banner153
banner159
07 Temmuz 2020 Salı

ELMA FİDANI BUDAMA EĞİTİMİ VERİLDİ 

Develi Ovasında gelişen elmacılık Gıda İl Müdürlüğünü harekete geçirdi. Verilen elma fidanı budama eğitimine katılan Dr. Ayşe Uzunlu, "Tarım sektöründe istihdamın azalmasının nedeni, kadının tarımdan el çekmesi nedeniyle olmuştur" dedi.

29 Mart 2012 Perşembe 13:14
Bu haber 1671 kez okundu
ELMA FİDANI BUDAMA EĞİTİMİ VERİLDİ 
Haberici -->

Develi İlçesinde bir yılda beş yüz binin üzerinde bodur ve yarı bodur elma fidanının dikilmesi ve elma bahçesine artan talepler göz önüne alınarak gelişmeleri desteklemek ve elma yetiştiriciliğinin bilinçli yapılmasını sağlamak amacıyla Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Develi Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ortaklaşa Elma fidanı budama eğitimi verdi.Uzmanlar tarafından verilen eğitimlerin uygulamalı olarak da yedi bin elma fidanı dikimi yapıldı.Elma fidanı budama derslerine bayanların da ilgisi sorulunca Gıda Tarım İl Müdürlüğünden Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Uzmanı Dr. Yeşim Bekyürek, “Develi Bölgesindeki elmacılığın hızla artması İl Müdürlüğümüzü harekete geçirmiştir. Bu işin en önemli yönü de budama işi olduğu için budama dersleri ile üreticilerimizin bilinçlenmesine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.
Dr. Yeşim Bekyürek ayrıca “Tarım Kadınların işidir. Tarım Kadınların mesleğidir, tarımda da kadınlar her zaman başarılı olmuşlardır” dedi. Dr. Ayşe Uzunlu da Tarım sektöründeki istihdamın azalmasının asıl nedeninin kadınların el çekmesinden kaynaklandığını belirti. Dr. Uzunlu, “Biz kadınlar Her alanda olduğu gibi elmacılık sektöründe de yeni girişimler yapmayı planlamaktayız” dedi.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV