banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

EĞİTİMCİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı açıklama yaptı

14 Mart 2018 Çarşamba 07:12
Bu haber 329 kez okundu
EĞİTİMCİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Haberici -->

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, çocuğa yönelik cinsel istismarın evrensel bir sorun olduğunu ifade ederek, “Eğitimci olarak bizlere çok iş düşmektedir” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Çocuk İstismarına Yönelik Tanıtım Toplantısında konuşma yaptı. Elmalı, son yıllarda çocuklara yönelik olan cinsel istismar konusu gerek çocuk alanında çalışan ruh sağlığı uzmanlarının, gerekse alan dışında olan herkesin oldukça ilgisini çektiğini dile getirdi.

“Araştırmalar bu sorunun tüm kültürlerde ve tüm sosyal sınıflarda görüldüğünden bahsetmektedir” diyen Elmalı, şunları söyledi:

“Bundan dolayıdır ki bu sorun evrensel bir sorundur ve daha

iyi tanımlanması ve anlaşılması gerekir.Çocuk ihmali ve istismarının önlenmesi amacıyla İl MilliEğitim Müdürlüğü olarak yerel ve kamu destekli projeleryürüttük.Hayata geçirdik. “İhmal Etme Geleceğine Sahip Çık” projesi (Melikgazi Ram) kapsamında 118 okulumuz ziyaret edildi. 2017‐ 2018 yıllarında: 14 bin 570 öğrenci, 46.879 veli, 14 bin 520 kamu personeli bilgilendirilmiştir. “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” projemizle (Melikgazi Ram) 41 anaokulumuz ve 511 velimiz bilgilendirilmiştir. İl Müftülüğümüz ile Melikgazi RAM

Merkezimizin birlikte yürüttüğü “Engelli Bireylerde Mahremiyet Eğitimi” Projemizle RAM merkezimizde görevli, alanında uzman öğretmenlerimiz ile özel eğitim okullarından seçilecek öğretmenlerimiz 2 gün süren bir eğitim alacaklardır. Kocasinan Ram Merkezimiz ile Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği "Çocuk İstismarına Dur De" programı kapsamında,2015‐2016 eğitim öğretim yılında ilimizde bulunan ailelere yönelik "Çocuk İstismarına Farklı Bakış: Neden‐Sonuç İlişkisi" konulu eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir.Bütün bu projelerimizin dışında:2016‐2017 eğitim‐öğretim yılından 2017‐2018 eğitimöğretim yılının birinci dönemine kadar:12 bin 200 öğretmenimize “İhmal ve İstismar Seminerleri”2.712 yöneticimize “Çocuk ve Ergeni AnlamakSeminerleri” 167 bin 600 velimize “İhmal ve İstismar Semineri” verilmiştir. Okullarımızda psikososyal koruma, önleme ve Müdahale hizmetlerini içeren Hizmet Rehberi kitapçıkları ve el broşürleri dağıtılmıştır. 11 bin 600 velimize “Anne Baba Tutumları ve DavranışBozuklukları” Seminerleri vererek bu konularla ilgilitoplam 300 bin aileye mektup gönderilmiştir.”

Milli Eğitim Müdürü Elmalı, şimdi de bu çalışmalara bir yenisini eklediklerini belirterek, “AileSosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve İl EmniyetMüdürlüğümüz ile birlikte imzalamış olduğumuz “ÇocuğunCinsel İstismarının Önlenmesine Yönelik Bilgilendirme

Eğitimleri” protokolü ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Değerli Meslektaşlarım, eğitimci olarak bizlere çok iş düşmektedir. Çocuklarımıza kimsenin ona isteğinin dışında dokunmaya haklarının olmadığını anlatmalıyız. Kendisini rahatsız eden kişilerden uzaklaşmayı “Hayır!” demeyi, başına gelenleri sır olarak saklamamayı öğretmeliyiz. Ayrıca öğrencimizin bizden yardım isteyebileceğini, bizimona inanacağımızı anlatmalıyız.

İlimizde başta Sayın Valimiz olmak üzere, İl Emniyet Müdürümüz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz ileişbirliği yaparak toplumda hiçbir ferdin göz ardı etmemek

için çalışma içerisindeyiz” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV