banner87
17 Eylül 2019 Salı

“EN ÇOK SENTETİK UYUŞTURUCU YAKALANIYOR”

Prof. Dr. Mehtap Uysal, uyuşturucunun engellenmesinde Türkiye'nin başarılı olduğunu söyledi

04 Aralık 2017 Pazartesi 06:55
Bu haber 1019 kez okundu
 “EN ÇOK SENTETİK UYUŞTURUCU YAKALANIYOR”
Haberici -->

‘Madde Bağımlılığı ve Mücadelede Eczacının Rolü’ konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Mehtap Uysal, Türkiye’nin uyuşturucu satışını engelleme konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Polis kayıtlarına göre de, en çok sentetik uyuşturucu madde yakalandığına dikkat çekti.

Yeşilay Kayseri Şubesi, Erciyes Üniversitesi Genç Yeşilay Kulübü ve Kayseri Eczacı Odası tarafından düzenlenen seminer Eczacılık Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını yapan Ömer Faruk Çöl, “İngilizlerin İstanbul’u işgalinde muhtemel direnişi kırmak amacıyla ücretsiz alkol dağıtılmasına reaksiyon olarak bir grup Türk aydını tarafından kurulmuştur. 1935 yılında Atatürk cumhurbaşkanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla kamuya yararlı cemiyet statüsüne yükseltilmiştir. 97 yıldır Yeşilay, yurt sathında 100’den fazla şubesiyle başta madde, alkol, tütün ve kumar olmak üzere sonra zamanlarda ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı konusunda da çalışmalar yürütmektedir” dedi.

“DAHA ÇOK SENTETİK UYUŞTURUCU YAKALANIYOR”

İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uysal ise, TUİK istatistikleri ve polis kayıtlarına göre Türkiye’nin arzla mücadele en başarılı ülkelerden biri olduğuna, ancak tüm dünyada olduğu gibi talebin ortaya çıkmasının engellenmesinde başarısız olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TUİK raporları ve polis kayıtlarına göre arzla mücadelede dünyanın en başarılı ülkelerinden biri Türkiye. Yani uyuşturucunun satılmasını engelleme konusunda. Hatta şu anda, Avrupa’da yakalanan uyuşturucu miktarından daha çok sentetik uyuşturucuyu Türkiye yakalayabiliyor. Burada bir sorun yok. Fakat, bütün dünya gibi Türkiye’nin de başarısız olduğu bir konu var, o da talebi ortadan kaldırma. Burada da her şeyde olduğu gibi arz talep dengesi var. Talep olmazsa zaten arz da olmayacak. Hem Yeşilay Derneğinin hem eczacıların hem sağlık çalışanlarının yapması gereken taleple mücadeledir. Arzla mücadele, polisin, jandarmanın konusudur.”

“NEREDE FAKİRLİK, PARÇALANMIŞ AİLE VARSA ORADA UYUŞTURUCU VAR”

Özellikle sosyo-ekonomik problemlerin talebi ortadan kaldırmanın önünde ciddi bir engel olduğun vurgulayan Prof. Dr. Uysal, “Talebi ortadan kaldırmak da, bir gencin neden uyuşturucu kullanıyorsa onu engellemekten geçer. Bu da dünyanın en zor işlerinden biri. Çünkü tamamen sosyo-ekonomik dengeler ve aile yapısı söz konusu. Aile yapısı konusunda başarılıyız fakat ekonomik ve sosyal olarak başarılı değiliz. Nerede fakirlik, nerede parçalanmış aile, nerede suç varsa orada uyuşturucuya duyulan ihtiyaç artıyor. 2016 istatistiklerine göre suça yönlendirilen çocukların yüzde 40’ı madde bağımlısı” ifadelerini kullandı.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV