banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

DENETİMLERDE İŞLETMELERE CEZA YAĞDI

27 işletme hakkında işlem yapıldı

23 Haziran 2017 Cuma 03:28
Bu haber 852 kez okundu
DENETİMLERDE İŞLETMELERE CEZA YAĞDI
Haberici -->

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte denetimlerini sıklaştıran Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, 27 işletmeye 146 bin 70 lira para cezası uyguladı.

İl Müdürlüğü tarafından Ramazan ayının başından itibaren yapılan gıda denetimleri, bayramın yaklaşmasıyla birlikte sıklaştırıldı. Denetimlerde hijyenik şartları ve bazı eksiklikleri bulunan işletmelere ceza yağdı.

Denetimlerle ilgili bilgi veren İl Müdürü Özkan Kayacan, şunları söyledi; “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında tüm gıda işletmelerimizde risk esasına göre tüketici menfaatlerinin ve halk sağlığı korunması ile haksız rekabetin önlenmesi amacıyla İl ve İlçe Müdürlüklerinde Resmi Kontrol görevlileri tarafından rutin denetimler yapılmaktadır. Bu denetçilerimizin hepsi konularında uzman Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleridir. İlimizde 9187 adet gıda işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerin 1177 adedi gıda üretimi 5156 adedi ise gıda satış ve 2854 toplu tüketim yeridir. Rutin denetim programımızda tüm gıda işletmelerine yılda ortalama 2 kez denetim yapılmaktadır.”

Denetimlere bizzat katılan Özkan Kayacan, yapılan denetimlerin sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi; “Denetimlerde; kullanılan ham maddelerin izlenebilir olmasına ve genel işletme-ekipman, personel hijyenine ilişkin hususlara bakıldı. Ayrıca işletmede kullanılan ekipmanların gıdaya uygunluğuna (krom ve şeffaf plastik malzeme), kullanılan hammaddelerin tazeliğine bakıldı. Denetim ekiplerimiz rutin denetim faaliyetlerinin dışına çıkarak mesai dışında hafta sonu ve gerektiğinde akşam saatlerinde de denetimlerini sürdürmektedir. Bu sayede 7 gün 24 saat sahada olacak kontrol görevlilerimiz tarafından yürütülmekte olan gıda denetimlerinde tüketimi artan ürünlere yönelik olarak denetimlere ağırlık verilmektedir. Ramazan Ayında üretim İşletmelerine 350, satış işletmelerine bin 272 ve toplu tüketim işletmelerine 600 olmak üzere toplam 2 bin 222 denetim gerçekleştirilmiş. 2 bin 222 denetimin yanında, üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin mevzuata uygunluğunun kontrolü amacıyla 126 üründen gıda kontrol laboratuvarlarında analiz ettirilmek üzere numune alınmıştır.  Gerçekleştirilen denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklara istinaden 27 İşletmeye 146 bin 70 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV