banner87
22 Şubat 2019 Cuma

DOMATES GÜVESİYLE MÜCADELE ANLATILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, domates güvesi ve mücadelesi anlatıldı.

10 Temmuz 2018 Salı 07:21
Bu haber 304 kez okundu
DOMATES GÜVESİYLE MÜCADELE ANLATILDI
Haberici -->
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, domates güvesi ve mücadelesi anlatıldı.

​Son yıllarda değişen iklim koşulları sebebiyle zararlı organizmaların takibi giderek önem kazandı. Olumsuz iklim koşullarının etkisi ile zararlı organizmalar beslenme, çoğalma gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürmekte ve daha kısa sürede bitki ve bitkisel ürünlerde zararlı hale gelebiliyor.

Bu durumda önemli bitki sağlığı sorunlarını ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu yönde çalışma yapan İl Müdürlüğü, domates güvesi ve mücadelesi anlattı. Eğitimlerde şu bilgiler verildi;

“Ülkemiz domates üretimi ve ihracatı bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir. Domatesin en önemli zararlılarından birisi de Domates güvesi (Tuta absoluta)'dir. Sürdürülebilir üretim ve ticaretin sağlanması amacıyla domates üretim alanlarında zamanında ve etkin mücadele yapılması gerekmekte olup aksi takdirde önemli ölçüde verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kapsamda söz konusu zararlı ile zamanında ve etkin bir mücadele yapılabilmesi için; zararlının biyolojisi, mücadelesi ve önleyici tedbirlerin alınması, biyolojik ve biyoteknik mücadele ve desteklemeleri ile ilgili İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda konu uzmanı Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Murat MUŞTU tarafından ve İl Müdürlüğümüz teknik personellerince eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Bakanlığımızın da hassasiyetle üzerinde durduğu söz konusu eğitime domates üreticileri tarafından yoğun ilgi gösterilmiş ve teknik personelimizin de katılımı ile üreticilerde "Domates Güvesi" (Tuta absoluta) zararlısı ile etkili mücadele hakkında farkındalık oluşturulmuştur.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV