banner153
05 Aralık 2020 Cumartesi

DAYISI OLMAYAN ORTADA KALMIŞTIR

Saadet Partisi Kayseri Gençlik Kolları Başkanı Selçuk Onat, alakasız bölümlerden yapılan atamalar yüzünden birçok insanın açıkta kaldığını ve asgari ücretin altında bile çalışan mühendislerin olduğunu söyledi. Onat, “Mülakat sistemiyle özetle; Ankara’da dayısı olmayan ortada kalmıştır” dedi.

27 Ağustos 2019 Salı 09:41
Bu haber 314 kez okundu
DAYISI OLMAYAN ORTADA KALMIŞTIR
Haberici -->

Saadet Partisi Kayseri Gençlik Kolları Başkanı Selçuk Onat, alakasız bölümlerden yapılan atamalar yüzünden birçok insanın açıkta kaldığını ve asgari ücretin altında bile çalışan mühendislerin olduğunu söyledi. Onat, “Mülakat sistemiyle özetle; Ankara’da dayısı olmayan ortada kalmıştır” dedi.

Ataması yapılmayan üniversite mezunları, mülakat ve güvenlik soruşturması mağduriyetleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak tepkilerini dile getirdi. Burada açıklama yapan Selçuk Onat, şunları söyledi;

“Birkaç gün önce çocuğunun gözleri önünde vahşice katledilen Emine Bulut’a Allah’tan rahmet, çocuğuna ve sevenlerine sabırlar diliyor, insanlık dışı bu vahşeti lanetliyoruz. Bu tür saldırıları azaltacak caydırıcı hukuksal düzenlemelerin vakit kaybetmeksizin hayata geçirilmesi elzemdir. Bugün burada; geleceği şekillendirecek olan bütün gençleri temsilen konuşacağız. Bugün burada; hayalleri solan ve dahi hayatları solan biz gençlerin sıkıntılarını konuşacağız. Bugün burada; gençlerin haklarını ve geleceğini gasp eden uygulamaları konuşacağız. Ve bugün burada sinelerde katmerlenmiş adaletsizliği, yüzlere kara leke olarak çalınmış liyakatsizliği konuşacağız. Adalet herkese hakkını vermektir ve bu hakkı kat’i suretle yerine getirecek olan ise adil ve sosyal devletin iradesidir. Ancak bir gerçeği üzülerek de olsa ifade etmek durumundayız ki; ülkemizde adalete olan güven Cumhurbaşkanı yardımcısının da açıklamasına göre yüzde 38,1! Toplumun ve geleceğin teminatı olan ve her fırsatta siyasilerin ve yöneticilerin süslü cümlelerine mazhar olan gençlerin durumundan da bahsetmek elzemdir: Türkiye’de 15-24 yaş aralığında bulunan kişi sayısı 12.971.396. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre 2019 yılında işsizler topluluğunun %25’ini gençler oluşturmakta ve bunların 684.889’u ise diplomalı işsiz genç olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sisteminde kayıtlı Lisans mezunu işsiz sayısı 664 bin, Yüksek Lisans mezunu işsiz sayısı 20 bin, doktoralı işsiz sayısı 889’dir” dedi.

“Şimdi size gençlerin atanmak için umudu olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS-2018) ile ilgili, ÖSYM’nin resmî sitesinden teyit edilebilecek bazı verileri aktarmak istiyoruz” diyen Onat, “Ön Lisans sınavına başvuru 801.095 iken 2018/2 atamasında yapılan Ön Lisans ataması 350’dir. Lisans KPSS sınavına başvuru 1.234.487 iken atama ise 1.178’dir. Yani Lisans atama oranı tam binde bir ve Ön Lisans ise tam on binde dörttür. Hal böyleyken çeşitli bölgelerdeki okulların branş öğretmen ihtiyacı, hastanelerin doktor, hemşire, odyometrist, diyetisyen ve diğer bir çok alandaki sağlık personeli ihtiyacı, sosyal hizmet merkezlerinin sosyal hizmet uzmanı ihtiyacı, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin fizyoterapist, özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmeni ihtiyacı, kamu kurumlarına alakasız bölümlerden yapılan atamalar sonucu açıkta kalan 450 binden fazla İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri mezunu, neredeyse asgari ücretin altında maaş alarak çalışan mühendisler bulunmaktadır. Son iki yılda ataması yapılmadığı için hayatına son veren öğretmen sayısı ise maalesef 50’dir. Kamu atamalarında getirilen mülakat sistemi adaletsizliğin en belirgin göstergesi ve liyakatsizliğin merkezi konumuna gelmiştir. Mülakat sistemiyle özetle; Ankara’da dayısı olmayan ortada kalmıştır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda 1. olduğu halde mülakat sisteminde düşük puan alarak atanamayan Deniz Öğretmen ve daha binlercesi bulunmaktadır. Sorunların çözülmesi, mağduriyetlerin giderilmesi için yetkilileri göreve ve bütün mağdurları, sorunlarını konuşarak çözümler üretmek üzere iş birliğine davet ediyoruz” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV