banner87
20 Şubat 2019 Çarşamba

EHLİYET VE PASAPORT YOĞUNLUĞU VAR

İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdür Vekili Mahmut Teke, açıklama yaptı

11 Nisan 2018 Çarşamba 07:22
Bu haber 505 kez okundu
EHLİYET VE PASAPORT YOĞUNLUĞU VAR
Haberici -->

Pasaport ve sürücü belgeleriyle ilgili işlemlerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmesinin ardından Kayseri'de il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde yoğunluk yaşanıyor.

Pasaport ve sürücü belgelerinin işlemlerinin yürütüldüğü bölgeler hakkında bilgiler veren İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdür Vekili Mahmut Teke, "Kamu oyunda malum olduğu 29.10.2016 tarihli ve 29872 sayılı resmi gazete yayımlanan 676 sayılı kanunname ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler 02.04. 2018 tarihi itibariyle Nüfus ve Vatandaşları Genel Müdürlüğümüze devredilmiştir. Daha önce 503 Emniyet Müdürlüğüne pasaport başvurusu yapılırken 02.04.2018 tarihi itibariyle başvuru sayısı merkezimizin sayısı 761’e çıkarılmıştır. Umumi pasaportlar 680 ilçe müdürlüğümüzde verilmektedir. Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar 81 il nüfus müdürlüğümüzde verilmektedir. İl nüfus müdürlüklerimiz hususi ve hizmet pasaport hizmeti vermektedir. İlçe nüfus müdürlüklerimiz ise umumi pasaport ile ehliyet ve kimlikleri veriyorlar" dedi.

Kayseri'de hususi ve hizmet pasaportu valilik binası içerisinde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünde, umuma ait pasaport ile ehliyet sürücü belgesinin de 8 ilçede verildiğini ifade eden Teke; "Emniyet’te pasaport veren il emniyet ilçe emniyet müdürlüklerimizin aynısında şimdi nüfus müdürlüğü veriyor. Sarız, Tomarza, Akkışla , Özvatan , Sarıoğlan gibi küçük ilçelerimizde sadece kimlik kartı veriliyor. Ehliyet, pasaport verilmiyor" ifadelerini kullandı. Vatandaşların başvurularda hangi yolu izlemeleri ve başvuruya gelirken hangi belgeleri yanında bulundurmalarının gerektiği hakkında bilgiler veren İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Mahmut Teke sözlerini şöyle sürdürdü;

"Pasaport, kimlik ve ehliyet sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlarımız Nüfus Müdürlüğüne gelmeden önce mutlaka değerli kağıt harç bedeli vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara paralarını yatırıp makbuzlarıyla birlikte gelmeleri gerekmektedir. Daha önce nüfus müdürlükleri tarafından tahsis edilen kimlik ücretleri de tahsil edilmiyor. Artık bankalar aracılığıyla yatırılıyor. Parayı yatırdıkları takdirde biz sistemden onun bilgisine ulaşıyoruz. Bu belgeleri almak için zaman kaybına uğramamaları, orada nüfus müdürlüklerinde gereksiz kalabalıklar oluşturmaması için randevu almalarını öneriyoruz. 'Alo 199' veya genel müdürlüğün www.nvi.gov.tr adresinden alabileceklerdir. Randevu alan vatandaşlarımız yarım saat öncesinden gelmeleri kendi menfaatine olur. Kimlik kartlarını, 1 adet biyometrik fotoğraf, öğrenciler için öğrenci olduklarını gösteren belge istiyoruz. Pasaport değiştirecek vatandaşlarımız için eski pasaportlarını getirmelerini istiyoruz. Bankaya yatırdıkları dekontu istiyoruz. Bankaya gittiklerinde hangi pasaport istiyorlarsa ona göre harç bedeli ödeyeceklerdir. Kimlik Belgesi için 1 adet biyometrik resim ve kimlik ücretini yatırarak bizlere gelmesini istiyoruz" dedi.

 

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV