banner203
06 Şubat 2023 Pazartesi

CUMHURBAŞKANINDAN TAM NOT

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bakanı Recep Bağlamış, Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen “Yerli Otomobil” lansmanı sonrası, yemek programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kayseri Pastırması ikramında bulundu.

31 Aralık 2019 Salı 13:32
Bu haber 444 kez okundu
CUMHURBAŞKANINDAN TAM NOT
Haberici -->

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bakanı Recep Bağlamış, Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen  “Yerli Otomobil” lansmanı sonrası, yemek programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kayseri Pastırması ikramında bulundu.

Başkan Bağlamış konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Son günlerde Türkiye’de gündem oluşturan Pastırma konusundaki bilgi kirliliğine son vermek için, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a özel Kayseri Pastırması ikram ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız kağıt gibi doğranmış pastırmamızın lezzetini çok beğendi. Kayseri’den özel Pastırma ustası götürerek, Pastırmanın en tazesini orada kağıt gibi doğrattık. Pastırmanın lezzetini yakalamak için, soğuk zincire ve doğrama şekline dikkat etmek gerekiyor. Bizim Pastırma ikramımız sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın, Pastırma konusunda fikrinin değiştiğini düşünüyoruz. Çünkü övgü dolu ifadeler kullandı.”

Başkan Bağlamış, Pastırmayı sahiplenmeye çalışan diğer İl’lere de seslenerek, “Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Kayseri pastırması 1400’lü yıllardan beri şehrimizde üretilen bir üründür. Bu ürün lezzetiyle, damak tadıyla tüm Türkiye’ye nam salmıştır. Bu damak tadıyla alakalıdır. Biz biraz daha yoğun baharatı severiz. Pastırma doğrama şeklimiz farklıdır. Pastırmayı kağıt gibi doğramak gerekir. Kayseri Pastırması yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir. Pastırmayı pastırma yapan üretim metodu ve et için kullanılan hayvandır. Pastırmaya ekstra lezzet katan madde çemendir. Kayseri’ye çemen konusunda da kimse rakip olamaz.

Türkiye genelinde perakende olarak satılan tüm pastırmalar Kayseri pastırması adı altında satılmaktadır. Kayseri dışında üretilen pastırmaların günlük toplam üretim miktarı, bizim bir firmamızın üretim miktarının ancak yarısı kadardır. Diğer şehirlerde üretilen pastırmalar ya merdiven altlarında yada evlerde kontrolsüz bir şekilde üretilmektedir. Kayseri pastırması ise, modern tesislerde, hijyenik ortamlarda gıda mühendislerinin ve veterinerlerin kontrolünde üretilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye’de Pastırmanın Anavatanının Kayseri olduğunu, diğer İl’lerin hiçbir zaman bize rakip olmayacağını arz ettik. Bu bilgilendirmeler neticesinde artık, Pastırmanın kime ait olduğu konusu bizim açımızdan bitmiştir. Pastırmanın Anavatanı Kayseri’dir” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV