banner153
30 Kasım 2020 Pazartesi

“DOLANDIRICILAR KAYSERİ'YE YOĞUNLAŞTI”

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, telefonda kendini savcı, polis, jandarma olarak tanıtan dolandırıcıların; sanayi ve ticaret şehri olması nedeniyle özellikle Kayseri üzerine yoğunlaştığını, Kayseri insanının da iyi niyetli ve yardımsever olması nedeniyle bu dolandırıcılara çok çabuk inandığını ifade etti.

25 Kasım 2013 Pazartesi 10:17
Bu haber 1211 kez okundu
“DOLANDIRICILAR KAYSERİ'YE YOĞUNLAŞTI”
Haberici -->
Aydın, vatandaşın şikayetçi olması durumunda dolandırıcıların çok çabuk yakalandığına dikkati çekerek,"Ama kamuoyuna rezil olurum endişesi ile bu tarz olayları sineye çekenler var. Bunu doğru bulmuyorum" dedi.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Kayseri’de şehir yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamlarının katıldığı programda, şehirdeki suç oranlarıyla ilgili bilgileri paylaştı.

Aydın, Kayseri’nin kişilere karşı işlenen suç oranlarında Türkiye sıralamasında 29’uncu olduğunu, mala karşı işlenen suçlarda 53’üncü sırada bulunduğunu belirtti.

Emniyet Müdürü Aydın, 2012 yılında Kayseri’de 35 cinayet işlendiğini hatırlatarak, bu rakamın 2013 yılının ilk 10 ayında 16 cinayet işlendiğini söyledi.

Aydın, şu bilgileri verdi:

“2012’de 31 taksirle öldürme oldu. 2013 yılının ilk 10 ayında 29 kişi taksirle öldürülmüştür. Kasten yaralama ve tehdit olaylarında rakamlar yüksek. 2013 yılında hırsızlıkta 3 bin 44 civarında olay meydana geldi. Dolandırıcılık özellikle telefon ve siber dolandırıcılık hat safhada. O kadar eğitici çalışmalar, bilgilendirmeye rağmen halen insanlarımız dolandırılıyor. Önüne geçmemiz mümkün olmuyor. Siber suçlar birimimizin oldukça yoğun çalışmaktadır. Bu suçla kendi varlıklarını devam ettiren ulusal ve uluslararası örgütler insanlarımızı mağdur ediyor. Eğitici, önleyici çalışmalarımız olacak. Saldırılar hep olacak. Burada kalkan vatandaşımızın takınacağı tavırdır.”

Yakın zamanda müracaat eden 3 vatandaşın kendisini polis, savcı ve kamu görevlisi olarak tanıtanlarca dolandırıldığını anlatan Aydın, “Bu insanlarımız hem de miktar olarak yüksek oranda dolandırılmıştır. 2012 yılında 368 dolandırıcılık varken, 2013 yılında 293 dolandırıcılık vakası meydana geldi. İlk 10 dikkate alındığında yüzde 20 olaylarda azalma var. Her ilde olduğu gibi ilimizde de dolandırıcılık var. Kayserili hemşerilerimizi esasında ticaret ve alışverişte çok iyiler. Ama dolandırıcılara karşı o saf kalplerinin, iyi niyetlerinin kurbanı oluyorlar. Çevremizde dolandırıcı ve kötü niyetli kişilerin olduğunu unutmamalıyız. Dolandırıcılar Kayseri ve Kayseriliyi yoğun şekilde hedef alıyorlar. Çünkü paranın merkezi de burası” diye konuştu.

Emniyet Müdürü, dolandırıcılıkta iletişim cihazlarının daha çok kullanıldığını aktararak, dolandırılanlardan daha fazla dolandırılmasına karşın şikayetçi olmayan insanların bulunduğunu ifade ederek, “İnsanlarımız dolandırıldıktan sonra rezil olmamak, poster olmamak adına şikayetçi olmuyor. Nasıl olsa paranın da geri gelmeyeceğini ifade ediyorlar. Öyle değil şikayetçi olunmasında bu kişiler yakalanıyor” dedi.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’de, emniyet teşkilatının çalışmalarının önemli olduğunu ifade ederek, Kayseri’nin huzurlu bir kent olduğunu anlattı.

Özhaseki, şehirde güvenlik hizmetlerinin verilmesi noktasında araç gereçlerinde olması gerektiğini anlatarak, daha önce hayırseverlerin katkısı ile 108 araç alındığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Emniyet teşkilatımıza şehrin hayırseverleri tarafından geçmiş yıllarda katkılarda bulunuldu. Yine bu katkıyı vermek için bir araya geldik. Emniyetin ihtiyacı olan araçların alınmasında hep birlikte katkı vereceğiz.”

Program sonunda, emniyet teşkilatına alınabilecek araçlar ve fiyat listesi ile ilgili bilgiler yer aldığı liste verildi. Önümüzdeki günlerde emniyet teşkilatına bağışlanacak olan araç sayısı ile ilgili açıklama yapılacağı öğrenildi.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157