banner87
21 Mart 2019 Perşembe

CEPTEN KURBANLIK HİZMETİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mobil uygulama ile kurbanlık alacakları önemli bir hizmet verecek.

27 Temmuz 2018 Cuma 07:00
Bu haber 352 kez okundu
CEPTEN KURBANLIK HİZMETİ
Haberici -->

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mobil uygulama ile kurbanlık alacakları önemli bir hizmet verecek. Kurban pazarından kurbanlık alacak vatandaş, küpe numarasında detaylı bilgilere cep telefondaki mobil uygulama ile ulaşacak.

Kurban bayramına bir aydan daha az bir zaman kaldı. Bayram öncesinde kurulacak olan kurbanlık hayvan pazarlarıyla ilgili valilik, belediyeler, müftülük ve Gıda Tarım ve hayvancılık İl müdürlüğü yetkilileri çalışmaya başladı.

Bu kapsamda harekete geçen Bakanlık ise, vatandaşı birçok konuda bilgilendirme özellikle alacağı kurbanlıkla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olması amacıyla geçen yıllarda başlattığı hizmete bir yenisini daha ekledi. İnternetten canlı hayvanla ilgili küpe numarasından detaylı bilgilerini öğrenme şansı olan vatandaş, artık cep telefonuna indireceği mobil uygulama ile her an her yerde ve kurbanlık hayvan pazarında bile kurbanlıkla ilgili detayları öğrenme imkanına sahip.

Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, kurbanlık hayvanlarla ve onlarla ilgili durumu öğrenebilme adına vatandaşın neler yapacağını açıkladı.

Genel Müdürlüğün verdiği bilgiye göre, “Kurban olabilmesi için sığır ve mandalariki yaşını (24 ayını), deve beş yaşını, keçi vekoyun bir yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak,koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşınıdolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseliolması yeterli kabul edilmiştir.Hayvanların yaşlarının tayini için çiftlikkayıtları, diş gelişimi, boynuzlardaki değişikliklerve erişkin özellikleri dikkate alınır.Düzgün tutulmuş çiftlik kayıtları kesin sonucuverir. Kayıtlar yok ise, en iyi yaş tespitidiş gelişimine bakarak tayin edilir” ifadeleri yer aldı.

Kurbanlıkla ilgili vatandaşın bilgi sahibi olabilmesi adına neler yapılacağının da dile getirildiği açıklamada, “Ayrıca kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyetve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesiamacıyla Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/web sayfası ile “HaySag”isimli mobil uygulama hazırlanarak kullanıma açılmıştır.Söz konusu mobil uygulama cep telefonunayüklendikten sonra küpe üzerindekibarkod okutularak ya da hayvanın küpenumarası girilerekhayvan bilgileri sorgulanabilmektedir” denildi.

HABER ERSAN TEMİZEL

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV