banner87
16 Aralık 2018 Pazar

DÜŞÜNCE AKADEMİSİ’NİN KONUSU ‘İNSAN’ OLDU

İlim Hikmet Vakfında gerçekleştirilen ‘Düşünce Akademisi’ seminerlerinin bu haftaki konusu ‘insan’ oldu

27 Şubat 2018 Salı 07:09
Bu haber 253 kez okundu
DÜŞÜNCE AKADEMİSİ’NİN KONUSU ‘İNSAN’ OLDU
Haberici -->

Anadolu Öğrenci Birliği öncülüğünde, İlim Hikmet Vakfında gerçekleştirilen ‘Düşünce Akademisi’ seminerlerinin bu haftaki konusu ‘insan’ oldu.

Moderatörlüğünü Veysel Tüfekçi'nin yaptığı Yrd. Doç Faruk Karaaslan, Ramazan Bayraktar ve Nezir Ergenç'in konuşmacı olarak katıldığı panelde, yapay zeka, aklın tanrılaştırılması, insanın tanrılaştırılması makine insan konuları konuşuldu.

Modern insanın yeni tanrısı olma iddiasını güden yapay zekayı eleştiren Nezir Ergenç, batı aydınlanmacı felsefesinin indirgemeci insan tanımının yerini Müslüman perspektiften yapılan insan tanımının alması gerektiğini belirtti.

Benlik inşası konulu sunumunda Ramazan Bayraktar ‘nasıl insan olunur’ meselesine değindi. Unutulmuş olanı geri çağırmasını, insanın özüne, orijinaline dönmesini benlik inşası olarak tanımlayan Ramazan Bayraktar, her insanın kişisel bir nüzul sebebi olduğundan ve insanın sorumlu kul olduğundan bahsetti.

Son olarak ‘sosyal bilimlerde insan meselesi’ konulu sunumunda Medeniyetleri birbirinden ayıranın zihinlerdeki insan tasavvuru olduğunu belirten Yrd. Doç Faruk Karaaslan insanın yaşam standardını artırıma maksatlı hümanist mantıkla üretilen teknolojinin amacının hayatın merkezinden Allah'ı çıkarıp insan merkezli yaşam kurulma çabası olduğunu ifade etti.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV