banner87
23 Temmuz 2019 Salı

DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUK

Dr. Gamze Saçcı, Giresun’da yaşanan ve bir vatandaşın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan, doktor ve polislerin açığa alındığı olayla ilgili açıklama yaptı ve derin üzüntü duyduklarını dile getirdi.

31 Temmuz 2018 Salı 11:35
Bu haber 637 kez okundu
DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUK
Haberici -->

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gamze Saçcı, Giresun’da yaşanan ve bir vatandaşın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan, doktor ve polislerin açığa alındığı olayla ilgili açıklama yaptı ve derin üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Dr. Gamze Saçcı, yaptığı açıklamada, hastayı görmeden ilaç yazmanın suç olduğuna dikkat çekerek, “O hekimimiz hastayı görmeden ilacını yazmayarak görevini yapmıştır. Beyaz Kod vererek ve kolluk kuvvetlerini çağırarak şikâyet hakkını kullanmıştır” dedi.

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gamze Saçcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak, Giresun da meydana gelen ve bir vatandaşımızın vefat etmesi, görevini yerine getirmeye çalışan aile hekimi meslektaşımızın ve iki kamu görevlisi polis memurunun açığa alınmasıyla sonuçlanan olaydan derin üzüntü duymaktayız. Söz konusu olayda bizce önemli olan bazı noktaları tekrar vurgulamak isteriz. Kanunlar gereğince hekimin hastayı görmeden tedavi etmesi veya mevcut ilaçlarını yazması yasaktır, yasalar her vatandaş için ayrım yapmaksızın geçerlidir. Yatağa bağımlı hastalar için Sağlık Bakanlığımız Evde Sağlık Birimini kurmuştur ve özveriyle hizmet vermektedirler. Hekim hastayı görmeden ilacını yazmayarak görevini yapmıştır, çünkü hastayı görmeden reçete düzenlemek yasalar nezdinde suçtur; başlayan tartışma üzerine de Beyaz Kod vererek ve kolluk kuvvetlerini çağırarak şikayet hakkını kullanmıştır. Öte yandan Beyaz Kod, Sağlık Bakanlığımız tarafından kurulmuştur. Görevi başında ki tüm hekimler ve sağlık çalışanları için meydana gelen fiziksel veya sözel tehdit ve tehlike içeren durumlarda güvenliğimizin ve savunmamızın yapılabilmesi için vardır. Gerek yerel gerekse ulusal basınımızın vatandaşlarımızı doğru ve yasalara uygun şekilde bilgilendirmeleri beklentimizdir. Olayın gerekli idari ve meslekî kurumlarca incelenip soruşturulacağı ve adil bir karara varılacağına inancımız tamdır. Saygılarımızla”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV