banner153
21 Eylül 2020 Pazartesi

CEZAYI DEĞİL ÜRETİMİ DESTEKLEYİN

CHP İl Başkanı Ümit Solak Özer, Güneşli mahallesi çiftçilerine arazilerinin mera olduğu gerekçesiyle ceza yazıldığını belirterek, tapu güncellemesi yapılarak haklarının geri verilmesini istedi. Özer, “Ülkeyi yönetenlerin, şehri yönetenlerin üreticiye ceza kesmesi değil, üreticiyi desteklemesidir” dedi.

22 Ağustos 2020 Cumartesi 22:32
Bu haber 228 kez okundu
 CEZAYI DEĞİL ÜRETİMİ DESTEKLEYİN
Haberici -->
İl Binasında Güneşli mahallesi çiftçileriyle basın toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Ümit Solak Özer, bir zamanlar kendi kendine yeten 7 dünya ülkesinden biri olan Türkiye son yıllarda uygulanan yanlış tarım politikalarıyla artık saman dahi ithal eden bir ülke konumuna düştüğünü ifade etti.Özer, “ Pandemi döneminde gıda güvenliğinin önemi bir kez daha gündeme gelirken, "Bir metre kare boş kalmayacak" diyenlerin yapılan yanlışlardan vazgeçmediklerini üzülerek görüyoruz. Bugün burada Güneşli Mahalle Muhtarımız Sayın Osman Gözkenç ve Güneşlili çiftçilerimiz var. Bu yürekli insanlar tüm zorluklara rağmen üretmek için çaba sarf ederken ülkeyi yönetenler ise üreticilerimizi engellemek için her türlü zorluğu çıkarmaya devam ediyor. Kara sabanla tarım yapılan günlerden bugüne, dededen babadan çiftçi olan bu insanlar kurban bayramı arifesinde asırlardır ekip biçtikleri bu tarım alanlarına ekip biçtikleri için dönüm başına 560 TL para cezası ile karşı karşıya kalmış, Bayramlarını bayram olarak yaşayamamışlardır” şeklinde konuştu.
 Asırlardır bu insanlar tarafından ekilip biçilen arazilerin 1969 yılında tapu güncellemesi yapıldığının altını çizen Özer, şunları söyledi:
“Bazı çiftçilerimiz farklı gerekçelerle bu güncelleştirmeyi yaptırmamış ancak bu alanları ekip dikmeye devam etmişlerdir. Fakat bugün buranın mera olduğu öne sürülerek, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince cezalar kesilmiştir. Evet, burası kağıt üzerinde mera ama gerçekte bu kıymetli insanların yıllardır ekip biçtiği tarım arazisidir. Bu değerli insanların alnının terini akıttığı bereketli topraklardır. Ama kenttin en değerli arazilerini yandaşlarına, belediye çalışanlarına peşkeş çeken, Kayseri Büyükşehir Belediyesini milyonlarca lira zarar ettiren Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu insanlara kesilen cezalarla kasasını doldurmak istiyor. Bir yanlışı başka bir yanlışla kapatılmak isteniyor. Hem bölge halkı hem de geçmiş dönem ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri de biliyor ki bu alan mera değil, tarım arazisidir. Sahibi de Büyükşehir Belediyesi değil, ekip biçen elleri nasırlı yürekli üreticilerimizdir. İnsanımızın kendi tarlasını ektiği için özellikle de tarım alanlarımız giderek azalırken, üretici üretimden koparken inatla ve inançla ekip biçen bu insanların kendi tarlalarını ektiği, ülke ekonomisine, tarımına katkı sunan bu cesur insanların cezalandırılmasını kabul etmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; bu yanlıştan ivedilikle vazgeçin. Tapu güncellemesini yenileyerek bu yürekli insanların hakkı olanı yeniden onlara teslim edin. Kendi insanımıza düşmanlık etmeyi bırakın.”
 AYÇEKİRDEĞİ ÜRETİCİLERİ DE SIKINTILI
 Birkaç hafta önce ek bir kararname ile ithal ayçiçeğindeki gümrük vergisinin yüzde 27'den yüzde 3'e düşürüldüğünün altını çizen Başkan Özer, “Zaten zor durumdaki yerli üreticimiz daha da zor duruma düşmüş, rekabet şansını yitirmiştir. Kocasinan'daki, Güneşlideki, Develi'deki, Yahyalı'daki, Sarıoğlan'daki, Bünyan'daki, Yeşilhisar'daki Yerli Milli ayçiçeği üreticilerimizin feryadını duymayanlar Çin'deki ayçiçeği üreticisinin yardımına koşuyor. Yerli ve milli olduğunu iddia edenler bu ülkenin üreticisini üretimden koparmak için maalesef ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bugün patates üreticilerimiz dertli. Tarlada patatesin kilosu 50 kuruş… Bu fiyat üreticimizin alın terinin karşılığı değildir. Ülkeyi yönetenlerin, şehri yönetenlerin üreticiye ceza kesmesi değil, üreticiyi desteklemesidir” diye konuştu.
MEHMET NİLKALI

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV