banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

CANER ENGELLİLERE UMUT OLUYOR

Derslerine, inşaat işçisi babasının okuduğu kitaplarla hazırlanan azimli genç, engellilere umut oluyor.

30 Nisan 2018 Pazartesi 07:41
Bu haber 516 kez okundu
  CANER ENGELLİLERE UMUT OLUYOR
Haberici -->

Tip 1 diyabet hastası ve görme engelli Caner Uğuş, tüm engellerine rağmen üniversite eğitimine devam ediyor. Derslerine, inşaat işçisi babasının okuduğu kitaplarla hazırlanan azimli genç, engellilere umut oluyor.

Genetik olarak tip 1 diyabet hastası olan Caner Uğuş’un, 3 yaşında göz sinirlerinde solukluk olduğu fark edildi. Yıllar geçtikçe bu hastalığından dolayı görme yetisini yitiren Uğuş, engeline rağmen içindeki okuma isteğinden vazgeçmedi.

Şu anda Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde öğrenci olan azimli genç, her akşam babasının okuduğu ders kitaplarını dinleyerek derslerine ve sınavlarına hazırlandığını söyledi. Bu durumu, “Yüce Rabbimin sayesinde işitsel zekanın daha ön plana çıkmasıyla duyduğum, başkasının okuduğu şeyi daha çok anlıyorum. Yani duyduklarımı unutmuyorum” diye açıklayan Uğuş, tahtayı göremediği ya da sınavlarda soruları okuyamadığı için arkadaşları ve hocalarının kendisine yardım ettiğini dile getirdi.

“ENGELLİ YAŞITLARIM OKUMAKTAN VAZGEÇMESİN”

Engellilerin umutsuzluğa kapılarak eve kapandığını, kendisinin böyle olmak istemediği için okumaya karar verdiğini belirten Uğuş, aynı kaderi paylaştığı engelli yaşıtlarına şu nasihatlerde bulundu: “Benim gibi engeli olan yaşıtlarım, her ne olursa olsun hayattan ve okumaktan vazgeçmesin. Okuduktan sonra devletimizin bize sunduğu imkanlar çok fazla; engelli KPSS ya da özel kurumlarda sunduğu imkanlar çok fazla. O yüzden bence okumalılar ve kendilerini eve hapsetmemeliler.”

“OĞLUMUN KİTAPLARI SAYESİNDE KÜLTÜRÜM ARTTI”

İnşaat işçisi baba Necdet Uğuş ise, “Her akşam ortalama 1 buçuk saat kadar Caner’e kitap okuyorum. Bazen çok anlamıyorum ama o anladığını söylüyor” dedi. Baba Uğuş, oğluna okuduğu kitaplar sayesinde kelime haznesinin genişlediğini ve kültürünün arttığını sözlerine ekledi.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV