banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

BÜYÜKŞEHİR’İN KATKISI YOK

Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş açıklama yaptı

13 Eylül 2017 Çarşamba 10:52
Bu haber 802 kez okundu
 BÜYÜKŞEHİR’İN KATKISI YOK

Pınarbaşı Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Dursun Ataş, ilçelerine yapılan, çiftçi eğitim ve besi çiftliği projesinin Büyükşehir Belediyesine ait olmadığını ifade ederek, “Fikirde, projede Büyükşehir’in değil. Burasını yapan Kayseri Şeker. Burasıyla ilgili projeye ortaya koyanlar biziz. Ama İl Özel İdaresi’ndeki arsa, Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi” dedi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in gündeme getirdiği ve 15 milyon liralık yatırım olarak değerlendirdiği Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi ve Besi Çiftliği inşasının Kayseri Şeker Fabrikası, belediyelerinin ve kapatılan İl Özel İdaresi tarafından planlanan bir proje olduğunu ifade etti. Proje fikrinin ortaya atılması, uygulama aşamasında girişimlerin bulunması ve Kayseri Şeker Fabrikası ile anlaşmaya varılmasını hatırlatan Ataş, bu süreçte Büyükşehir Belediyesi’nin olmadığını ve bu projede katkısı ve emeği bulunmadığını ifade etti.

Başkan Dursun Ataş, Pazarören’de yapılan çalışma ile ilgili bilgiler vererek, buradaki yatırım yapılan arsanın geçmişi ve üzerine yapılması planlanmış olan proje ile ilgili bilgiler verdi. Ataş, “Burası İl Özel İdareye çiftçi eğitim merkezi olarak kullanılmak üzere daha önce tashih edilmişti. Ziraat Odası ve İl Özel İdaresi, ekim biçim yapıyordu. Büyükşehir yasası ile beraber özel idarenin kapatılmasıyla burasını özel idareden komisyon Büyükşehir Belediyesinin üzerine aktarmış. Biz buna itiraz ettik. Çünkü biz daha önce Kayseri Şeker ile 2013 yılında Pınarbaşı Belediyesi olarak anlaşmaya varmıştık. Ziraat Odası Başkanı da yanımızdaydı. Buraya besi çiftliği yapılacaktı. Arsasını Pınarbaşı olarak biz temin edecektik, onlar da yapacaktı. Burayı beğenmişlerdi ve buraya yapacaklardı. Sonra 2014’te arsa Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi. Bu arsa Büyükşehir Belediyesinin değil, sadece tahsis edildi. Pınarbaşı’na yapılması gerekirken oraya yapıldı. Burayı vermediler ve 3 yıl boyunca oyaladılar” dedi.

“Eninde sonunda burayı Kayseri Şeker Fabrikasına bir anlaşma yaparak, meclisten de yetki alarak devrettik” diyen Ataş, “Daha sonra Kayseri Şeker Fabrikası, 2013’te bize verdiği sözü yerine getirdi. Burada Büyükşehir Belediyesinin kuruş katkısı yok. Bir yerde devletin ve Pınarbaşı’nın arazisidir. Parayı da, yatırımı da komple Kayseri Şeker Fabrikası yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bir katkısı olmadığını insanlarımızın bilmesi gerekir” diye konuştu.

İncesu’daki bir çiftliği hatırlatan Başkan Ataş, “Düşünülen bu projede orası gibiydi ve yerini de bizden temin etmişlerdi. 2013 yılında anlaşmayı yaptık. Onlar yönetime bizden  bir adam alacaktı ve besi çiftliği yapacaktı. Bir iki projesi daha var. Onlarda Kayseri Şeker Fabrikasının. Onlar da devam edecekti. Kayseri Pancar kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay bey orada bize verdiği sözü tuttu. Büyükşehir’in yatırımla hiçbir alakası yok, ayrıca öğretmen okulu arazisi de daha önce çiftçilik yapılıyordu. Kapanınca bizim Ziraat Odası ve Özel İdareden tahsis ediliyordu. Bizim Pınarbaşı Belediyesi’ne aktarılması gerekirken Büyükşehir Belediyesi’ne aktarıldı. Proje de bizim, fikir de bizim, Kayseri Şeker Fabrikası ile anlaşan da biziz. 2013’te Hüseyin Akay’ı destekleme şartımız buydu. O da “Desteklemenize gerek yok ben yapacağım” demişti. Sağ olsun sadece projenin yerini tahsisetmek kaydıyla yapacaktı. Burada sadece arsa onların üzerine geçtiği için mecliste karar alarak onlar üzerinden devretti” dedi. 

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV