banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

EN ÇOK BAŞVURU AK PARTİYE

Partiye yapılan müracaat 73’i geçerken, son gün bu sayının yüzün üzerinde olması bekleniyor.

01 Mayıs 2018 Salı 07:45
Bu haber 523 kez okundu
EN ÇOK BAŞVURU AK PARTİYE
Haberici -->

24 Haziran Erken seçimler öncesinde milletvekilliği aday adaylığı başvuruları alınıyor. Şuana kadar kentte en fazla ilgi AK Partiye oldu. Partiye yapılan müracaat 73’i geçerken, son gün bu sayının yüzün üzerinde olması bekleniyor. Müracaat için aday adayları 6 bin TL yatırmaları gerekiyor.

MHP’de başvuru sayısı dün itibarıyla 35 oldu. CHP’de ile İYİ Parti’de ise, müracaatlar genel merkeze yapıldığı için şuan sayı bilinmiyor. Bütün partiler ise, gençlerle kadınlara müracaatta alınan ücretle ilgili olarak indim uyguluyorlar. MHP ve İYİ Parti şehit aileleri ile gazilerden ücret talep etmiyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesinde milletvekili olmak isteyenler partilerinin genel merkezi ve il teşkilatlarına başvuruda bulunuyor. Şuana kadar kentte AK Parti müracaatları il teşkilatı olarak alırken, CHP ve MHP milletvekili aday adaylığı müracaatlarını genel merkezden alıyor.

Müracaatlarda her seçim döneminde olduğu gibi AK Partiye olan ilgi daha fazla, 2 Mayıs tarihinde sona erecek olan başvurularla ilgili dün yapılan başvurularla birlikte sayı 73 oldu. Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlar, evraklarını tamamladıktan sonra parti genel merkezi ve il teşkilatı için 6'şar bin lira yani toplam 12 bin lira ücret yatırıyorlar.

2 Mayıs Çarşamba gününe kadar alınacak olan başvurularla ilgili Türkiye genelinde çok ciddi sayıda başvuru olması, genel merkezin sistemine girişlerde kısa sürelide olsa kilitlenme yaşıyor. Bu nedenle müracaatlarda istenilen evraklar elden alınarak sisteme daha sonra giriliyor.

AK Parti’de uygulanan ücret miktarı ise, erkek adaylarda 6 bin TL, kadın ve gençlerde (18-25 yaş arası) 3 bin lira alınıyor. Engelli aday adayları bun TL ödeme yapıyor. Ödeme ile ilgili adaylar genel merkezin banka hesabına ve il teşkilatında da il başkanlığı hesabına 6’şar bin lira yatırmaları şart. AK partide aday adaylığı için müracaatta bulunacakların sayısının 100’ün üzerinde olması bekleniyor.

CHP VE MHP’DE MÜRACATLAR GENEL MERKEZE

Ana muhalefet partisi CHP’de milletvekili aday adaylığı için müracaatlar genel merkezi yapıyor. Şuana kadar kaç kişinin başvurduğu ile ilgili bir bilgi paylaşımı olmadı. İl teşkilatı, müracaatların parti merkezine olmasından dolayı sayı konusunda bir bilgisi bulunmuyor. Ancak müracaatlarla ilgili bu sayının 50 civarında olması ve farklı şehirlerde yaşayan Kayserililerinde müracaat etmesi durumunda sayının artacağını belirtiyor.

CHP’de aday adayı olabilmek için yapılacak müracaatlarda kişiler, bin TL dosya parası ödemesi gerekiyor. Ardından partinin genel merkezinin banka hesabına 10 bin TL ödeme yaparak başvuruda bulunuyorlar.

Genç ve bayanlardan alınacak müracaat ücreti ise 5 bin TL.

MHP’de müracaatlar genel merkeze yapılıyor. Şuana kadar Kayseri’de milletvekili adayı olabilmek için aday adaylığına 35 kişi başvurdu. 3 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan başvurularda bu sayının 60’ı geçmesi bekleniyor. MHP’de gazi ve engellilerden milletvekili aday adayı olmaları sürecinde ücret alınmıyor.

Müracaatlardan 2 bin 500 TL alan MHP, kadınların başvurusunda bu ücreti bin TL’ye kadar düşürdü.

İYİ Parti’de, partinin il ve ilçe teşkilatın da görevlerinden istifa eden 15 kişinin adaylığı biliniyor. Ancak 4 Mayıs tarihine kadar genel merkezi yapılan müracaatlarla ilgili il teşkilatının bir bilgisi yok. Oradan gelecek liste ile 4 Mayıs tarihinde sayı belli olacak. Tahmini olarak 60 civarında müracaat olması bekleniyor.

İYİ Parti milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunan şehit yakınları ve gazilerden ücret almıyor. Engelliler bin TL ödeme yapıyor. Gençler ve kadınlar için bu rakam 2 bin 500 TL. Diğer adaylar müracaatlarda 5 bin TL ödeme yapıyorlar.

 

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV