banner87
17 Eylül 2019 Salı

DERSİ İNŞAAT SAHASINDA İŞLEDİLER

AGÜ'lü öğrenciler inşaat sahasında

29 Kasım 2017 Çarşamba 07:12
Bu haber 602 kez okundu
 DERSİ İNŞAAT SAHASINDA İŞLEDİLER
Haberici -->

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), öğretim sürecini dersliklerin dışına çıkararak, öğrencilere yeni öğrenme deneyimleri sunuyor. Bu kapsamda birçok ders sahada gerçekleştiriliyor. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Hidromekanik dersi de, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (KASKİ) yapıldı.

Hidromekanik dersi,  “Ders Anlatımı Olmadan Öğretme ve Öğrenme Haftası” olarak adlandırılan eğitim etkinliği kapsamında KASKİ’ye teknik gezi organize edilerek gerçekleştirildi.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niğmet Uzal’ın koordinasyonunda gerçekleşen geziye dersi almakta olan 21 öğrenci katıldı. Geziye katılan öğrenciler, ilk olarak “Merkezi Denetim ve Bilgi Toplama Sistemi (SCADA) birimini ziyaret ederek İçme Suyu Dairesinden Şube Müdürü Ahmet İnce’den şehrin içme suyu üretim ve depolama istasyonlarının bilgisayar aracılığı ile denetlenmesinin, izlenmesinin ve işletilmesinin sağlandığı sistem hakkında bilgi aldı.

İnce, KASKİ’de kullanılan sistemin Türkiye’deki en gelişmiş sistemlerden birisi olduğunu belirterek,  yapılan işlemlerin ana merkezden insan gücü gerektirmeden anlık olarak izlenmekte ve raporlanmakta olduğunu anlattı.

Bu sistem ile su ihtiyacının takibinin kontrollü olarak yapılması ile su kullanımının büyük şehirlerde en büyük sorunlardan birisi olan sistem kayıp ve kaçaklarını yüzde yirmi gibi çok düşük seviyelere indirdiklerini söyleyen İnce, geleceğin İnşaat Mühendislerine ülkemiz ve tüm dünya için suyun önemine dikkati çekti.

Öğrenciler daha sonra ALO 185 Çağrı Merkezi’ni ziyaret ederek Atık Su Daire Başkanı Buket Ergin’den bilgi aldı. Ergin, 24 saat hizmet vermekte olan çağrı merkezine günde ortalama 500, yağmurlu günlerde ise 1500’e varan çağrı aldıklarını belirterek, gelen arıza ihbarlarına 120 farklı noktadaki ekiplerle müdahale gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Bu farklı noktalarda, arıza öncesi ve sonrası görüntüleme ile arızaların tespit edilmesi ve giderilmesinin takip edildiği akıllı sistem uygulamalarını anlatan Ergin, iş gücünün de bu sistem sayesinde kontrol edildiğini belirtti.  185 arıza Çağrı merkezinin arama cevaplanma süresinin de 12 saniye ile Türkiye’de en kısa zamanlamaya sahip olduğunu belirten Ergin, geleceğin planlamacıları olan genç mühendis adaylarına akıllı şehirlerdeki akıllı uygulamalara yönelik Kayseri ilinde ne tür faaliyetlerde bulunulduğuna dair bilgilendirmelerde bulundu.

Geziye katılan öğrenciler, derslerde öğrendikleri teorik bilgilerin pratik hayattaki uygulamalarını gördüklerinde daha akılda kalıcı olduğunu ve bu tür etkinliklerin kendileri açısından motive edici olduğunu belirterek memnuniyetlerini dile getirdiler.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV