banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

ÇOCUKLARINI BAKKALDA BÜYÜTÜYOR

38 yaşındaki Pınar Aytemur’da hem çalışan hem de iki çocuğunu yetişmeye çalışan anne olarak bu zorlukları en yakından hisseden kadın oldu.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 15:44
Bu haber 591 kez okundu
ÇOCUKLARINI BAKKALDA BÜYÜTÜYOR
Haberici -->


HABER: NİHAL BAYRAKTAR


Yarın 13 Mayıs Anneler günü. Anne olmak ise oldukça zor. Bir yandan da çalışıyor olmak anne olmayı daha da zorlaştırıyor. 38 yaşındaki Pınar Aytemur’da hem çalışan hem de iki çocuğunu yetişmeye çalışan anne olarak bu zorlukları en yakından hisseden kadın oldu. Tam 14 yıldır bakkal işleten Aytemur, biri 7 diğeri 19 aylık olan iki çocuğunu işyerinde büyütüyor.

2004 yılında çalışmaya başlayan Aytemur, biri 7 yaşında diğeri 19 aylık olan iki çocuğunu çalıştığı dükkanda büyüterek diğer kadınlara örnek oluyor. 2011 yılında ilk çocuğunu kucağına alan Aytemur, hamilelik süresince çalıştığını sadece doğum izni bitene kadar evde çocukları ile ilgilendiğini söyledi.

Çocuklarının büyüme aşamalarını yakından görmenin insanı mutlu ettiğini ifade eden Pınar Aytemur, “14 senedir bakkal mesleğini yapıyorum. 2004’de bu işe başladım. 2011’de ilk çocuğum doğdu. Çocuklar olmadan daha rahat çalışıyordum ama çocuklar olduktan sonra daha zor oldu. İlk çocuğuma hamileliğim dükkânda geçti. Doğumdan sonra burada büyüdü. İkinci çocuğuma hamileliğim de dükkânda geçti. Doğum iznim bittikten sonra o da dükkan da büyüyor. Çocukla çalışmak zor ama onunda ayrı bir zevki oluyor. Hem de çocukların yanında büyüyor ve büyüme aşamalarını görebiliyorsunuz. Bu işin en zor yanı bakkal olunca her yer çocukların sevdiği abur cuburlar ile dolu oluyor. Onları o konuda sınırlandırmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Büyük oğlunun ödevlerini de dükkanda beraber yaptıklarını anlatan Aytemur, “Oğlum okuldan sonra dükkana geliyor ve ödevlerini burada birlikte yapıyoruz. Onlarda burayı seviyorlar. Evde canları sıkıldığından dükkanda durmak onlara daha eğlenceli geliyor” diye konuştu.

MÜŞTERİLER ÇOCUKLARI SEVİYOR

Bakkalda çalışırken gelen müşterilerin çocuğu ile ilgilendiğini ve kendisinin de müşterilerin istediklerini hazırladığını dile getiren Aytemur şunları söyledi:

“Müşterilerle ilgilendiğimde sıkıntı olmuyor. Hatta bana yardımcı oluyorlar. Onlar çocuğumla ilgilenirken ben de onlara hizmet ediyorum. Çalışan annelerin işi zor. Bir de çocukları yanında olunca ister istemez zorluk iki katına çıkıyor. Eşlerin birbirine yardımcı olması gerekir. Sorumluluk sadece bir tarafa binmemeli. Eşler evlendikten sonra çocuklar olduktan sonra daha çok birbirlerine yardımcı olmak zorundalar. Bunun yanında kadın esnaf olmak da zor bir durum. Kadın olmanın olumsuz tarafını bu meslekte görüyorum. Bir yerde çalışırken pozitif ayrımcılığı daha iyi anlıyorsunuz. Ama bir kadın olarak insanın kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor. İşte o zaman güçlü olabiliyorsunuz. Malum toplumumuzda kadına yönelik bakış açısı farklı boyutlarda ve fazla değer görmüyor. Kadınların sadece ev ve çocuk olarak sınıflandırıldığı şu zamanda iki işi aynı anda yürütebileceklerine inanmıyorlar. Ben 14 senedir bu işin içindeyim. Ne evimi ihmal ettim ne de işimi. Önemli olan çalışırken iki işi bir arada yapmaya inanç oluşturmak.”

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV