girerek uzun yıllar bu borçları ödemekte zorlanacağı endişesi oluşturmuş durumda. Kamuoyu, bu yatırımlarla ilgili yapılacak olan büyük borçlanmalara kaynağın nereden sağlanacağı, büyükşehir belediyesinin mevcut rutin harcamaları ile birlikte girilecek olan borç yükünün kentin ve şehirde yaşayan insanların geleceğine ipotek altına alınıyor olacağı yönündeki sorularına neden oldu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV