banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

CHP’Lİ ÖZER TİRYAKİLERİ UYARDI

CHP'li Özer kimsenin sağlığını kaybetmesini istemediklerini söyledi

10 Şubat 2018 Cumartesi 10:47
Bu haber 404 kez okundu
  CHP’Lİ ÖZER TİRYAKİLERİ UYARDI
Haberici -->

CHP İl Başkanı Ümit Özer, sigara tiryakilerini uyararak, “9 Şubat  Dünya Sigara Bırakma günüdür. Bin bir sıkıntı ile mücadele eden ülkemiz, sağlık alanında ise yurttaşlarımızın sağlığı tehdit edenlerin başında gelen sigara ile de savaşmaktadır. İnsanımız tiryakiler kendi sağlıkları için biran önce bırakmalıdır” dedi.

CHP’li Başkan Ümit Özer, yaptığı açıklamada, “Sigara, yapısı ve içinde barındırdığı kimyasallar ile birlikte zararları saymakla bitmeyen sağlık düşmanlarındandır. Akciğer kanserinin bir numaralı sorumlusu olan sigara aynı zamanda akciğer dokusuna zarar vermekte, kalp hastalıklarına ve felç durumlarına ise davetiye çıkarmaktadır. Her bir dumanda kalp ritmini hızlandıran bu sağlık düşmanı, kırmızı kan hücrelerinin yüksek miktarda karbonmonoksite maruz kalmasını sağlayarak dokulara giden oksijene engel oluyor ve vücuttaki damar yollarının zarar görmesine sebebiyet veriyor” diye konuştu.

“Sigara sizin hem sağlığınızın hem de cebinizin düşmanıdır” diyen Özer, şunları söyledi;

“İleri derecede fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaratan bu illetin içinde arsenik (Fare Zehri), kadmiyum (Akü Metali), hidrojen siyanid (Gaz Odaları Zehri), tolüen (Tiner), amonyak ve propilen glikol gibi 400’den fazla zararlı zehir bulunmaktadır. Bunlar ise akciğerlerde toplanarak katrana, yani asfaltta sebebiyet vermektedir. Her yıl dünyada 4 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklardan ya da ani kalp krizlerinden hayatını kaybetmekte. Ülkemizde ise her yıl ortalama 83.100 kişi sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını yitirmektedir. Toplamda 14 milyon insanımız tütün ve tütün mamulleri kullanırken 18 yaşın altındaki 252 bin çocuğumuz ne yazık ki sigara kullanmakta. Hükümetin, vatandaşlarımızın sigara bağımlılığını azaltma çabası sadece yeni kaynaklar oluştururcasına zamlar kullanılarak gerçekleşmektedir ve yıllara oranla sigara satışlarında gözle görülür bir azalma beklenirken bu azalma gerçekleşmemiş aksine 2016 yılında sigara satışı geçmiş yıllara göre de yüzde 2,2 artış göstermiştir bu da demek oluyor ki bu çaba yetersiz kalmaktadır . Zamlı fiyatlardan daha çok ailelere ve küçük yaşlardan itibaren bireylere verilmesi gereken sigara ile birlikte bağımlılık yapan maddelerin zararlarını konu alan eğitimler hem döneme hem de nesiller ilerledikçe geleceğe etki edecektir.”

Başkan Özer, sigara bağımlılığı bilerek ve isteyerek ömrümüzü kısaltan bir olay olduğunu anlatarak, “En yakın sağlık kuruluşlarından yardım isteyerek sigara bağımlılığından kurtulabilir, hayata ve sevdiklerimize, işimize ve yurdumuza dört elle sarılabiliriz! Bilinçli birey, bilgili toplum, sigarasız yaşam! Huzurun ve refahın anahtarı işte burada saklı” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV