banner87
26 Mayıs 2019 Pazar

ÇİFTÇİ VE ÜLKE KAZANACAK

Kayseri Pancar kooperatifi yeşil mercimek ekimini teşvik edecek

07 Aralık 2017 Perşembe 07:02
Bu haber 590 kez okundu
 ÇİFTÇİ VE ÜLKE KAZANACAK
Haberici -->

Şeker pancarı çiftçisi, Pancar Kooperatifi ile ülkenin yeşil mercimek ihtiyacını karşılamak için ekim sözleşmesi yaptı. Bu sözleşme ile çiftçi mercimek üretimiyle önemli kazanç elde edecek.

Kayseri Pancar Kooperatifi, yeşil mercimekle ilgili aldığı kararla, ülke ihtiyacını karşılamayan üretimin artırılmasını sağlayacak. Pancar çiftçisiyle yeşil mercimek üretimi için sözleşme imzalayan kooperatif, çiftçinin ve ülke ekonomisine kazanç sağlayacak.

Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye’de üretilen yeşil mercimek miktarının 360 bin ton, tüketimin 421 bin ton olduğunu belirtti. Akay, yaptıkları çalışma ile ülke ekonomisine üretimle destek olacaklarını dile getirerek, “Ülkemizde birçok tarım ürünü yetersiz üretim nedeniyle ithal ediliyor. Bu konuda yerli üretimin desteklenmesi ve ithalatın önüne geçmek amacıyla çalışıyoruz. Nohut, kuru fasulye, ay çekirdeği şimdide yeşil mercimek üretimi için kolları sıvadık. Ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi, yeşil mercimek tarımında öncelikle ülkemizin ihtiyacının yine ülkemizden karşılanması hususunda duyarlılık göstererek yeşil mercimeğin de sözleşmeli ekim yapılan ürünler kapsamına dâhil etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015-2016 yıllarındaki toplam mercimek üretiminin 360 bin ton olarak gerçekleştiğini açıklamıştı. TÜİK’in 2015-2016 verilerine göre Türkiye’de tohumluk kullanım dışında tüketilen mercimek ise, 421 bin ton olduğu belirtilmektedir.

Kayseri Pancar Kooperatifi, bu istatistik bilgileri de dikkate alarak, başlattığı sözleşmeli ekime mercimek ürününü de çiftçilerden de gelen yoğun talep üzerine dahil etti. Kayseri Pancar Kooperatifi, sulak alanlarda yetiştirilen ürünler dışında  kıraç arazilerde yetiştirilen ürünlerin başında gelen yeşil mercimek ürünü için de sözleşmeli ekim dönemini başlattı.

Tohumu ise Mercimek Yetiştiriciliğinde Saskatchewan Üniversitesi’nde kurulan Mahsül Geliştirme Merkezinde önemli araştırmaların yapıldığı, mercimek çiftliklerinin kurulduğu Kanada’dan temin edildiği belirtildi.

Ayrıca; Ülkemizde genellikle mercimeğin yazlık çeşitlerinin ekimlerinin yapılırken Kayseri Pancar Kooperatifi bazı çiftçilerden gelen talep üzerine güz ekimi denemelerini de başlatması çiftçiler tarafından olumlu karşılandı.

Eskiden kuru bakliyat tarımı ve özellikle Mercimek tarımında uygun coğrafi şartlar, toprak yapısı ve iklim şartları göz önüne alındığında en uygun bölge olan Yozgat-Kayseri bölgesinde Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından başlatılan sözleşmeli tarım sayesinde bölgenin yeniden bakliyat ürünlerinde söz sahibi olmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Sonbaharda ekimlerinden daha iyi verim alındığının belirtilmesi üzerine Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından Boğazlıyan İlçesi Müftüler Köyü çiftçilerinden Muammer Sarar’ın tarlasında da güz ekimi yapıldığı ve hasat dönemi sonrasında dekara verimlilik, ürün doygunluk gibi değerlerin göz önüne alınarak elde edilen verilerin yeşil mercimek ekmek isteyen çiftçilerle paylaşılacağı belirtildi.

Öte yandan; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; şeker pancarı dışındaki hububat ve bakliyat ürünlerinde de 2018 yılı sözleşme taleplerinde büyük artış yaşandığını, 30 bin dekar arazide nohut, 3 bin dekar arazide yeşil mercimek ekimi sözleşmesi yapıldığı açıkladı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV