banner87
22 Şubat 2019 Cuma

DİN GÖREVLİLERİ İŞARET DİLİ ÖĞRENDİ

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, işaret dili kursu alan din görevlilerinin önemli bir görevi ifa edeceklerini belirtti

11 Nisan 2018 Çarşamba 20:36
Bu haber 489 kez okundu
DİN GÖREVLİLERİ İŞARET DİLİ ÖĞRENDİ
Haberici -->

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, işaret dili kursu alan din görevlilerinin önemli bir görevi ifa edeceklerini belirtti. Güven, “Bu sertifikalarla beraber asıl göreviniz bundan sonra başlıyor. İşaret diliyle dini kavramları anlatacak, dinimizi anlatacak ve Kur’an-ı Kerim-i öğreteceksiniz” dedi.

İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü tarafından din görevlilerine yönelik Türkiye’de ilk kez düzenlenen 120 saatlik “İşaret Diliyle Dini Kavramlar” kursu başarıyla tamamlandı.7 hafta süren kursta İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü belirlediği işaret dili öğreticisi Kocasinan İlçesi Yeşilmahalle Ensar Camii İmam-Hatibi Neciyullah Kocabıyık’ın nezaretinde, 6 imam-hatip ve müezzin-kayyıma, Kocasinan İlçesi H. Seyit Delikan Camii İmam-Hatibi Ahmet Kaplan nezaretinde de 18 bayan Kur’an kursu öğreticisi olmak üzere toplam 24 personele Türkiye’de bir ilk olarak “İşaret Diliyle Dini Kavramlar”  kursu verdi.

“İşaret Diliyle Dini Kavramlar” kursuna katılarak başarılı olan din görevlilerine, sertifika belgeleri düzenlenen törenle verildi.Tören, Kocasinan Barsama Mahallesi Alisoy Camii İmam Hatibi Selçuk Gürpınar tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Tamamlanan “İşaret Diliyle Dini Kavramlar” kursunun önemini vurgulayan İl Müftüsü Şahin Güven, “7 hafta süren; 18’i bayan, 6’sı erkek olmak üzere 24 din görevlilerimize yönelik ifa edilen İşaret Dili Dini Kavramlar Kursumuz tamamlandı. Bugün buraya sertifika almaya hak kazanan görevlilerimizin sertifikalarını vermek üzere toplandık. Sizler zaten görevlerinizi yapıyorsunuz. Ancak bir taraftan da öğrenmenin heyecanını yaşıyorsunuz. Çünkü öğrenmenin yaşı yoktur ve her yeni şeyi öğrenmek insana heyecan verir. Daha doğrusu heyecan vermeyen şey öğrenilemez. Bu sertifikalarla beraber asıl göreviniz bundan sonra başlıyor. İşaret diliyle dini kavramları anlatacak, dinimizi anlatacak ve Kur’an-ı Kerim-i öğreteceksiniz. Aynı zaman da sizlerden işaret diliyle sohbet yapmanızı istiyorum. Böylece hem pratik yapmış olursunuz hem de gerçekten ihtiyacı olan insanlara dinimizi anlatmanın bir yolunu bulmuş olursunuz. Bilgi güçtür ama aynı zamanda da yüktür. Sorumluluk ister, onu taşımak ister. Bilgi ile insanlara bir şeyler sunmak ister. İnşallah sizler işaret dili ile insanlara hizmet etmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşayacaksınız” dedi.

“Peygamber Efendimiz (s.a.s.) görmeyen insanın gözü olabilmeyi, yürüyemeyen insanın ayağı olabilmeyi ve konuşamayan insanın dili olabilmeyi ne kadar övdüğünü biliyoruz” diyen Güven, “İnşallah sizler de işitme engelli kardeşlerimizin tercümanı olacaksınız. Hem onlara dinimizi öğretecek hem de onların sorunlarını başta il müftülüğümüz olmak üzere ilgililere ulaştırılmasında köprü olacaksınız. Bu çalışmalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğümüze bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“İşaret Diliyle Dini Kavramlar” kursunu başarıyla tamamlayarak sertifika belgesini almaya hak kazanan  24 kursiyere sertifikaları İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcısı Mehmet İzci, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Kocasinan Halk Eğitim Müdürü Mehmet Bozyer ve İl Müftülüğü Engelli Koordinatörü Kevser Serap Eliaçık ve Yasin Bulut tarafından takdim edildi.

Daha sonra “İşaret Diliyle Dini Kavramlar” kursu kursiyerleri tarafından “Dua Şiiri” işaret diliyle sunuldu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV