banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

ELİMİZDE 5 ANKET VAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, yerel seçimler öncesinde belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili ellerinde 5 anket olduğunu söyledi.

26 Ekim 2018 Cuma 07:39
Bu haber 646 kez okundu
ELİMİZDE 5 ANKET VAR
Haberici -->
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, yerel seçimler öncesinde belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili ellerinde 5 anket olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, Ankara radyo kanalları ortak yayınında yaptığı açıklamada, AK Parti Genel Merkezi’nin 81 il ve yüzlerce ilçede yeni belediye başkanlarını tespit etmek için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, buna ilişkin özel bir çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmada eski büyükşehir belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 12 başkan yardımcısının kendisine yardımcı olduğunu aktardı.

Belediye başkan adaylarını seçerken anketlere baktıklarını belirten Özhaseki, ellerinde 5 anketin olduğunu söyledi. Mevcut belediye başkanlarını teşkilatlara da sorduklarını kaydeden Özhaseki, milletvekilleri ile istişare ettiklerini, tebdili kıyafetle şehri gezerek "Başkandan, çalışmalarından memnun musunuz?" diye vatandaşa sorduklarını anlattı.

Özhaseki, "Hâlihazırdaki belediye başkanımızdan bir memnuniyet varsa başımızın tacı, o arkadaşla devam edeceğiz. Değilse, bir dakika burada bir sıkıntı var diyoruz, bir daha inceliyoruz, sıkıntıyı görüyoruz" diye konuştu.

Özhaseki, vatandaşların birçok yerde değişim istediğini dile getirdi. Bir belediye başkanının para, insan, mekan, algı yönetimini bilmesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, bunların tamamını bilen kişinin başarılı bir belediye başkanı olacağını söyledi.

 "AYBAŞI GİBİ MÜRACAATLARI ALMAYA BAŞLARIZ."

Seçim İşleri Başkanlığı'nın takvime ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü, henüz netleşmediğini bildirerek, "Aybaşı gibi müracaatları almaya başlarız. Elektronik ortam hazırladılar. Arkasından bütün şehirlerde temayül yoklamalarını yaparız." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, bazı yerlerde halkta karşılığı olmayan, şartları yerine getirmeyen kişilerin başvuruda bulunması durumunda "O şehirde kim iyi belediye başkanı olur, kim liyakat sahibi" onu bulacaklarını söyledi.

Hizmet belediyeciliği kavramının 1994 yılıyla birlikte başladığını vurgulayan Özhaseki, "Kalkınma yerelden başlar." sloganını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı "Gönül Belediyeciliği" kavramına işaret eden Özhaseki, "Önümüzdeki dönemle ilgili yeni vizyonumuzu Sayın Cumhurbaşkanımız bir manifesto ile açıklayacak. Belediye başkan adaylarımızı açıkladığımızda, bütün şehirlerde vatandaşa karşı belediye başkanlarımızın taahhüdünü, sözünü Sayın Cumhurbaşkanımız verecek. Arkadaşlarımız gidip şehirlerinde kendi anayasalarını ilan edecek." şeklinde konuştu.

"BİR TAKIM ALINGANLIKLAR OLUŞTU"

MHP ile Cumhur ittifakı konusunda çok istekli olarak iş başına geçtiklerini dile getiren Özhaseki, "Hamdolsun başarılı da olduk. Nihayetinde bu ittifak, belli temeller üzerine oturmuştu. Müthiş bir siyasal mutabakat vardı. Vatandaş da çok sevdi ve devam ediyor. Yerel seçimlere gelince karşılıklı olarak biz bu mutabakatın devamından yanaydık, ittifakın sürdürebilmekten yanaydık. Ancak zamanında ittifakla ilgili yasalar yapılırken, arkadaşlarımız yerel ittifakın olmayacağı gibi bir kanaate varmışlar. Bu konuyla ilgili bir mutabakat olmamış ve kanun çıkmamış. Yasal altyapısı hakikaten yok. 'Siz şurada aday koymayın, biz burada koymayalım' bu da partiler için bir zorluk. Bu zorlukları ara ara dile getirdiğimiz zaman bir takım belki de alınganlıklar oluştu. Ben, bu alınganlıkların çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Kimse kimseyi ne küçümsüyor ne hor görüyor ne de başka bir hesap içinde, böyle şeyler ayıp şeyler." değerlendirmesinde bulundu.

Karşılıklı beyanatların bazen incitici olduğunu dile getiren Özhaseki, bu nedenle iki üç gün önce yaşanılan sürecin başladığını aktardı. Af ve and konusunda MHP ile aynı düşünmediklerini ifade eden Özhaseki, "Bunun yerel ittifak tarafında kaldırıp bütün ipleri koparma gibi veya ileriye doğru daha da işi olumsuzluğa götürecek şekilde algılanmasını arzu da etmem, hoş da bulmam." dedi.

"MELİH BEY’İ ARADIM, NE OLDUĞUNU SORDUM."

Melih Gökçek'in MHP'den Ankara'da belediye başkan adayı gösterileceğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Özhaseki, "Ben, Melih Bey’i aradım, ne olduğunu sordum. O da bana 'Yapılmış resmi bir teklif yok, ben de okuyunca şaşırdım. Ama ben AK Partiliyim' dedi. Teşekkür ederiz dedik, kapattık.” diye cevap verdi.

Melih Gökçek'in Ankara için emeklerinin inkâr edilemeyeceğinin altını çizen Özhaseki, "O kadar çok proje yaptı ki ben biliyorum. Melih Bey’i seversiniz, sevmezsiniz. Başlı başına bir ekoldür. Emeklerini inkar edemezsiniz." yorumunu yaptı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV