banner87
23 Temmuz 2019 Salı

ELİTAŞ: NEDEN KAYSERİ DETROİT, STUTGART OLMASIN!

Kayseri Sanayi Odasının (KAYSO) Temmuz ayı Meclis Toplantısı TBMM Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’ın katılımı ile düzenlendi.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 07:26
Bu haber 300 kez okundu
ELİTAŞ: NEDEN KAYSERİ DETROİT, STUTGART OLMASIN!
Haberici -->

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, “Türkiye’de ekonominin, ticaretin kalbi Kayseri’dir. Yerli otomobil için de Kayseri potansiyel bir şehirdir. Dünya devlerinin pek çoğu Detroit gibi Manheim,Stutgart gibi limana yakın olmayan yerlerde konuşlanmış. Neden Kayseri Detroit, Stutgart olmasın!” dedi.

Kayseri Sanayi Odasının (KAYSO) Temmuz ayı Meclis Toplantısı TBMM Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’ın katılımı ile düzenlendi. KAYSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, “Türkiye’de belirli gündemler öne çıkmaya başladı. Özellikle son dönemlerde ekonomi de enflasyon hedefleriyle ilgili biraz sıkıntılarımız olmaya başladı. Banka faiz oranları ile ciddi sıkıntılarımız var. Reel sektörün imalat sanayi de eleman temini ile ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Son 2-3 aydır çıkan enflasyon rakamlarında üretici fiyat endeksimizin maalesef tüketici fiyat endeksinin üzerinde seyretmesi maliyet enflasyonuna doğru gittiğimizi göstermektedir” dedi.

Daha sonra meclis toplatışın da konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci de, yeni bir sisteme geçildiğini ve 24 Haziran seçimlerinin Türk demokrasi tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu kaydetti. İstihdam ve büyüme konusunda sanayinin daha iyi performans gösterebilmesi için ciddi bir değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduklarını kaydeden Büyüksimitçi, “Bu sisteme geçiş ile birlikte oligarşik bürokrasi dediğimiz devletin bürokrasi içerisinde çıkmayan kararların artık çok daha hızlı çıkabileceği, çok daha kararlı adımlar atılacağı bir

sisteme kavuşmuş olduk. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında oluşan bu ilk kabinenin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını cani gönülden diliyoruz. Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji gibi kavramların bir sözcük olmaktan çıkartıp, kendi işlerimizde hayatın içine geçirmek zorundayız. 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdük ve bir rekor kırdık. 2018’in ilk çeyreğinde yine bir rekor kırdık ve yine yüzde 7.4 bir büyümemiz oldu. Burada dikkat ettiğimiz en büyük hadise bu büyümelere en büyük katkıyı sanayimiz verdi. Bunun da bundan sonra böyle olacağına inanıyoruz. Özellikle istihdam ve büyüme konusunda sanayimizin daha iyi performans gösterebilmesi içinde ciddi bir değişim ve dönüşüme ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

ELİTAŞ’TAN YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI

TBMM Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, sanayicilerle bir araya geldiği meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulunurken, sosyal medya üzerinden de paylaşımlar yaptı.

Kayseri ekonomisi ile ilgili önemli ifadeler sarf eden Elitaş, “Türkiye’de ekonominin, ticaretin kalbi Kayseri’dir. Yerli otomobil için de Kayseri potansiyel bir şehirdir. Dünya devlerinin pek çoğu Detroit gibi, ManheimStutgart gibi limana yakın olmayan yerlerde konuşlanmış. Neden Kayseri Detroit, Stutgart olmasın!” dedi.

Elitaş, KAYSO ile pek çok şeyi birlikte başardıklarını anlatarak, “Emlak vergisi,Kayseri OSB sorunlarının çözülmesi,Milli Emlaktan arsa tahsisi,TRT payı, OSB’lerden elektrik dağıtım bedeli alınmaması gibi. Daha yapacak çok işimiz var” ifadelerini kullandı. “AK Parti iktidara geldiğinde 20 milyon 500 bin kişi istihdam ediliyordu. İş gücüne katılma oranı yüzde 49, istihdam oranı yüzde 46’ydı. Şimdi 29 milyon kişi istihdam ediliyor, iş gücüne katılma oranı 53.7, istihdam oranı ise 47’dir” diyen Elitaş, “İşsizlik oranı yüzde 10’nun altına düştüğü takdirde kalifiye olmayan elemanın pankartlarını da OSB’de görüyoruz. Yüzde 9’a düştüğü zaman ‘Eleman aranıyor’ pankartları var. İşsizlik oranı yüzde 10’u geçtiği an ‘Nitelikli eleman aranıyor’ pankartları var. İşi beğenmeyen, baba parasına bakan, köyden gelen erzaklar ile geçimine devam eden bir kitle de fazlalık var. Çalışmaya kararları hale getirmemiş, ‘Birazda benim dinlenmeye ihtiyacım var’ diyen bir kitlenin Türkiye’de yüzde 7-8 civarında olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV