banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

ÇOCUK İSTİSMARI İNSANLIK SUÇUDUR

Prof. Dr. Hüseyin Per ve meslektaşlarından ortak açıklama

21 Şubat 2018 Çarşamba 07:09
Bu haber 310 kez okundu
ÇOCUK İSTİSMARI İNSANLIK SUÇUDUR
Haberici -->

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlere yaptıkları ortak açıklamada, çocuk istismarının insanlık suçu olduğu ve bu hiçbir hafifletici sebebi olamayacağını dile getirdiler.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı ve Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per,Çocuk Psikiyatri ABD Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, Çocuk Psikiyatri Öğretim ÜyesiYrd. Doç. Dr. Esra Demirci, son günlerde yine gündeme gelen çocuk istismarı ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

Çocuk istismarının insanlık suçu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Çocuğa karşı işlenilen bu suçun hiçbir hafifletici sebebi ya da gerekçesi bulunamaz” denildi.

“Tedavisi en zor travmalardan biri olan istismar; çocuğun, ailenin ve toplumun ruh sağlığını olumsuz etkileyen bir insanlık suçudur” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Çocuğa karşı işlenilen bu suçun hiçbir hafifletici sebebi ya da gerekçesi bulunamaz. İstismar sonrası gelişen bedensel ve ruhsal sıkıntıların tedavi ve rehabilitasyonu önemli olup, çocuğun ve ailenin maruz kaldığı travmatik süreçlerden korunması (ör: aile ve çocuğun suçlanması, dışlanması, etiketlenmesi, hukuki süreçlerin getirdiği yükler…) ve rehabilitasyonu toplumun bütün bireyleri tarafından önemle yerine getirilmelidir. İstismar olmadan önce asıl olan istismarın engellenmesi için gerekli koruyucu hizmetlerin sağlanması ve caydırıcı hukuki tedbirlerin alınmasıdır. Ayrıca gelişen teknoloji, sosyal medya ve iletişim araçları istismarcıların çocuklara ulaşmasını kolaylaştırmakta olup konu ile ilgili gereken önlemlerin hızla alınması gerektiği açıkça görülmektedir. Ülkemizde tek bir çocuğun bile istismara maruz kalması kabul edilemez olup, yetişkinler olarak hepimizin ahlaki ve vicdani olarak bu sorumluluğu alması gerekmektedir. Bununla birlikte, her bireyin kendi çocuklarından başlayarak çevresindeki bütün çocuklara istismarla ilgili susmamaları ve korkmamaları gerektiği konusunda bilgi vermeleri, beraberinde konu ile ilgili yetişkinlerin de susmamaları gerektiği toplumsal olarak vurgulanmalıdır. İstismarın bir kader değil, hepimizin el birliği ile önleyebileceği bir suç olduğu bilinmelidir.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV