banner87
22 Şubat 2019 Cuma

CEZA, BERAAT, MÜSADERE KARARI ÇIKTI

Boydak ailesi fertlerinin FETÖ terör örgütü suçlaması kapsamında haklarında açılan davalarda hapis cezası, beraat, müsadere kararı çıktı.

13 Temmuz 2018 Cuma 07:11
Bu haber 445 kez okundu
CEZA, BERAAT, MÜSADERE KARARI ÇIKTI
Haberici -->
Boydak ailesi fertlerinin FETÖ terör örgütü suçlaması kapsamında haklarında açılan davalarda hapis cezası, beraat, müsadere kararı çıktı. Aile fertlerinden Memduh Boydak’a örgüt yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası verildi. 8 sanığın daha önce kayyum atanan Boydak Holding’deki hisselerine el konuldu.  

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Boydak kardeşlerinin davasında mahkeme heyeti, sanıkların son sözlerini sordu. Memduh Boydak son sözünde, “Biz terörün ‘T’sini bilmeyiz. Biz her şeyi devletimiz, milletimiz için yaptık. Bizim ülkemiz için bir kastımız söz konusu değildir, olamaz” dedi. Mahkeme heyeti Memduh Boydak’a terör örgütü üyesi olmak suçundan 18 yıl hapis cezası verdi. İndirim gitmedi.

Hacı Boydak, son sözünde sağlığının çok iyi olduğunu, tahliyesini istemediğini, hastalığını yendiğini, hayırsever ve suçsuz olduğunu ifade ederek beratını ile tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, Hacı Boydak il ilgili örgüt yöneticiliğinden açılan davada örgüt üyesi olmak suçundan yargılayarak, 11 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Mustafa Boydak, suçsuz oluklarını ve kendisi ile ilgili aleyhinde tanıklık yapanın olmadığını ifade ederek beraatını istedi. Mahkeme heyeti, terör örgütüne üye olmak suçundan Mustafa Boydak ile birlikte Bekir, İlyas, Erol Boydak ile Murat Bozdağ’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Yurtdışı yasağı koydu. Mahkeme sonrasında karara değerlendiren Mustafa Boydak, karara itiraz edeceklerini, yargı sürecinin devam ettiğini belirterek, “Vatanımız var olsun. Türkiye iyi olsun. İtiraz haklarımızı var ve bekleyeceğiz” dedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların Boydak Holding ve şirketlerindeki hisseleri ile ilgili de karar verdi. Daha önce kayyum atandığı ve TMSF’de bulunan holding ile ilgili son yazışmaları beklemeye gerek olmadığı kanaatine vardıklarını belirtti. Heyet, Memduh, Şükrü, Hacı, Mustafa, Bekir, Erol, İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’ın hisselerine müsadere kararı verdi. Halit Bayhan ile ilgili de beraat kararı çıktı. Sanıkların, haklarında açılan başka davalardan da beraat ettiler.

2.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki sabahki duruşmada yargılanan Boydak ailesi fertlerinden Sena ve Mehmet Emin Boydak beraat etti. Toplamda beraat eden aile ferdi sayısı mahkeme kararıyla 4 oldu. Bu davada örgüte yardım suçundan İbrahim Boydak’a 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Yusuf Boydak’a 7 yıl 6 ay hapis cezası yurtdışına çıkış yasağı. Sami Boydak’a etkin pişmanlıktan indirimle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Karar sonrasında duruşmayı izleyen Boydak ailesi fertleri gözyaşlarına boğuldu.

 

 

Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan Boydak ailesinden 9 kişinin yargılandığı davada 617 gün sonra karar açıklandı. Memduh Boydak’a yöneticilik suçundan 18 yıl hapis cezası verildi. Sanıkların yakınları karar sonrası gözyaşlarına boğuldu.

617 gün önce, 1 Kasım 2016’da başlayan 68 sanıklı davanın 26 Ekim 2017’de görüldüğü celsesinde mahkeme heyeti, Boydakların diğer 5 şirketine de hisse büyüklükleri nedeniyle kayyum atanmasına, olaylara göre bazı sanıkların dosyalarının tefrik edilerek bu dosyadan ayrılmasına karar vererek, 14 sanıklı duruşmayı 6 Şubat 2018’e ertelemişti. 6 Şubat’ta görülen davada 14 sanıktan 5’inin bu dosyadan tefrik edilmesine ve Boydakların olduğu 9 sanıklı davanın 7. celsesinde 13 Nisan’a ertelenmesine karar vermişti. 13 Nisan’da görülen davada savcılık mütalaasını celse arası vermiş, duruşma 28 Mayıs’a ertelenmişti. 28 Mayıs’taki davanın 8. celsesi 5 gün sürmüş, karar için 7 Haziran’a gün verilmişti. Mahkeme davanın 9. celsesinde de karar vermemiş, duruşmayı 12 Temmuz’a ertelemişti.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada tutuklu sanıklar Hacı Boydak, Memduh Boydak, Şükrü Boydak Sincan Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edilirken, tutuksuz sanıklar Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak, Murat Bozdağ ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Başbakanlık avukatı da duruşmada müdahil oldu. Tutuksuz sanık Halit Bayhan bypass ameliyatı olduğu içi duruşmaya gelemedi.

10. CELSEDE KARAR AÇIKLANDI

Saat 13.00’da başlayan davanın 10. celsesinde mahkeme başkanı Murat Şamlı, tüm sanıklara karar verileceği uyarısı ile son sözlerini sordu.

860 gündür tutuklu sanık Memduh Boydak son sözünde, “Bizden terörün t’si bile olmaz. Dileyim beraat kararı verilmesidir” dedi. Tutuklu sanık Hacı Boydak ise, “Benim sağlığım yerinde, hastalığımı atlattım. Sağlığım için tahliyemi istemiyorum, suçsuz olduğum için tahliye istiyorum” diye konuştu. Tutuklu sanık Şükrü Boydak da hastalığı olduğunu belirterek, “Vatanımdan devletimden milletimden Kayseri’mden ve cumhurbaşkanımızdan özür diliyorum” dedi.

MAHKEME, BOYDAK KARDEŞLERE CEZA YAĞDIRDI

Sanıkların son sözlerinin ardından müzakere için kısa bir ara veren mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık Memduh Boydak’a ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma’ suçundan 18 yıl hapis cezası vererek indirim gitmedi.

Hacı Boydak’a ‘üyelik’ suçundan 11 yıl 10 ay 15 gün, Şükrü Boydak’a yine ‘üyelik’ suçundan 10 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak, Erol Boydak, Murat Bozdağ’a ‘üyelik’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile yurt dışı yasağı kararı verdi. Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti. Tutuksuz sanık Halit Bayhan’a beraat verdi.

HİSSELERİ MÜSADERE EDİLDİ

Kayyum atanan ve TMSF ile yönetelim Boydak Holding’in yöneticilerinin hisselerinin müsaderesine karar verildi.

Öte yandan Kayseri’de 17-25 Aralık olaylarında FETÖ liderinin üyeleri ve destekçilerine Bank Asya’ya mevduat yapma, hesap açma ve bakiye artırma çağrısında bulunmasının ardından Bank Asya’ya destek oldukları gerekçesiyle yargılanan Boydak ailesinden 7 sanık hakkında da karar çıktı.

Mahkeme heyeti, başka suçlardan açılan davalarla Memduh, Hacı, Şükrü, Erol, Mustafa, İlyas, Bekir Boydak, Murat Bozdağ ve Halit Bayhan ile ilgili beraat kararı verdi.

DİĞER DAVADA BERAAT ÇIKTI

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Boydak ailesi fertlerinin yargılandığı başka davada tutuksuz sanıklar Sami Boydak, Yusuf Boydak, Mehmet Emin Boydak, Ayşe Boydak, Sema Boydak, İbrahim Boydak ve Merve Boydak ile avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Sami Boydak’a ‘üyelik’ suçundan etkin pişmanlık hükümlerince 3 yıl 1 ay 15 gün, Yusuf Boydak’a üyelikten 7 yıl 6 ay hapis, İbrahim Boydak’a yardım etmeden 2 yıl 1 ay, Sema, Mehmet Emin, Ayşe ve Merve Boydak’a beraat verdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV