banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

ÇERKES FESTİVALİ YAPILDI

Bakan Mehmet Özhaseki'de katıldı

24 Temmuz 2017 Pazartesi 07:42
Bu haber 829 kez okundu
ÇERKES FESTİVALİ YAPILDI
Haberici -->

Uluslararası Çerkes Festivali Pınarbaşı ilçesinde yapıldı. Festival etkinlikler renkli görüntülere sahne olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de festivale katıldı.

Pınarbaşı ilçesindeki Çerkes Festivali için Türkiye genelinden olduğu kadar farklı ülkelerde yaşayan Çerkesler katıldı. Uluslararası boyutta basın mensuplarının da ilgi gösterdiği festivalde çeşitli etkinlikler düzenlendi ve konserler verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataç ve birçok davetlinin katıldığı programda Bakan Özhaseki konuşma yaptı. Anadolu’nun bütün mazlumların sığındığı bir coğrafya olduğunu belirtti. Bakan Özhaseki, konuşmasında, “Çerkes kardeşlerimizin kahramanlıkları dillere destandır. Bunu da biliyoruz” dedi.

Festivale katılan Kayserililere seslenen Bakan Mehmet Özhaseki, Çerkes kültürünün Anadolu medeniyetleri açısından önemine değindi. Tarih kitaplarına olan merakını da anlatan Bakan Özhaseki, konuşmasında Çerkes tarihine yönelik okuduğu bir kitaptan da bahsetti.

"ANADOLU MAZLUMLARIN SIĞINMA COĞRAFYASIDIR"

Konuşmasında tarihte yaşanan olayların tekrar yaşanmaması temennisinde de  bulunan Bakan Özhaseki, "Bu acıları Allah bir daha yaşanmasın. İnşallah bu vatanda hepimiz birlik beraberlik ve muhabbet içinde yaşarız. İçinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası tüm mazlumların sığınma coğrafyasıdır. Balkanlarda, Arap coğrafyasında bunalan kardeşlerimiz bu coğrafyaya gelmiştir. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Düşünün, çocuğunuzun elinden tutmuşsunuz bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz, sadece canınızı kurtarmayı düşünüyorsunuz. Kolay mı. Aynı şekilde Kafkaslardan Çerkes kardeşlerimiz geldi. Tüm harplerde gidip aynı vatanı savunmuşuz. Çerkes kardeşlerimizin kahramanlıkları dillere destan olmuş. Coğrafyamızın kıymetini biliyoruz ancak son bir yılda yaşananlar hepimizin içinde acı olarak duruyor" ifadelerini kullandı.

Programda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş7ta konuşma yaptı. Etkinlik gece saatlerinde konserle son buldu. Festivale destek verenlere de plaket takdim edildi. 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV